škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeti Yakıt Tüketim Değerleri-Ana Konu

fcakir28 · 567 · 267324

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bir önceki verilere göre kabaca hesapladım. Ben de aynı görüşteyim. Belki şehir içi ve yoğun trafikte bir miktar değişme olabilir. Psikolojik olarak motorinin litre fiyatı ve sarfiyatı düşük gibi görünse de hesap ortada. Şu an LPG daha ucuz fakat onda da oluşan başka arızalar sebebiyle insanın burnundan getiriyor. CNG (Compressed Natural Gas-Sıkıştırılmış Doğal Gaz) elektrikten sonra en hesaplısı onunda dağıtımı ve tesisatı sorun. Bir çok ülkede bizdeki LPG gibi CNG daha yaygın. Sonuçta o da fosil yakıt! Eninde sonunda elektriğe geçeceğiz nasıl ki Norweç 2025'ten sonra fosil yakıtlı araç satışını yasakladıysa zamanla yaygınlaşır, maliyet düşer.

https://www.donanimhaber.com/otomobil-teknolojileri/haberleri/Norvec-2025-yilina-kadar-fosil-yakitli-araclara-yasak-getirmeyi-hedefliyor.htm

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=12462]rsimsek[/MENTION]

Bu elektrik konusu hep kafamı kurcalayıp duruyor araştırma içerisindeyim, önceki aracıma neredeyse uyguluyordum arabayı satınca kaldı. Kampanaya takılan elektrik motoru yapan bir firma bulmuştum 3000 tl civarı bir fiyat vermişti, ş.içi kullanım için iyi bir yöntem olacaktı, bunda kampana olmadığı için uyarlaması zor gibi gözüküyor.

http://www.tepas.com/urun_detay.php?id=109

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mehmet Bey bizim çapımızda çok da kolay olmasa gerek. Sonuçta profesyonel bir çalışma, patent, belge, standarta göre yapıp seyir izni almak gerekiyor. Zaten yapılmışı çok. Burada önemli olan akü maliyeti ve menzil olayı. Komple motor ve şanzımanı söküp yerini yüksek amperli, hızlı şarj olabilecek (henüz öylesi yok!) akü ile doldurmak. Hatta koltukların altlarını da dolduruyorlar.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim niyetim kampananın içine yerleştirilen motorla düşük maliyetli ve fazla teferruatlı olmayan bir sistemdi. Motor yada şanzımana bir müdahaleye gerek kalmayacak hibrit bir otomobil gibi, tek tekerleğin gücü 46 hp civarı o da düşük hızlarda kullanım için yeterli olur diye düşünüyordum ama bunun için zaman ve para lazım o da şimdilik bizde yok :D.

Çevrimdışı Poseidoneptune

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,
En son depoyu dolduruşumun ustunden 2928 km gecmis trip 2 hafizasinda ortalama 7,4 lt/100km ortalama hiz 43 km/sa

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı asccuneyt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Poseidoneptune;

Merhabalar.

Sizin aracınız nedir? Deposu kaç litre alıyor. :)
Bir depoyla 2.928 km Yol. Şehiriçi, şehirdışı oranı nasıl.

Benim 1.4 TSI bir depo 50 lt. Onunlada şehiriçinde 600-630 km arası yol yapabiliyorum.
Henüz şehirdışı deneyimim olmadı.

Saygılar.

Çevrimdışı Poseidoneptune

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: asccuneyt;599629
Poseidoneptune;

Merhabalar.

Sizin aracınız nedir? Deposu kaç litre alıyor. :)
Bir depoyla 2.928 km Yol. Şehiriçi, şehirdışı oranı nasıl.

Benim 1.4 TSI bir depo 50 lt. Onunlada şehiriçinde 600-630 km arası yol yapabiliyorum.
Henüz şehirdışı deneyimim olmadı.

Saygılar.

Yanlis anlasilma olmus :) bir depoyla diil tabi o kadar km ;))  205litre ile... Ben hesaplamayi her zaman dolu depolar arasinda yaparim o yuzden soyledim depoyu doldurali diye. Benzin zamlarindan etkilenmemek icin ben hep 100 tl lik aliyorum ✌️️

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=9837]Poseidoneptune[/MENTION]  Ortalama hıza bakılırsa ş.dışı kullanım biraz daha fazla gibi ama yinede çok iyi bir ortalama.
[MENTION=12615]asccuneyt[/MENTION]

Bizim depolar 60 lt lik. Bir depo ile kaç km gittiği önemli değil aslında önemli olan 100 km de ortalama kaç lt yaktığı, kuruş hesabı yapmak da benzin fiyatlarının değişmesi ile hiç bir zaman belirleyici olmayacaktır.

Benimde 1170 km lik ortalamam, kışın havalar soğuk diye fazla yakıyor yazın hava sıcak klima çalışıyor, ilk baharla son bahar en tasarruflu zaman galiba.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizde ODB-II üzerinden cepten bakabiliyor olsam da bendeki maxidot ekran değil. Değişmesi mümkün mü, bu konuda bilgisi olan var mı?

Çevrimdışı Furkann

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;599896
Bizde ODB-II üzerinden cepten bakabiliyor olsam da bendeki maxidot ekran değil. Değişmesi mümkün mü, bu konuda bilgisi olan var mı?

Ekran değişimini maltepe ender elektroniğe sordum. 400 tl ye yapıyorlar.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yani maxidot ekran uyuyor mu, yoksa arıza ve kırılma sonucu birebir değişim mi?

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;599896

Değişim belki mümkündür ama bu size pahalıya patlar. Ekran değişimi, direksiyon, kablolama işçilik, bence hiç kurcalamaya gelmez bu işi yapacak  işinin ehli kişiyi bulmak lazım. Bence bu tarz bir cihaz alın daha mantıklı olur.

https://tr.aliexpress.com/item/2016-universal-Multi-Function-Car-Information-Display-monitor-Detect-fault-And-Warning-OBD-II-Car-Trip/32653233890.html?spm=2114.010208.3.1.hBozhZ&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10065_10068_10084_10083_10080_10082_10081_10060_10061_10062_10056_10055_10054_10059_10099_10078_10079_10077_426_10073_10102_10096_10052_10050_425_10051,searchweb201603_1&btsid=41bafc78-7cde-4c64-a392-d302b2bebe18

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Teşekkürler Mehmet Bey, sipariş verdiğim aynalı kamera kayıt sisteminde bu bilgileri ODB-II üzerinde bluetooth bağlantısı ile görebileceğimi düşünüyorum. Orjinalde olmasını tercih ederdim. Zaten bu fiyatlarla göreceğimiz tüketimin azı çoğu kalmadı!

Çevrimdışı Furkann

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;599911
Yani maxidot ekran uyuyor mu, yoksa arıza ve kırılma sonucu birebir değişim mi?

Detaylı olarak sormadım fakat ender elektronik bu konularda oldukça iyi sorun çıkacağını sanmıyorum.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
15 krş yarından başlıyacak,hadi cümleten hayırlı olsun  :)
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