škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.6 TDI Elegance aldım, yorum ve tavsiyeleriniz?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı neverever

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba, ben Fatih,yaş 30, memurum, evliyim. Genel hatlarım böyle. Vücut ölçülerim günden güne değişiyor. Bilhassa bel ve göbek, o yüzden sabit bir ölçü vermeyi doğru bulmuyorum. Ayrıca henüz tam anlamıyla olmasa da bir kel adayıyım. Ön taraf gitti.

Espriler bir tarafa, uzunca yıllar ikinci el piyasasında km'si düşürülmüş, motoru çürümüş, gardı düşmüş araçlarla cebelleştikten sonra biraz borçlanarak da olsa ilk sıfır km aracımı bugün teslim aldım.

Aracım Octavia TDI Elegance Manuel. Opak beyaz renkte. Alış fiyatım 58750 tl, almayı düşünenler için referans olabilir. Önceki külüstürümden gelen %30 hasarsızlıkla beraber 1500 liraya full kasko yapıldı, aslında dışarıda daha ucuz fiyat almıştım ancak kaskonun satış ofisinden yapılması halinde ekstra 2 yıllık garanti ücretsiz olduğundan aldığım yerde yaptırdım kaskoyu. 2 yıl ekstra garanti güzel bir olay oldu.  Ön konsolda Bolero yazıyor, sanırım iyi birşey :) Muhtemelen bu donanımda bu sistem kullanılıyordur. Onun dışında arabanın bagajı muazzam, ilk kez böyle büyük bir bagaj gördüm, uzun zamandır ortadan kaldırmayı düşündüğüm 2 kişiyi hep "nasıl taşırım" korkusu nedeniyle temizleyemiyordum o sorun da hallolmuş oldu.:++::++: 2 değil, 8-9 kişiye kadar katliam yapılıp rahatlıkla taşınabilir. Şaka elbette.

Onun dışında araç çok da iyi tanıtılmadan teslim aldım, mesela cruise control ve sinyal kolunun tam ucunda aşağı yukarı basılan 2 tuş var, bastım bastım birşey olmadı, ne olduğunu da tam anlayamadım doğrusu. Mazot için OPET tavsiyesine uydum. İlk kez dizel kullandığım için aracı önce çalıştıramadım ama ekrandaki "debriyaja bas gerizekalı herif" yazısını görünce onu da atlattık. Depoyu 205 liraya fulleyebilirken tüplü külüstürümün 90 liraya fullendiğini hatırlayınca içim burkuldu, biraz dalağım aşındı ve karaciğerimde ödem meydana geldi.

Depoyu fulledikten sonra ekranda menzil 560 km olarak görününce irkildim. Satış danışmanının "1200 km gider abi 1 depoyla" dediği sahne aklıma geldi. Torpidodan eşantiyon olarak çıkan Baretta'ya iki kurşun doldurup tekrar bayiye dönmek, ilk kurşunu satış danışmanına, 2. yi kendime sıkmak istedim. Ardımdan da sevdiklerime şu anlamlı 2 mısrayı yazacaktım.

750 kira
Mazot 4 lira
vergiden içilmez oldu bira
hadi bana eyvallah.

bir kez düze inemedim
araç aldım binemedim
bu hayata sinemedim
hadi bana eyvllah

neyse ki, aracı sürdükçe menzil artmaya başladı. 560 görünen menzil, 10 km yol sonunda 620'ye çıkmıştı. İyice artsın diye sabaha kadar sürecektim, vazgeçtim zira trafik çoktu ve alışkın değilim yoğun trafiğe.

Aracın arka kısmı haricinde görüntüsü çok güzel,yalnız süspansiyonlar sanırım biraz sert, çukurları filan güzel farkettim, zaten bonus toplar gibi çukurlara girerim kendimi bildim bileli.

Kafamı karıştıran bir nokta, öndeki ekranda çok erken vites değişimi istemesi, acaba bu normal mi? 60-70 de 5 i istiyor araç mesela.

Nihayet olarak  araç ve fiyat sizce nasıl ve yarın araçla 1000 km'lik bir uzun yol yapmam gerekiyor, neler önerirsiniz, kullanımda neye dikkat etmeliyim, genel olarak tavsiyelerinizi ve yaptırmam gereken alım/koruma vs.leri de paylaşırsanız memnun olurum. Şimdi acilen aşağıya inip aracın yerinde olup olmadığını kont:++::++:
« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2012, 21:10:48 Gönderen: neverever »

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hahahahah, hoşgeldiniz:D

2Yıl ekstra garanti olayına dikkat edin.Ben aracı alırken de dediler(tabi hiç bi şeybilmiyordum o sıralar-ata[efe] plaza) bende kandım sonradan da öğrendim ki iyi niyet garantisiymiş o.Yani diyeceğim o ki ekstra iki yıl garantiyi belgeleyin.Sonra benim gibi mal olursunuz.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aramıza hoşgeldiniz aracınız hayırlı olsun.Girişiniz bayağı heyacanlı olmuş panik yapmaya gerek yok :D Size tek tavsiyem uzn yolda yer yer ciğerlerini açın ondan sonra eminim ki az yakacaktır :D

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracınız hayırlı olsun, güle güle kullanın.

Şu anki konjonktürde kendi segmentinin bana göre en iyi aracını almışsınız,

Aracın arka görünümü çok güzel, bence sıkıntı yok, SuperB'deki gibi değil.

Skodanın süspansiyonları sert gerçekten, SuperB'de de durum aynı.

Size tavsiyem ;

lk 1000 km aralığı :

Tam gaz vermeyin.

Yüksek motor devirlerinde araç kullanmayın.

Düşük motor devirlerinde araç kullanmayın ( bu her zaman geçerli )

Size tavsiyem 100-120 aralığı olmasıdır, ara ara 140-150 hız limitlerinde de kullanabilirsiniz, ama siz mümkün olduğu kadar 100-120 aralığında kullanın aracı.

1000-1500 km aralığı :

Aracın devir göstergesi kırmızı ile gösterilen yere ulaşmayacak şekilde hızınızı artırın, motor açma denilen uygulamayı 1000-1500 km aralığında yapmaya başlayın.

Ani hızlanmalar yapabilirsiniz.

Düşük motor devirlerinde araç kullanmayın ( bu her zaman geçerli )

1500 km sonrası :

Artık rodaj dönemi tamamlanmıştır.

Tasarruf için erken vites değiştirek sabit bir hız ile giderek aracınızı kullanın.

Mesajımı alıntıladım sizin için, bu da link.

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=18004&page=2

Çevrimdışı tayozi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
hayırlı olsun. güzel araç. şehir içindeki ortalama yüksek olduğu için menzil düşüyor. uzun yol ve sakin kullanımda 1000km üstü garanti.

Çevrimdışı WebKings

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
esprili bir giriş olmuş :) hayırlısı olsun kazasız belasız sürüşler dilerim :)

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hayırlı olsun.
siz gaz pedalına basmazsanız ekran vites artırımı yada düşürümünü ona göre ayarlar.
dip gaz yaparsan ona göre tepki verir.arkadaş ilk kullanıcı için gayet güzel bilgiler vermiş.aklımda olan aracı almışsınız hayırlı olsun kazasız sürüşler sizlerle olsun.

Çevrimdışı barbaros61

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hayırlı olsun çok güldüm yazıları okurken .fazla detaya takaılma bu kadar emek verdin tadını çıkarmaya çalış bidahamı dünyaya gelecez sanki

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun. Araç açıldıkça yakışı da azalacaktır. Debraja basarak çalıştırma olayı benzinli versiyonunda da var Octavia'nın. Bunun yanında sinyal kolunun ucundaki düğmelerden yukarıda ki elle hız artırmak, diğeri azaltmak için. Tabi önce hız sabitleyiciyi açmanız lazım. Açmadığınız için bir şey olmamış. Vites değişim olayı da sizin kullanımızına bağlı. Devirli kullanırsanız ona göre uyarı gelir, sakin kullanırsanız ona göre.

