škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeti - geçici problem

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Zender

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Aracım Yeti 1.2 TSI DSG. Arada bir başıma gelen bi durum var , toplam 3 kere başıma geldi. Motor çalışır durumdayken, ESP ve TPMS (lastik basınç sensörü) ışıkları yanıyor , bu ışıklar yanıyorsa Hill Holder çalışmıyor ve arabanın çekişi çok zayıf. Turbo devreye girmiyor veya kick down çalışmıyor, tam teşhis edemedim , yani 60 HP 'lik araç gibi gidiyor.

Servise git demeyin , gittim , arıza kodu yok dediler, yapacak bişey yok , tekrar yaparsa gel dediler. Bu durum başına gelen , tecrübesi olan var mı ?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Motor soğukken mi yapıyor sadece?

TUrbo yazılımı güncellendi mi? Pullandı mı?

Çevrimdışı Zender

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
motor sıcaklığından bağımsız. sıcakken de yaptı yani. daha önce başka bişey için servise gittiğimde pulladılar :) pul taktığını söylemişti usta ama yeterli bilgi vermediler. şanzuman yazılımını güncellemişti , turbo yazılımını hatırlayamıyorum. bu pullama wastegate ayarı ile ilgili birşey mi ?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Zender;423248
motor sıcaklığından bağımsız. sıcakken de yaptı yani. daha önce başka bişey için servise gittiğimde pulladılar :) pul taktığını söylemişti usta ama yeterli bilgi vermediler. şanzuman yazılımını güncellemişti , turbo yazılımını hatırlayamıyorum. bu pullama wastegate ayarı ile ilgili birşey mi ?

Evet pullama wastegate ayarı için.

Tavsiyem başka bir yetkili servise daha git, turbo sorunu gibi geliyor. Bir takım değerlerin ölçümünü yapıyorlar, detaylı inceleme konusunda ısrar et. Birinin bulamadığı arızayı bazen başka servis bulabiliyor.

Çevrimdışı Zender

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
bu durumda hill holder'ın çalışmaması ilginç ve anlamsız geldi. kendini emniyete/korumaya alacak bi bağ yok, yani turbo arızası ise hill holderın çalışmaması ve motor arıza lambası yerine diğer ESP ve TPMS ışıklarının yanması ilginç. Yine de başka servise gidicem, yorum farkı var :)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Akü ölçümü de yaptırın, öte yandan beyinle ilgili sorun da olabilir. Bir takım veriler yanlış işleniyor gibi

Çevrimdışı Zender

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
ışıklar yine kafasına gör değişik zamanlarda yanmaya sönmeye devam ediyor.  ışıklar yanarken yetkili servise gittim, cihaza bağladı , bişey görünmüyo dedi, şuan kalabalığız , aracı bırakın biz inceleyelim dedi, mekatronik arızası veya motora giren hava/yakıt karışımından olabilir dedi, kesin arıza kodu vermiyo dedi, (garantisi bitti mi diye bu yorumlardan önce sordu tabi usta, garantisi bitmiş bir aracın yetkili servise düşmesi de yonulacak kazı çağrıştırıyor bana, en azından ordaki personelin tavrı öyle geliyor bana) , cihazı bağlayarak arızayı teşhis edemiyosa başka nasıl bulacak ?

ordan çıkıp yakınlardaki bosch car servise gittim, o anda ışıklar yanar halde olmadığı için arızayı bulamayız dedi, ışıklar yanarken gel dedi,

1 hafta sonra ışıklar yanarken başka Bosch Car Servise gittim, cihazı bağladı ama bağlantı kuramadı. Araç kendini korumaya almış dedi , bağlayamadım demedi de :)

demek istediğim ESP Error diye ışığınız yanarsa yazışalım , çözüm tavsiyelrini alalım.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ESP hatası genelde mekatronik ten kaynaklanıyor, gözardı etmeyin. Mekatronik 7.500TL lik bir parça. Ankaradaki diğer servise gidin. Her gidişinizde servis kaydı açtırın, sorun kayıtta mutlaka yazsın. Garantisi bitmeden halledemezseniz en azından elinizde bir belge olur. DSG araç sahiplerine ek garanti öneriyorum.
Kavrama 2.500TL
Mekatronik 7.500TL
Şanzuman 18.000TL gibi rakamlar telaffuz ediliyor..

Çevrimdışı octaviaman

• Skystar SSS
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bir arıza olduğu halde servis bilgisayarında çıkmaması gerçekten can sıkıcı bir durum.Sabırla her arıza da gidip cihaza bağlatmak lazım eninde sonunda söyler.
Ben de vaktiyle polo ile çok uğraşmıştım zaman zaman devir sayacı çalışmıyordu.Cihaza bağlanınca da normal görünüyordu.3-4 arızadan sonra lütfedip hız müşirinde arıza vermişti.Bu basit bir arızaydı.Sizinki basit de olbilir,daha ciddi ve maliyetli de olabilir.Peşini bırakmayın derim.

Çevrimdışı Zender

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Garantisi bitti maalesef. Diğer yetkili servise gitmek şart oldu arıza teşhisi için, şansımızı denemek lazım.

Daha önce israrla 3. gidişimden sonra garantiden kavrama değişti, mekatronik arıza vermediği için değiştiremeyiz dediler. Maalesef bu değişim de kayıt dışı oldu , yani bunla ilgili hiç bir kayıt yok, takılan kavrama da arızalı çıksaydı "bize ne" derler heralde.

Çevrimdışı Zender

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Tekrar gittim servise , 1 gün kalsın demişlerdi, dedikleri gibi yaptım. Bitince aradılar, düzelttik dediler. Dediklerine göre gaz kelebeğini söküp temizlemişler , problem düzelmiş. Gaz kelebeği kirlenince niye ESP error ışığı yanıyor ilginç tabi. Sonuç olarak problemi çözdüler , araba düzgün gidiyo. Yola devam....    Ama çok rahatsız edici bi problemdi. başına gelen bilir.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle