škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeti Yakıt Tüketim Değerleri-Ana Konu

fcakir28 · 567 · 267327

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Toygar;583175
[MENTION=12462]rsimsek[/MENTION]

Bahsettiğiniz koşullar ve benzinli bir Yeti için(%95 klimanız da açıktır) tüketiminiz normal bence.

not: Yeti'niz active mi yoksa ambition muydu? Yol bilgisayarında tüketim değerlerinin görülememesi ilginç...

Araç özellikleri profilde olduğundan ayrıca belirtme gereği duymadım. Yeti 1.2 TSI DSG Active. Evet, camlar kapalı klima açık. Dediğim gibi babadan kalma yöntemle hesaplayana kadar bu değerler için üç aşağı beş yukarı diyebiliriz. Gerçi ne kadar hassas ölçsek bile yol aynı olsa da trafik ne zaman aynı oluyor ki!

Alıntı yapılan: mşah;583176
[MENTION=12462]rsimsek[/MENTION] 1,4 ile 1,2 tüketim olarak arada pek fark yok gibi. Benim 1500 km lik ortalamam 6,7 lt bunun içinde çok virajlı ve dur kalk var yeri geldi 10-15 dk klima açık yerinde çalıştı belki toplamda bir saatten fazla çalışmıştır. Ama buna rağmen böyle bir araç için yinede tüketimlerimiz normal.

Değil mevsiminde kış aylarında bile özellikle ön cam buğusunu çözmek için ara ara klimayı açarım. Üstelik bu sıcaklarda yakıttan klimadan tasarruf etme niyetiyle camı açma gafletinde bulunmak istemem. Sadece temiz hava sirkilasyonu için hafiften camları açıp kapatırım.

Çevrimdışı Furkann

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Yeti 1.2 tsi dsg ile bayramda 4 kisi+bagaj ve devamli klima acik 800 km yol yaptim. Hizim genelde 110-120 arasindaydi. Ortalama tuketimim 7.2 litre. Bu arada sakarya hendekte yolun egiminden de faydalanarak 200 km  hiza ciktim. Arac gercekten o hizda bile gayet stabil gidiyor.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Furkann;583204
Yeti 1.2 tsi dsg ile bayramda 4 kisi+bagaj ve devamli klima acik 800 km yol yaptim. Hizim genelde 110-120 arasindaydi. Ortalama tuketimim 7.2 litre. Bu arada sakarya hendekte yolun egiminden de faydalanarak 200 km  hiza ciktim. Arac gercekten o hizda bile gayet stabil gidiyor.

iyi bir ortalama. Yalnız 1,2 yük altındayken  1,4 ten biraz fazla mı yakıyor.

Çevrimdışı Furkann

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;583294
iyi bir ortalama. Yalnız 1,2 yük altındayken  1,4 ten biraz fazla mı yakıyor.
Yuk altinda motor fazla zorlaniyor. Boş  dolu farkini cok hissettiriyor. Ondan fazla yakabilir.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Düşük hacimli bir motor ile aynı karakterlere sahip yüksek hacimli motor aynı model araçlarda düşük hacimli olan daha fazla yakıt tüketimine ihtiyaç duyar tersi düşünülemez fizik kurallarına aykırı olur. Araçlarınız 1.6 TSI olsa idi çok daha düşük tüketim değerlerine sahip olurdu. Bu şartlarda dahi yüksek rüzgar direnç katsayısı ve boş ağırlığı 1380 kg olan aracın(1.2 TSI DSG 1.4 TSI DSG ) 1.6 TDI DSG 1445 kg yakıt tüketimleri gayet makul seviyelerde ister 1.2 TSI ister 1.4 TSI olsun yakıt tüketiminden ziyade aracın çok yüksek süratlerde dahi stabil olması ve yol tutuşu gerçekten takdire şayan 200 km/h ve daha yüksek hızlarda bir çok aracı ve modeli yolda tutamazsınız yakıt tüketimini vs bırakın aracın sürüş keyfini ve verdiği güven hissini yaşamaya devam edin.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=9325]rocky62[/MENTION]  bizim araçların tüketimi zaten benim için makul düzeyde, yol tutuşu zaten söz etmeye gerek yok, sadece 1,2 nin 8 valf oluşundan dolayı tüketim olarak biraz yüksek,1,4 ise değişken emme sübap zamanlamasına sahip o yüzden biraz daha ekonomik, yeni 1,2 TSİ  16 valf ve o da değişken sübap zamanlamasına sahip ondan dolayı şimdi daha ekonomik  diye düşünüyorum.