Çevrimdışı dr_emrah

• TDİ
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
giriş güzel olmuş bayağı güldüm yani

hayırlı uğurlu olsun aracınız bu arada bende de aynından var ve uzun yolda 1200 km rahat yapıor

ilk 1000 km de sakin kullanın
2000 den sonra azcık devirli kullanın

başka bişeye gerek yok en nihayetinde rodaj süresi her sıfır arabada olsada artık 1970 diesel araclar değil yeni nesil araclar fazla kafana takma

tekrar hayırlı ugurlu olsun

oldukça esprili oldugunuz gerçeğiyle umarım forumda son derece aktif olursunuz

ayrıca hoşgeldiniz

Çevrimdışı Colt54

• MIVEC Owner!
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mitsubishiclubtr.com
Sabah sabah tebessüm ettiren bi yazı okuttunuz. Uslubunuz ve aracınız çok güzel.

Çevrimdışı neverever

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaslar oncelikle hepinize teşekkürler, ilk yol deneyimlerimi de paylaşmak isterim. İmla hatalari olabilir, kusura bakmayin, cepten yazıyorum. Cep demisken kendisi İ phone. Neyse Ankara'dan Erzurum istikametine sabah 07.00 itibariyle yola çıktım. dün aracı 205 tl ye fulledikten sonra sehirici 25-30 km yapmıştım. Bestepe den yola çıkarken bakalım Erzurum'a gidebilir miyiz diye düşünüyordum. Su an Sivas'a vardım, yaklaşık 450 km mesafe ve hala 800 km menzil görünüyor. Birazdan erzurumdaki hanımı arayıp ev eşyalarını kamyona yükleyip İğdır ya da Aşkabat'a kamyonlar beraber yola
Çıkmasını Soylicem :) Madem araç 1 depoyla oralara gidecek, biz de gidelim ;)

2500 deviri aşmamaya çalıştım, genelde cruise control ve 100-120 km aralığında buraya kadar geldim. Suspansiyonlar sert, motoru biri sessiz moda almış gibi, cok iyi ancak yol sesi icin aynı şeyi soyleyemicem. Yolda 3-4 focus tsı tarafından sollandim, son sollayani selektorle durdurdum.

:kardesim ayıp değil mı rodajdayiz, efendi ol sagdan atıp soldan geciyosunuz habire, alırım aklını dedim. Gülünce kafasına geçici plakamı vurdum. Zaten adam iflah olmadı, 20-30 km sonra radar yerken görünce(bu gercek) icimin yağları eridi, vücut yağ dengem de böylelikle az da olsa düzeldi. Şimdi kahvaltım geldi, Erzurum'dan hayirlisiyla devam ederim. Bu arada sabah aracım çalınmamıştı cok şükür, bunu da belirtmiş olayım :)

Çevrimdışı azakoglultd

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Heyyt be cennet vatan Türkiyem ... Devletimin memuru 60.000 kaada araba alıyor :) şaka bi yana o parayı biriktirmek azap olmuştur ama Allah kaza bela vermesin özelliklede memur olarak nerede hangi dairede çalışıyorsanız oradaki kem gözlerden korusun yarabbiiiim :)

bende öğretmen olduğumdan bilirim :) Allah etmeye adamı gözüyle devirir bu millet :) şimdiden duyar gibi oluyorum yav ...

Yav arkadaş Fatih beyin yeni aldığı arabayı gördünüz mü yav arkadaş nerden geliyor bu değirmenin suyu :)

Yok be yaramaz mundar o araba mundar gandırmışlar Fatihi :)

Şaka bi yana esprili olmanıza sığınarak böyle yorum yazdım ... Allah kaza bela vermesin güle gülede kullanın inşallah arabanın kralına biniyorsunuz ona göre :)

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
-Yazdığınız şiyir veri gut! Çok duygulandım...
-memur ? Octi? 58000??(gerçi başbakan da neticede memur sanırsam...)
Edebi , nüktedan ve aydınlatıcı metniniz için teşekkür eder, ''Çek Tankı''nı da kazasız, cezasız kullanmanızı dilerim...
( ilk 15 gününüzü kullanma kitapçığını okuyarak geçirdiğinizde temel özellikleri; 2. 15 günde de detaylı gizli özellikleri buradan (amman araştırmadan konu açmayın, eski konuları tarayarak) edinebilirsiniz...)
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)