škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.9d felicia combi aldım (ufak tefek keyfe keder sorular)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı marantz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
merhaba arkadaşlar

malum daha öncede yazdım. geçen hafta 98 model felicia combi 1.9d glx aldım.  

aracı babamın arkadaşı olan çok tecrübeli dizel motor ustası bir abimin tavsiyesi ile aldım. yaşına göre temiz olması beni cezbetti. araç teknik bilgim iyidir ama dizel motora yabancıyım..

genel olarak araç beklentilerimi karşıladı ama ufak tefek keyfe keder problemler var.

bir haftadır yaşadığım sıkıntıları madde halinde yazacağım

1. yakıt göstergesi daha kırmızı bölgeye gelmeden (iki tırnak içindeki kırmızı bölge) mazot bitti yolda kaldım. benim bildiğim ve kullanma klavuzunda yazan, yakıt ışık yandıktan sonra 50km daha menzili vardır deniyor. bundan bırakın ışık yanmasını neredeyse çeyrek depo gösterirken yolda kaldık. 4lt mazot aldım bidonla boşalttım hava yaptığı içi çalışıp çalışıp stop etti! ama sonunda çalıştı, ilk defa bir araçla yolda kaldım ve çok hayıflandım. malum istanbul trafiği ve yolda kalmak beni çok korkutuyor..

2. yine bir sabah işe giderken baktım kalorifer buz!! ardından hararet 100derece üzerine çıktı! korkarak hemen stop ettim ve tamirci arkadaşımı aradım. "korkma suyuna bak suyu bitmiştir" dedi, su haznesini açtım hiç su kalmamış! hemen su bulup ekledim herşey normale döndün. bana arabayı tavsiye eden amcamı aradım sordum;  "bir yerden su kaçağı vardır bakarız takma kafanı dedi" şimdi araç 2 günde haznedeki suyu şehir içinde bitiriyor. ama yağa su karışma veya suya yağ karışma durumu yok yağ da eksiltmiyor..

3. hararet göstergesi bazen takılıyor araç ısındığı halde dibte gösteriyor, parmağımla hafif cama tıklatınca hemen çalışmaya başlıyor. benim tahmimin bir temassızlık veya soğuk lehim var, bilemiyorum..

4. arka cam yıkama fiskiye ucu arızalıymış satın aldığım amca arkaya su basmamamı suyu içeri akıtabileceğini söyledi. tamam dedim! ama arka cam sileceğinde tık yok!! yani çalışmıyor.. hiç baktırmadım ne olduğunu veya ne olacağını da tahmin edemiyorum..

5. kalorifer fan motoru I. kademede viyk viyk çok rahatsız edici şekilde ötüyor II veya III. kademede o sesi yapmıyor. araştırmalarıma göre fan motorunu söküp yağlamak gerekiyormuş..

6. far ayar düşmesi hak getire. farlar yerinden kıpırdamıyor (çok şaşırmadım 98 model araç) büyük ihimal motorları ölüdür veya sigortası gidiktir..

7. rolantide ve kalkışlarda araç altından tiril tiril bir ses geliyor, vites kolunu tutunca o ses gidiyor. zaten vites kolunda 10cm kadar boşluk var.. nedir ne değildir bilmiyorum..

8. sağ ön kapı merkezi kilit açıp kapatmıyor "carrr"  diye dişli sesi geliyor onu manuel kilitliyorum. onun akibeti belli ya değişecek ya tamir olacak ama daha önce öyle bir tecrübem olmadı .

9. araç bazen sanki olmayan turbosu açılmış gibi birden devirleniyor (1. veya 2. vitesde giderken) bu anlık oluyor anlayamıyorum çok nadir yapıyor.

şimdilik sıkıntılarım bunlar arkadaşlar.

belki çok pahalı süpriz masraflar çıkacak belkide kolayca halledilebilecek şeyler olacak.

aracımı seviyorum bana sıcak geliyor, mütevazı bir araç ve güçlü süspansiyonları güzel.

bakalım hayırlısı olsun. değerli yorum ve tecrübelerinizi bekliyorum... saygılar

Çevrimdışı melo_32_75

• ST Bursa
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
öncelikle aracınız hayırlı olsun bizde 98 felicia 1.3 GLX var vites kolunda o kadar boşluk bence sıkıntı çakarabilir, öte yandan birden devirlenme saniyelik sıçramalarsa distirübütör arızası olabilir bizde aynı sıkıntıyı yaşadık ve sonunda değişti.. birde sizden isteğim 1.9d motor ne kadar yakıyor paylaşırsanız sevinirim.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: marantz;461282
merhaba arkadaşlar

1. yakıt göstergesi daha kırmızı bölgeye gelmeden (iki tırnak içindeki kırmızı bölge) mazot bitti yolda kaldım. benim bildiğim ve kullanma klavuzunda yazan, yakıt ışık yandıktan sonra 50km daha menzili vardır deniyor. bundan bırakın ışık yanmasını neredeyse çeyrek depo gösterirken yolda kaldık. 4lt mazot aldım bidonla boşalttım hava yaptığı içi çalışıp çalışıp stop etti! ama sonunda çalıştı, ilk defa bir araçla yolda kaldım ve çok hayıflandım. malum istanbul trafiği ve yolda kalmak beni çok korkutuyor..

