škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Goodyear, Pirelli, Continental .... Hangi lastik

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;657165
O olayı örnekleyebiliriz. Alfa Romeo Stelvio'nun normal ölçüleri: 235/60 R18 – 255/45 R20
Stepne: 195/75/R18
Böyle bir şey de ilk defa duyuyorum. Bilgi için teşekkürler.
İnanılmaz. Eğer doğru anladıysam, lastik şişince yanak boyutu mu değişiyor? :gaz:

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;657223
Böyle bir şey de ilk defa duyuyorum. Bilgi için teşekkürler.
İnanılmaz. Eğer doğru anladıysam, lastik şişince yanak boyutu mu değişiyor? :gaz:

Hayır, yanak değişmiyor.  Bu sadece ince ve hafif bir stepne. Yer kaplamaması adına böyle bir şey yapılmış. Bizdekinden farkı, hem jant hem lastik daha az yer kaplıyor ve daha hafif.

Çevrimdışı hsmdgn08

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
pirelli gördüğüm göreceğim en rezil lastik olabilir.
Özellikle volkswagen ve skodanın başta verdiği cinturato p7.
Şikayetvarda bakarsanız görürsünüz şikayetleri. Bir kaçı hayati tehlike arz eden durumlar.
Bayramda düz yolda giden arkadaşımın aracının lastiği tel kırdı davlumbazı vs kırdı.
Lastik ekspertizine verildi ve pirellinin açıklaması şu şekilde;
Lastiğin ortası çatlayabilir. içi jelli olduğundan oraya su girer. su telleri paslandırır ve yüksek hızlarda kırılır. çok normal dediler. geri yolladılar parçalanmış lastikleri
Siz siz olun pirelliden uzak durun.
Continentalden şaşmayın.

Çevrimdışı armoni

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Ercan87

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Benim araçta fabrikasyon goodyear efficientgrip lastikler var. 60 bin km civarı kullaniyorum hala epey diş var lastimlerde. Uzun ömürlü tutuşu guzel bir lastik. Tavsiye ederim

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Alıntı yapılan: Ercan87;657349
Benim araçta fabrikasyon goodyear efficientgrip lastikler var. 60 bin km civarı kullaniyorum hala epey diş var lastimlerde. Uzun ömürlü tutuşu guzel bir lastik. Tavsiye ederim

50 bin km sonrası risk.Dişler sizi aldatmasın.İçindeki lifler ve tellerin dayanıklık özelliği azaldığı için özellikle sıcak havalarda ve uzun yolda ısınmadan dolayı gümüleme özelliği var buna bizzat şahit oldum.Otobanda sol şeritte hızla giden ford fokusun arka tekerleği gümüledi,lastik ve arka tampon paramparça oldu yola savruldu.Şoför aracı devırmekten zar zor kurtardı.Ben yavaş olduğum için dağılan parçalardan kendimi kurtardım.300 bin tl lik araçlara biniyoruz,lütfen lastik maliyet hesabı yapmayalım,alırken üretim tarihi ve kalitesi ispatlanmış lastikleri tercih edelim.Ailemizi ve kendimizi riske atmayalım.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Diş derinliğini yitirmiş Michelin lastikleriyle aynı ölçüde yıpranmış lastikleri teste soktuklarında; kabak Michelin ıslak zeminde dahi diğer lastiklerden daha iyi yol tuttuğuna dair bir video var. Hatta otomobil sektöründe uğraşan birkaç tanınmış Türk de teste girip baktılar. Dediklerinin yalancısıyım. Fren mesafesi ve yol tutuş anlamında, diş derinliği faktörü önemini biraz yitirmiş diyebiliriz.

Continental PC6 kullanıyorum. Antalya cehennem deresi mevkinde yağışlı havada sınırları zorlayacak kadar denedim. Yolu bilenler vardır belki, yolu kaymak gibi, virajları keskin ve çok eğimli açıları vardır. Lastikler henüz 10.000 km'de ve 1 yaşında ve performans olarak memnunum.

Çevrimdışı Şaşkın bakkal

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben conti premiumcontact kullanıyorum yazlık, kışlıkta da yine conti ancak frende çok memnun değilim kuru asfaltta da ani frende kızakladığı oldu 60 70 ile. Bir dahaki lastikleri Michelin alacağım.

Çevrimdışı Ercan87

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ringcep;657360
50 bin km sonrası risk.Dişler sizi aldatmasın.İçindeki lifler ve tellerin dayanıklık özelliği azaldığı için özellikle sıcak havalarda ve uzun yolda ısınmadan dolayı gümüleme özelliği var buna bizzat şahit oldum.Otobanda sol şeritte hızla giden ford fokusun arka tekerleği gümüledi,lastik ve arka tampon paramparça oldu yola savruldu.Şoför aracı devırmekten zar zor kurtardı.Ben yavaş olduğum için dağılan parçalardan kendimi kurtardım.300 bin tl lik araçlara biniyoruz,lütfen lastik maliyet hesabı yapmayalım,alırken üretim tarihi ve kalitesi ispatlanmış lastikleri tercih edelim.Ailemizi ve kendimizi riske atmayalım.

Evet bugün lastiğim gümledi :)  sokak arasında çingeneler çöpten cıkardıgı kartonları yolun ortasına atmışlar. Bende katlanmış olan bir kartonun üstünden gectim ama icinde demir bir çubuk varmış. Arka lastiğim yarıldı. Bende zaten lastiklerim eskimişti diye 4 tane continental premium contact 5  lastik aldım. 215/60/16 tanesi 1000tl den 4000tl . Biraz içim acıdı az para değil ama lastik işi onemli.  İnşallah memnun kalırım.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ercan87;657403
Evet bugün lastiğim gümledi :)  sokak arasında çingeneler çöpten cıkardıgı kartonları yolun ortasına atmışlar. Bende katlanmış olan bir kartonun üstünden gectim ama icinde demir bir çubuk varmış. Arka lastiğim yarıldı. Bende zaten lastiklerim eskimişti diye 4 tane continental premium contact 5  lastik aldım. 215/60/16 tanesi 1000tl den 4000tl . Biraz içim acıdı az para değil ama lastik işi onemli.  İnşallah memnun kalırım

Geçmiş olsun. Yeni lastiklerde ses, titreşim veya yumuşaklık anlamında fark sezdiniz mi?

Çevrimdışı Ercan87

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;657409
Geçmiş olsun. Yeni lastiklerde ses, titreşim veya yumuşaklık anlamında fark sezdiniz mi?

Tesekkur ederim. Şirket aracım olduğu için henüz çok fazla kullanamadim. 4-5km kadar ancak. Ama tabi 5 senelik lastikten sonra tutuşu yumuşaklığı çok daha iyi. Beni en çok 71 desibel gurültü duzeyi korkuttu ama bakıcaz. Birde stokta sadece 2 tane vardı. Diğer 2 si haftaya gelecek. Iyice bi test edeyim yorumlarımı yazarim.