škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

DAF VARIOMATIC veya DAF 600

Ziyaretçi · 1 · 3814

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ugur A.

• Ziyaretçi
DAF Variomatic veya DAF 600
Değişken oranlı şanzımanın (CVT) Avrupa’daki öncüsü olan DAF, Variomatic sistemi sayesinde küçük sınıftaki otomobillerde konfor ve rahatlığı tanıttıktan sonra esas uzmanlığına yani kamyon ve çekici üretimiyle devam ediyor.

Çoğumuz DAF’ı kamyon ve çekici üreten bir marka olarak tanırız. Oysa Hollandalı üretici, geçmişte Variomatic sistemini geliştirerek bugünkü CVT’nin alt yapısını oluşturdu. Bu üretim 26 yılda sadece 10 model üzerinde kaldı. Ancak bugün bile bu araçlar birçok fan kulüp sayesinde hala ayaktalar. Bu başarı 1959 yılında Model 600 ile başladı. DAF, geliştirdiği ilk modeli 600’ü 1957 yılında düzenlenen Amsterdam Otomobil Fuarı’nda tanıttı. 1959’da DAF 600’ler üretim bantlarından çıkarak bayilerdeki yerini aldı. İki kapılı DAF 600’ün, tasarımı sıradan gibi görünse de aslında öyle değildi.

DAF 600’ün ön kaputundaki eğimi, ön ve arka camların açıları, yan kapıların yapısı bu araca az da olsa aerodinamiklik kazandırıyordu.
DAF, bu aracı tasarlarken rüzgarın akışını tavan bölgesi üzerinde yoğunlaştırdığı için 600, Saab 96 veya Chrysler Airflow kadar aerodinamik değildi. Ancak Ford Anglia gibi dönemin küt tasarımlı modellerinden de değildi. DAF 600’ün birleşik şasi karoseri sağlamlığını
arttırırken bu aracın dört tekerleğindeki teleskopik amortisörler ve helezon yaylar yüksek konfor sunuyordu. DAF 600’de Renault’dan alınan iki zamanlı, iki silindirli boxer motor vardı. Ancak bu aracın en büyük özelliği
Variomatic isimli kademesiz otomatik yani CVT şanzımandı. Bu yeni teknoloji DAF 600’ün kısa zamanda adını duyurmasına yetti.

DAF 600, yılsonuna kadar 50.000 adet satıldı. DAF’ın beklentilerinin üzerinde olan satış başarısına karşı DAF, 600’e alternatif olarak 1961’de 750’yi çıkarttı. Yeni bir havasoğutmalı motora sahip bu araç 30 HP gücündeydi. Ön bölümündeki sinyaller, yan aynaları da diğer yenilikleri arasındaydı. DAF, Variomatic’li modellerine 1961’de 600 pick-up seçeneğini eklerken 2 yıl sonraysa Combi isimli kapalı kasalı ticari araç üretim programına katıldı.

1965 ile 1967 yılları arasında tüm modellerini revize eden Hollandalı marka bu araçların malzeme ve işçilik kalitelerini arttırdı. 1967’de DAF 33 üretime başlarken sırada aynı yıl bu aracın biraz daha büyük hacimli modeli Tip 44 vardı. Variomatic’li DAF’ların sayısıyla birlikte kullanıcısı da artarken herkes bu araca karşı gerekli özeni gösteremiyordu. Özellikle bakımları ihmal edilen DAF’lar sert kullanımın da etkisiyle güç iletim kayışı koparttığında sürüş bir hayli zorlaşıyordu. Hollandalı üretici Van Doorne’s Automobile Fabric yani DAF firması geliştirdiği kademesiz otomatik şanzımanlı (Variomatic’li) otomobillerin üretimini 1975’de bitirdi. Aynı yıl projeyi satın alan Volvo, Variomatic’li 66 ve 343 modellerini üretmeye başladı. Zamanla Fiat, Subaru, Ford ve Nissan bu teknolojyi geliştirerek günümüze kadar yaşatmayı başardı.

Alıntı : http://www.otohaber.com.tr/haber/hist/3213-daf_variomatic.html