2. yine bir sabah işe giderken baktım kalorifer buz!! ardından hararet 100derece üzerine çıktı! korkarak hemen stop ettim ve tamirci arkadaşımı aradım. "korkma suyuna bak suyu bitmiştir" dedi, su haznesini açtım hiç su kalmamış! hemen su bulup ekledim herşey normale döndün. bana arabayı tavsiye eden amcamı aradım sordum;  "bir yerden su kaçağı vardır bakarız takma kafanı dedi" şimdi araç 2 günde haznedeki suyu şehir içinde bitiriyor. ama yağa su karışma veya suya yağ karışma durumu yok yağ da eksiltmiyor..

3. hararet göstergesi bazen takılıyor araç ısındığı halde dibte gösteriyor, parmağımla hafif cama tıklatınca hemen çalışmaya başlıyor. benim tahmimin bir temassızlık veya soğuk lehim var, bilemiyorum..

4. arka cam yıkama fiskiye ucu arızalıymış satın aldığım amca arkaya su basmamamı suyu içeri akıtabileceğini söyledi. tamam dedim! ama arka cam sileceğinde tık yok!! yani çalışmıyor.. hiç baktırmadım ne olduğunu veya ne olacağını da tahmin edemiyorum..

5. kalorifer fan motoru I. kademede viyk viyk çok rahatsız edici şekilde ötüyor II veya III. kademede o sesi yapmıyor. araştırmalarıma göre fan motorunu söküp yağlamak gerekiyormuş..

6. far ayar düşmesi hak getire. farlar yerinden kıpırdamıyor (çok şaşırmadım 98 model araç) büyük ihimal motorları ölüdür veya sigortası gidiktir..

7. rolantide ve kalkışlarda araç altından tiril tiril bir ses geliyor, vites kolunu tutunca o ses gidiyor. zaten vites kolunda 10cm kadar boşluk var.. nedir ne değildir bilmiyorum..

8. sağ ön kapı merkezi kilit açıp kapatmıyor "carrr"  diye dişli sesi geliyor onu manuel kilitliyorum. onun akibeti belli ya değişecek ya tamir olacak ama daha önce öyle bir tecrübem olmadı .

9. araç bazen sanki olmayan turbosu açılmış gibi birden devirleniyor (1. veya 2. vitesde giderken) bu anlık oluyor anlayamıyorum çok nadir yapıyor.

şimdilik sıkıntılarım bunlar arkadaşlar.

belki çok pahalı süpriz masraflar çıkacak belkide kolayca halledilebilecek şeyler olacak.

aracımı seviyorum bana sıcak geliyor, mütevazı bir araç ve güçlü süspansiyonları güzel.

bakalım hayırlısı olsun. değerli yorum ve tecrübelerinizi bekliyorum... saygılar

Hayırlı olsun
1-yakıt şamandırası arızalı olabilir, yukarıda takılı kalmış da olabilir ki mazot bittiği halde var gibi görüyorsunuz.
2-Yağa suya karışmadığına göre durum daha iyi, conta sağlam demek...boruları komple kontrol ettirin, antifizi en son doldurun, antifriz bazi çatlak ve delikleri açabilir, buna hazırlıklı olun...
3-Hararet göstergesi bu su işinde dolayı da düzgün çalışmıyor olabilir ama tabii gösterge de şüpheli, komple söküp, hem temizlersiniz, hem de temas sorunu varsa giderirsiniz..
4-Arkaya giden su hortumu kabin içinde arka koltuk sol tarafta olmalı...eğer ek varsa kaçırıyor olabilir, en iyisi bagaj kapağını söküp, silecek motorunu komple elden geçirin, temizleyin.Su borusunu da gözle takip ederek sağlamlığını garanti edin...
5-Aynen, fan motoru sökülüp, temizlenip, kollektörü, kömürleri kontrol edilmeli, burçlar greslenip kapatıldığında fısır fısır çalışır...Yoksa yakında kademe direnci de yanar...
6-O zor iş biraz, yanılmıyorsam kumandadan farlara giden tel içinde sıkışık sıvı olmalı, içi boşaldıysa favoritlerin telli sistemini aktarabilirsiniz...
7-Bilemiyorum
8-Kapı kilit pompası olması gereken yerden çıkmış, hareketi iletmiyor olmalı...çalışmasa ses de çıkarmaz...
9-Bilemiyorum.
Aslında 10 yıldan büyük arabalar alındığında en önemli iş, ünite ünite sökülüp, temizlenmesi  gerekli yerlerin yağlanması, greslenmesi bence...
olan ya da olmaya aday arızaların önüne geçiliyor ve yılların tozu pisliği temizlendiğinde araba gençleşiyor...
Kolay gelsin.
« Son Düzenleme: 11 Mart 2014, 10:24:59 Gönderen: Engin E »
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı
...1. yakıt göstergesi daha kırmızı bölgeye gelmeden  (iki tırnak içindeki kırmızı bölge) mazot bitti yolda kaldım. benim  bildiğim ve kullanma klavuzunda yazan, yakıt ışık yandıktan sonra 50km  daha menzili vardır deniyor. bundan bırakın ışık yanmasını neredeyse  çeyrek depo gösterirken yolda kaldık. 4lt mazot aldım bidonla boşalttım  hava yaptığı içi çalışıp çalışıp stop etti! ama sonunda çalıştı, ilk  defa bir araçla yolda kaldım ve çok hayıflandım. malum istanbul trafiği  ve yolda kalmak beni çok korkutuyor...
Şamandırayı elden geçirdiğinizde düzelecektir. Şamandıra alsanız bile toplamda 50 liraya geçmeyecektir diye düşünüyorum.

