škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

motora fazla yağ konulması

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pishkin

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Fabia 1.2 htp 3 silindirli araca asla maksimum yağ kapasitesi olan 3 litre den daha fazla yağ koymayınız. Fazla yağ konulması katalitik konvektör arıza ışığının yanmasına sebep olacağı gibi katalitik konvektörün bozulmasına da sebep olabilir.
İşini bilmez ustaların " abi bişey olmaz, motor onu atar " sözlerine sakın inanmayın.
Bu arada 1.2 3 silindirli fabia' ların yağ seviyesi sadece motor sıcakken kontrol edilmeli ve hiçbir zaman maksimum çizgisini aşmaması sağlanmalıdır.
Başıma böyle bir sıkıntı geldi ve aylardır bu sıkıntıyla uğraşıyorum. nerdeyse bana aracın beynini değiştireceklerdi. Sadece araca konulan fazla yağdan ötürü. Paylaşmak istedim

Çevrimdışı Seronet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tunerlifeturkey.com
Geçmiş olsun, fazla konan yağ keçe ve contaların patlamasınada sebep olabilir. Zamanla yağ kaçakları artar koku ve istenmeyen görüntü oluşturur.

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun. Bende yağ ölçümü yaptım yağ en düşük seviyede gösteriyordu 1 litre eklettim daha sonra ölçtüğümde ise normalin üstünde gösterdi. Galiba motor sıcakken ölçtürdüm yada bulunduğum yer eğimliydi. Allahtan böyle sıkınntılar gelmedi başıma. Çok geçmiş olsun size

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: biHEmta;391307
Geçmiş olsun. Bende yağ ölçümü yaptım yağ en düşük seviyede gösteriyordu 1 litre eklettim daha sonra ölçtüğümde ise normalin üstünde gösterdi. Galiba motor sıcakken ölçtürdüm yada bulunduğum yer eğimliydi. Allahtan böyle sıkınntılar gelmedi başıma. Çok geçmiş olsun size

yağ ölçümü yaparken en sağlıklı olanı. düz satıh ve araba çalışmış ise minimum yarım saat beklemek lazım. yağ kartere ancak o kadar zaman da iner.

Çevrimdışı delta_10

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
yağ değişimlerinde 4 lt castrol alıyorum servis(özel) abi yetmedi 1lt daha ekledik diyolar oysaki klavuzda3,8lt
(arac vw 1,6)motor kartere tam süzü
lmediği için en başta eksik gösteriyor birazda yag satmak için ekliyolar bence 4lt bir motora yeter.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bende hep 4,3 lt koyuyorum.mpi motora
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
1.4 101 bg. Motorların aldığı en fazla yağ miktarı da 3.25 lt.dir. (üst çizgiye kadar) ayrıca bu motorlarda, alt ve üst çizgi arası 1.5 litre yağa denk geliyor. Ve arkadaşımızın da dediği gibi; kesinlikle, "usta" adı altındaki insanların, fazla yağı atar, yakar, sorun olmaz vb... Gibi saçma sözlerine inanıp, fazla yağ koydurmamak gerekiyor.

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Aynen katılıyorum.
Evet motor fazla yağı atar, orada problem yok, fakat attığı yağı katalizöre doldurur :)

Çevrimdışı ali dayı

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ya da üst kapak veya blok keçelerinden,contalarından sızdırmaya başlar...
sonrada arabanın altına yağ damlamaya başlayınca..;
1-merak eder dururuz..
2-karter tapasından tut muhafazasına kadar her yerde kapkara yağlanmalar oluşur..
3-motor kaputunu ne zaman açsak yağlı pasaklı pis ve kokan bir motor bizi bekliyor olur..
4-peki bütün bunlara kim sebep olur..
5-iş bilmez usta...
« Son Düzenleme: 02 Eylül 2012, 18:54:29 Gönderen: ali dayı »

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
zamanında benim de başıma gelmiş, yüksek devirde fazla yağı keçelerden vs. dışarı atarak motor kabinini mahvetmişti...
1.2 HTP tam olarak 2.8 lt yağ alıyor, (servis bilgisidir.)
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı hakantuna

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
motor koduna göre hangi yağı tercih etmeniz gerektiği ham castrol hemde mobilin sayfasında var orada motora kaç litre yağ konulması gerektiğide yazıyor. TDİ PD motorlar 4,2 lt alırken TDİ BNM motorlar 3,8 lt alıyor. yağ bidonları 4 lt.^^ şimdiye kadar 4 litreden 0.2 litre arttıran  servis olmadı bende^^