škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia A7 Revizyonlari ve Ses Izolasyonu Hakkinda

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Listeriatros;614186
Octavia dan çok memnum olmakla birlikte diğer aracım Golf olduğu için yorum yapmadan geçemeyeceğim. Octavia ile Golf aynı yalıtımda değil. Golf 1 tık daha iyi, hem süspansiyonda hem de rüzgar ve yol sesinde. Kesinlikle aynı değiller. Ama şöyle bir garip durum var. Arkada oturan eşime sorarsanız kesinlikle Octavia diyor. Ben genişlik için seviyor sanıyorken Golfün arkasının daha sesli olduğunu söyledi. Tabi ki genişlik de konforu arttırıyor. Ama sürücü tarafından Golf bir başka.
Ses yalıtım durumunun göreceli olup olmadığını test etmek için hiç ses ölçümü yaptınız mı her iki araçta? Veya yapabilir misiniz?

Ben kendi aracımda ve başka araçlarda mümkünse aynı yolda veya aynı yapıdaki yolda, aynı hızlarda ses ölçümü yapıyorum ve böylece emin olabiliyorum. İnsan bazen yanılabılıyor çünki....
Örn : Bir ay önce Mercedes C200D AMG kabin içinde ses ölçümü yaptım ve ses seviyesi Octavia ile aynı çıktı. Merak eden varsa ekran görüntüleri atabilirim. (başka forumda paylaştım bu arada.)

Çevrimdışı Listeriatros

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;614290
Ses yalıtım durumunun göreceli olup olmadığını test etmek için hiç ses ölçümü yaptınız mı her iki araçta? Veya yapabilir misiniz?

Ben kendi aracımda ve başka araçlarda mümkünse aynı yolda veya aynı yapıdaki yolda, aynı hızlarda ses ölçümü yapıyorum ve böylece emin olabiliyorum. İnsan bazen yanılabılıyor çünki....
Örn : Bir ay önce Mercedes C200D AMG kabin içinde ses ölçümü yaptım ve ses seviyesi Octavia ile aynı çıktı. Merak eden varsa ekran görüntüleri atabilirim. (başka forumda paylaştım bu arada.)

Golf ile değil ama yeni comfortline passat la ses ölçümü yapmıştım. 120 km hızla farklı asfaltlarda aynı desibelde çıkmışlardı octavia ile. Ama passat şehir için bariz daha tok ve eminim daha yüksek süratlerde daha sessizdir. Ancak genel olarak hız limiti olarak düşünürsek 120 km hızda bir fark yoktu. Fırsatım olursa golf ve octavia için de denemek istiyorum zaten ama bu aralar çok yoğunum. Bir de ses ölçümünü cep telefonundaki uygulama ile ölçtüm. Sizin gibi desibel ölçerle karşılaştırıp doğruluğundan emin değilim ama yüksek de olsa düşük de olsa aynı desibelde çıkmışlardı. Golf ile ölçüm yaptıktan sonra buraya yazarım.

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Listeriatros;614445
Golf ile değil ama yeni comfortline passat la ses ölçümü yapmıştım. 120 km hızla farklı asfaltlarda aynı desibelde çıkmışlardı octavia ile. Ama passat şehir için bariz daha tok ve eminim daha yüksek süratlerde daha sessizdir. Ancak genel olarak hız limiti olarak düşünürsek 120 km hızda bir fark yoktu. Fırsatım olursa golf ve octavia için de denemek istiyorum zaten ama bu aralar çok yoğunum. Bir de ses ölçümünü cep telefonundaki uygulama ile ölçtüm. Sizin gibi desibel ölçerle karşılaştırıp doğruluğundan emin değilim ama yüksek de olsa düşük de olsa aynı desibelde çıkmışlardı. Golf ile ölçüm yaptıktan sonra buraya yazarım.

Lastik marka modeli, jant, hava sıcaklığı, asfalat, rüzgar, yük, camdaki film, araç içindeki ölçüm yapılan konum hepsi sonucu çok etikiler. Hani biri 60db biri 70db çıkmadığı sürece 68-70, 65-69 gibi değerler çok anlamlı olmaz. Birde DB ses şiddeti ölçümü, farklı frekanslar farklı şekilde rahatsızlık veriyor. Bence en iyisi sizinle birlikte araçta bulunanlardan yorum yapmasını istemek.