Çevrimdışı engin0655

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;583376
[MENTION=9325]rocky62[/MENTION]  bizim araçların tüketimi zaten benim için makul düzeyde, yol tutuşu zaten söz etmeye gerek yok, sadece 1,2 nin 8 valf oluşundan dolayı tüketim olarak biraz yüksek,1,4 ise değişken emme sübap zamanlamasına sahip o yüzden biraz daha ekonomik, yeni 1,2 TSİ  16 valf ve o da değişken sübap zamanlamasına sahip ondan dolayı şimdi daha ekonomik  diye düşünüyorum.
Kardes yaniliyorsun. 1.2 tsi 1.4 den daha fazla yakmiyor.  2011 yilindan beri 1.2 tsi dsg yeti kullaniyorum. Uzun yolda 5 litrenin altini kac kez yakalamisligim vardir.  1.2 tsi ye az yaktirmak sadece kullaniciya bagli.  Benim aracim  sehir ici agresif kullaniminda bile bugune kadar 8.2 litreyi gecmemistir.  Ayni aracin 1.4  dsg si arkadasimda  var ayni sartlarda ayni sehir ici 9 un altina inemedi. Dedigin gibi 1.2 fazla yaksa bu arac muhendisleri 1.2 nin fabrika verilerini 1.4 ten fazla yazarlardi. Aracimin son verileri ortala hiz 23 km yapilan yol 430 km ve yol bilgisayari 8lt. Arac hep kisa mesafede kullanildi. Bulundugum yerde de oldukca dik yokuslar mevcut. Birde 1.2 tsi inin yurt disinda performans ve yakit verimliligi konusunda ödüller aldigini unutmayalim. Ama su bir gerçek 2014 ve sonrasi uretilen 1.4 tsi ler eski 1.2 105 beygirliklerden az yakmaktadir.  Saygilar...
« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2016, 09:20:26 Gönderen: engin0655 »

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13628]engin0655[/MENTION] kastım 1,2 nin 1,4 ten çok daha ekonomik olmadığı, teknik verilerinde bile aralarında yarım litre fark var, kullanım tarzı tüketimi çok etkilediği doğru. Ben tüketim olarak şimdiye kadar pek 9 lt yi görmedim ekstrem durumlar dışında.

Çevrimdışı engin0655

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaş benim kastim sadece 1.2 tsi nin çok yakmadigidir. 1.2 ve dsg kombinasyonu  kullanmasini bilince gercekten cok az yakiyor.  Tsi ister 1.4 ister 1.2  olsun herzaman motorlarin kralidir. Hele birde dsg ise tadindan hic yenmez. Saygilar...

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: engin0655;583904
Arkadaş benim kastim sadece 1.2 tsi nin çok yakmadigidir. 1.2 ve dsg kombinasyonu  kullanmasini bilince gercekten cok az yakiyor.  Tsi ister 1.4 ister 1.2  olsun herzaman motorlarin kralidir. Hele birde dsg ise tadindan hic yenmez. Saygilar...

Dediğin gibi kullanmasını bildiğin zaman az yakıyor ama bir yere kadar, tabi bizim arabalar için çok çok  iyi bence.
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2016, 23:36:08 Gönderen: mşah »

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kısmetse bu gece Bursa yolcusuyum git gel 200 tl ye halletmem gerekiyor bu işi hayırlısıyla.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;584342
Kısmetse bu gece Bursa yolcusuyum git gel 200 tl ye halletmem gerekiyor bu işi hayırlısıyla.

İyi yolculuklar. Tüketim raporunu bekleeyoz ;)

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bursa yolculuğu tamamladık çok şükür gelelim tüketim raporuna :)
Yola çıkmadan birkaç gün önce benzin lambası yanmıştı km sıfırladım ve 100 tl lik benzin aldım ve bu süre zarfında 93 km geçmişim, o benzinle Bursa girişinde kırmızı yanmadan 100 tl lik daha aldım.

Bursa içinde biraz dolaştıktan sonra dönüşte klima yolun yarısı boyunca açıktı gidiş gelişte 100 km pek geçmedim, tam Manisanın çıkışında Sabuncubeli rampasına gelmeden Kırmızı tekrar yandı ve orada km yi sıfırladım, oraya kadar önceki ile beraber yani 200 tl ye toplam 743 km geçtim.

Resimler hareket halinde olduğu için tam becerememişim

Rampayı çıkıp eve gelene kadar 41 km geçmişim.
Yapmış olduğum hesaba göre git gel toplam 691 km geçtim ve 185 tl tuttu. ort. tüketim 6,2 lt

Arabada iki yetişkin iki çocuk gerçeği oğlum 16 yaşında ne kadar çocuk sayılır aynı kilodayız :o, yola gece 2,30 da çıktım sabah 7 de Hürriyet'e vardım, yolda yarım saate yakın bir mola verdim sadece.
Arabanın tüketimi beni yine üzmedi benim için çok iyi bir ortalama bu kullanıma göre.

Çevrimdışı bulentperu

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Haftasonu arabayı kayınpeder aldı, rekor kırmış valla!!
Depoyu fulleyip verdim (shell, pompa tık edince), gelince direk aynı pompada aynı sekilde fulledim.
Tek boş gitti, 3 kişi dolu bagaj geldi, klimayı az açmış,  160-170 bastığı da, 140 cc gittigide olmuş ama genelde oldukça dikkat etmiş.
- 30,46lt mazot aldim.
- 762km toplam yol (Darıca- Akçay-Darıca)
- 100km'de ortalama 3.99lt....

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=6682]bulentperu[/MENTION] Yeti'nin dizeli cüssesine göre çok iyi yakıyor, yüksek hıza rağmen 4 lt ort. süper.