Alıntı
...2.  yine bir sabah işe giderken baktım kalorifer buz!! ardından hararet  100derece üzerine çıktı! korkarak hemen stop ettim ve tamirci arkadaşımı  aradım. "korkma suyuna bak suyu bitmiştir" dedi, su haznesini açtım hiç  su kalmamış! hemen su bulup ekledim herşey normale döndün. bana arabayı  tavsiye eden amcamı aradım sordum;  "bir yerden su kaçağı vardır  bakarız takma kafanı dedi" şimdi araç 2 günde haznedeki suyu şehir  içinde bitiriyor. ama yağa su karışma veya suya yağ karışma durumu yok  yağ da eksiltmiyor...
Tiitizlikle kontrol edildiğinde su  kaçağı bulunacaktır şayet contada bir sıkıntı yoksa. Bazan hiç akla  gelmedik bir yerlerden kaçırabiliyor.

Alıntı
...3.  hararet göstergesi bazen takılıyor araç ısındığı halde dibte gösteriyor,  parmağımla hafif cama tıklatınca hemen çalışmaya başlıyor. benim  tahmimin bir temassızlık veya soğuk lehim var, bilemiyorum...
Gösterge tablosunun arka kısmındaki lehimleri kontrol edildikten sonra tekrar bakmak lazım.

Alıntı
...4.  arka cam yıkama fiskiye ucu arızalıymış satın aldığım amca arkaya su  basmamamı suyu içeri akıtabileceğini söyledi. tamam dedim! ama arka cam  sileceğinde tık yok!! yani çalışmıyor.. hiç baktırmadım ne olduğunu veya  ne olacağını da tahmin edemiyorum...
Bagaj kapağının iç  kısımlarındaki şase bağlantılarında sıkıntı olabiliyor. O kısımlar  titizlikle kontrol edilip yapılabilir diye düşünüyorum.

Alıntı
...5.  kalorifer fan motoru I. kademede viyk viyk çok rahatsız edici şekilde  ötüyor II veya III. kademede o sesi yapmıyor. araştırmalarıma göre fan  motorunu söküp yağlamak gerekiyormuş.....
Söküldüğünde yağlamak yerine plastik yataklarını değiştirmek daha mantıklı.

Alıntı
...6.  far ayar düşmesi hak getire. farlar yerinden kıpırdamıyor (çok  şaşırmadım 98 model araç) büyük ihimal motorları ölüdür veya sigortası  gidiktir...
Çok kafaya takmamak gerekir zira hiç birinde çalışmıyor.

Alıntı
...7.  rolantide ve kalkışlarda araç altından tiril tiril bir ses geliyor,  vites kolunu tutunca o ses gidiyor. zaten vites kolunda 10cm kadar  boşluk var.. nedir ne değildir bilmiyorum...
Vites kolunun altındaki plastik burçlar değiştirildiğinde hiç bir şey kalmıyor.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
arada sırada aniden hızlanması tuhaf. ustanın tetkik etmesi gerekir sanırım hava yakıt karışımı bazen olması gerektiği gibi olmuyor.

performansı nasıl?

yakıt ne durumda?

Çevrimdışı marantz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
herkese teşekkür ederim.

yakıt konusunda net birşey söyleyemeyeceğim çünkü yakıt ibresi çeyrekde görünürken (yolda kaldığım için) korkudan 50 tl lik mazot alıyorum yarım depo çizgisine çok yaklaşıyor. tam doldurup ölçüm yaptığım zaman yazarım.

tabi bu sırada ibre yarım ile çeyrek depo arasından gidip geliyor bir bakıyor yarıma yaklaşık bir bakıyorum çeyreğe inmiş. anlayamadım..

iyi bir skoda ustasına gitmem lazım..