škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.4 TDi dsg çokmu yakıyorum!!!

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı emre-usta

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese Selamlar
Nihayet 11 ocakta aracımı teslim alıp skoda ailesine katıldım lakin yakıt yönünden ne kadar hatalı araç kullandığımı rapidin anlık tüketim verileriyle öğrenmiş oldum. Önceki aracım 2001 honda civic. Rapidi tercih etmemdeki en önemli sebeplerden biriside yakıt ekonomisiydi. Fakat nekadar dikkat ettiysem şehir içi tüketimi 7 lt altına bi türlü düşüremedim. Araç 500 km olmadı tamam aracın bi rodaj dönemi olacak hadi orda 0.5-0.7 lt kazanırız en fazla ama 4.2 şehir içi fabrika verilerine sahip aracımın 6-7 lt şehiriçi yakması sizce normalmi ?
Araç km yaptıkça çok fark edecekmi tüketim bilmiyorum. bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben 1.2 tsi ile dur kalk trafiğinde bile 7 litre görmüyorum. Fakat 3-5 km mahalle içi gezintiler şehir içi sayılmaz. Kullanımınız bu tarz ise gayet normal.

Çevrimdışı unal43

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
şehir içi kısa mesafede bu gibi tüketimleri görmeniz normal bence total karma ortalamanız ne gösteriyor?dsg de sizin yapabileceğiniz fazla birşey yok. sonuçta vitesi otom. şanzıman değiştiriyor.sizin yakıta etkiniz sert kalkış ve sert fren olabilir. buda fazla birşey değiştirmez sanırım. şu an arabanız yeni çok yakıyor demek için çok erken bence.araçla birbirinize alışmanız lazım.:)

Çevrimdışı ordic

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;554572
Ben 1.2 tsi ile dur kalk trafiğinde bile 7 litre görmüyorum. Fakat 3-5 km mahalle içi gezintiler şehir içi sayılmaz. Kullanımınız bu tarz ise gayet normal.

Hocam benim eski GOLF V FSI 0.41 TL yakıyordu en son, kullanımımda çoğunlukla istanbul basın Ekspres yolu üzerinden halkalı bakırköy arası. Yani genel ortalama 10 lt ye yakındı. Bahçeli evlerde oturduğum dönemde ise çok daha fazlaydı çünkü bakırköye git gel komple sokak cadde üzerinden. Bazen sağlam trafiğe kalırsam günlük ortalama çok rahat 14-15 lt bile oluyordu. Bu yüzden TDI aldım ama, 1.2 tsi dur kalk trafiğinde bile 7 lt görmüyorsa çok süpermiş, zaten hafiften acaba tsi mi alsaydım diye düşünüyordum beni biraz pişman ettiniz :)

Çevrimdışı nedemeklazım

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
başlığı görünce bu benim dedim :)

Ben de düşünüyordum normal mi bu veriler diye başlık açmayı. Aynı araç bende de var. Henüz 400 kmdeyim. Ortalama 7-8 litre görünüyor hatta bir ara 9 litre bile gördüm. Günlük 12-15 km yol yapıyoruz ve sabah akşam trafiği tamamen.

Dün şehir dışına çıkma imkanım oldu, 4,2'ye kadar düşünce araçta bir sorun olmadığını anladım. Bir de yeni olmasından kaynaklı diye düşünüyorum bu değerlerin. Zamanla oturur diye umut ediyorum :)

Çevrimdışı dtmaden

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ayni araci bnde kullaniyorumm daha 2bin km deyim sehir ici dur kalk trafigi ortalama 40 km yapiorm gunde..5.0-5.1 ortalamam...bursanin trafigni bilenler anlar..sehir disi ankrya gttim geldim 4.2 e kadr dustu...zamanla daha da azalcagini dusunuorum..

Çevrimdışı emre-usta

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nedemeklazım;554602
başlığı görünce bu benim dedim :)

Ben de düşünüyordum normal mi bu veriler diye başlık açmayı. Aynı araç bende de var. Henüz 400 kmdeyim. Ortalama 7-8 litre görünüyor hatta bir ara 9 litre bile gördüm. Günlük 12-15 km yol yapıyoruz ve sabah akşam trafiği tamamen.

Dün şehir dışına çıkma imkanım oldu, 4,2'ye kadar düşünce araçta bir sorun olmadığını anladım. Bir de yeni olmasından kaynaklı diye düşünüyorum bu değerlerin. Zamanla oturur diye umut ediyorum :)

Ben günde 3 gidiş 3 geliş 6 km geçmiyor kastamonuda yaşıyorum baya soğuk memlekettir bilenler bilir gidip geldiğimde motor ısınmıyor bile çok yakmasını bunada yorabiliriz gibime geliyor tabi araç yeni haliyle oda etkiliyor zannedersem.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
#ordic olsun hocam dizel benzin farkı 90 kuruş iki araçta 5 litre yaksa ki benim 1000-2000 km lik ort 6.0 litredir. Günlük mesafe uzun(git gel 46 km) fakat bursa trafiği. Yol boş iken 4.0 ı yakalıyorum ama ders saatine göre değişiyor tabi.  100 km de en az 4-5 lira fark eder aynı tüketimle dizel benzin farkı bu rakam az gibi gözüksede. Benzinli araç yokuş görünce tüketimi abartıyor. Yüksek hızlarda yine aynı tüketim artıyor. 4 litreler 4.5 litreler 70-90 arası gideceksiniz ki yakalansın ki ben öğrenci olduğumdan aracı kullanırken tüketim odaklı sürerim gaza gelmediğim zamanlar :) ama sıkışık trafiktede üzmüyor. 23 km nin neredeyse yarısı durkalk diğer yarısı açık diyelim 6.0 yakalıyor. Fakat sürekli trafikteyseniz hiç açık yol bulamazsanız 8 litreleri gösterir tahminimce.
#emre usta 3 km için çok güzel değer kafanıza takmayın biz bu mesafelerde trafiğe göre 8-10 litre yakıyoruz. Araçta sıkıntı yok :)

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emre-usta;554627
Ben günde 3 gidiş 3 geliş 6 km geçmiyor kastamonuda yaşıyorum baya soğuk memlekettir bilenler bilir gidip geldiğimde motor ısınmıyor bile çok yakmasını bunada yorabiliriz gibime geliyor tabi araç yeni haliyle oda etkiliyor zannedersem.
Sorunuzun cevabını kendiniz vermişsiniz.  Bu şartlarda tüketim gayet normal.

Çevrimdışı mrt03mrt03

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende de rapid var 14 eylülde aldım başından beri uzun mesafeli ortalama çoğunluk ş içi iken 6.1 ama ilk ölçüm 9lt bile gördüm şunu söylemeliyim yakıtı ne Zaman aldığımı unutuyorum. Her gün araç kullanılıyor ısınmadan genellikle ama uzun mesafede tüketim 6.1 benim aracım şuan 6700 km'de ilerleyen safhalarda gaza tepkilere alışacağınız için yakıt düşecektir.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
3+3 km'lik kullanımlar yapıyorsaız ve sürekli kastamonu içinde iseniz 7 litre gayet iyi. Ben de karabük içindeyim ve dizel aracımla şu an 6.7 lt, hava soğuyunca 7.3'a kadar çıkmıştı. Genelde 7 civarı diyelim. Siz ve benim gibilerin 5 litrelerde ş.içi tüketme şansımız yok malesef. Ankara konya vs olsa olabilir belki.

Bu arada o şartlarda az yakmış aracınız, 8-9 bile olası...

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tsiım az yakıyor diyen yalan söyler tdiım 3 lt yakıyo diyende. Bugün octinin genel ortalamasına baktım 7.0 uzun süreki ortalaması var ortalama hızı 27 şehir içi normal insan kullanışı budur belki 6.7-6.5 olabilir ama kesinlikle 4tür 4.5tur 5tir diyen kasıyodur. Ben hiç kasmadım mı? Kastığım zamanlarda da 5.5 lt karma tüketimi oluyordu. Ama kesinlikle 4 falan değil. Velhasıl şehir içi kullanımında çok yakmak normal bir probleminiz yok

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;554672
Tsiım az yakıyor diyen yalan söyler tdiım 3 lt yakıyo diyende. Bugün octinin genel ortalamasına baktım 7.0 uzun süreki ortalaması var ortalama hızı 27 şehir içi normal insan kullanışı budur belki 6.7-6.5 olabilir ama kesinlikle 4tür 4.5tur 5tir diyen kasıyodur. Ben hiç kasmadım mı? Kastığım zamanlarda da 5.5 lt karma tüketimi oluyordu. Ama kesinlikle 4 falan değil. Velhasıl şehir içi kullanımında çok yakmak normal bir probleminiz yok

Hocam neden yalan söyleyelim ben zaten herzaman kullanım tarzımı anlatıyorum. Menzilim uzun bu yüzden trafikli 6 trafiksiz 4 yakıyorum (23 km) şehir dışı araç rodajda iken 5.0 yakmıştım ki bursa izmit ş.içi sayılacak bir güzergah. Bunun haricinde yüksek hız yokuş ve sportif kullanım kısa mesafe 6-10 arası değişir. Son 2000 km deki ort 6.0 litre hadi pc yanlış gösteriyor ki gösteriyor gibi. Daha öncede belirttim hepsine yarım litre koyalım. Fabrika verilerine çok yakın 1.2 90 ps ne kadar yakabilir ki zaten. Önceki mesajında da sürüşümün ekonomiyi kollayacak şekilde olduğunu, hız sınırlarına uyarak elde ettiğimi belirttim. Hiçbirzaman şukadar yakıyor demedim. Kullanım stilim ile açıkladım. 6-7 km menzilden sonra 5 litreleri rahat görürsünüz bahsettiğim stil ile. Zaten drive green puanımda belli buyurun

Çevrimdışı smyomekatronik

• OCTAVIA 1.6 FSI
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;554680
Hocam neden yalan söyleyelim ben zaten herzaman kullanım tarzımı anlatıyorum. Menzilim uzun bu yüzden trafikli 6 trafiksiz 4 yakıyorum (23 km) şehir dışı araç rodajda iken 5.0 yakmıştım ki bursa izmit ş.içi sayılacak bir güzergah. Bunun haricinde yüksek hız yokuş ve sportif kullanım kısa mesafe 6-10 arası değişir. Son 2000 km deki ort 6.0 litre hadi pc yanlış gösteriyor ki gösteriyor gibi. Daha öncede belirttim hepsine yarım litre koyalım. Fabrika verilerine çok yakın 1.2 90 ps ne kadar yakabilir ki zaten. Önceki mesajında da sürüşümün ekonomiyi kollayacak şekilde olduğunu, hız sınırlarına uyarak elde ettiğimi belirttim. Hiçbirzaman şukadar yakıyor demedim. Kullanım stilim ile açıkladım. 6-7 km menzilden sonra 5 litreleri rahat görürsünüz bahsettiğim stil ile. Zaten drive green puanımda belli buyurun

Bu tüketim değeri şehir içi kullanım değil, şehir içi kullanım için hız ortalaması 30 km/h geçmemeli. Tüketim değerleri karşılaştırılırken aynı şehir ve hız ortalamasına dikkat edilmeli. Konya' da merkez şelçuk hotelden organize sanayi bölgesine sabah giderken en yoğun trafik bizim Gebze' nin en boş zamanıyla aynı trafik, bu trafikte kullanılan aracı referans alırsam yanlış sonuca varırım.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;554680
Hocam neden yalan söyleyelim ben zaten herzaman kullanım tarzımı anlatıyorum...

O ortalama hızda benim eski teknoloji ve benimle birlikte ağırlığı 1570 kilo olan 2010 Superb 2 TSI aracım da 5 litre yakıyor Ankara'da. Herkesin şehir içi dediği koşullar farklı olduğu için bu konuya bazı standartlar getirilmiştir. Bununla ilgili bilgiyi Teknik Bilgiler alt forumunda bulabilirsiniz.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...