škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Silindir Yerleşimlerine Göre Motor Tipleri

Ziyaretçi · 15 · 9985

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Sıralı tip yani tüm silindirlerin düz bir sıra halinde dizildiği motorlar:

V tipi motorlar:

Boxer (boksör) tipi motorlar:

Yıldız tipi motorlar:

W tipi motorlar (birleştirilmiş iki adet V-tipi motordan oluşur):

H tipi motorlar:
H tipi motor , silindirlerin birbirine göre konumları H şeklinde olan motordur. V açısı 180 derece olan iki V motorun kranklarının birer dişli ile ortak kullanıldığı düşünülürse H tipi motor ortaya çıkar. Silindir blokları aynı kartere bağlıdır. 2 krank mili ve bir iş alma mili mevcuttur. Böylece iki ayrı motorun gücü bir blokta toplanmış olur.Ancak bu gibi motorlarda hareketli parça ne kadar çok olursa aşınma, ısınma,mekanik ses,sık arıza v.s olacağından pek fazla rağbet görmezler.

Zıt pistonlu motorlar:
Bir zıt pistonlu motor, silindirleri çift taraflıdır ve her tarafta bir piston bulunur ancak silindirlerin kafaları yoktur. Çoğu zaman her silindir sırasının ayrı ve bağımsız krank mili varken Doxfordship motorları [1] ve Commer OP kamyon motorları [2] gibi bazı modeller tek mille çalışırlar. Bu tip motorları pistonları yine karşılıklı yerleştirilmiş olan Boksör motorlarla karşılaştırılmaması gerekir ki bu iki tip tamamen farklı iki motor tipidir.

Alıntıları wikipedia' dan yaptım.

Çevrimdışı Mesdi

• ST Aile Ferdi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.seatclubturkey.com/plaka/plaka_olustur.php?text=34+UDD+63
teşekkürler ugur abi.Şu yıldız motor çok konuşulmuştu.grafik çok cinsel içerikli bulunmuştu daha önce :kiki:
2006 GOLF PLUS

www.hobi.forummum.com

Çevrimdışı 06navy

• Black Eagle
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Uğur abi güzel bilgiler için teşekkürler, Sıralı, V tipi ve Boxer motorları biliyoruz ama diğer motorların kullanım yerleri nereler, otomobillerde kullanılıyormu?

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: 06navy;10348
Uğur abi güzel bilgiler için teşekkürler, Sıralı, V tipi ve Boxer motorları biliyoruz ama diğer motorların kullanım yerleri nereler, otomobillerde kullanılıyormu?
Diğerleri tekne, gemi, lokomotif ve bazı kamyonlarda kullanılıyor. Otomobillerde yer sorunu olur.;)

octaviaman

• Ziyaretçi

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: octaviaman;10416
Uğur hocam Helikopterde ne tip bir motor kullanılıyor?

Ben helikopter bilmem Favorit bilirim.:favo1::hih::hah::huh::hoh::hh::hhh::bnn::kiki::++::haha:

hakanerdogan

• Ziyaretçi
işte dev bir kargo heli motoru, Uğur Abi bize resimden prensibi açıklar. bana gaz türbin gibi geldi :)

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yıldız motorlar uçaklarda kullanılıyor,pervaneli olanlarda.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: FF;10447
Yıldız motorlar uçaklarda kullanılıyor,pervaneli olanlarda.
O zaman helikopterlerde de kullanılabilir. Onlarda da pervane var.:kiki::adm:
Alıntı yapılan: hakanerdogan;10443
işte dev bir kargo heli motoru, Uğur Abi bize resimden prensibi açıklar. bana gaz türbin gibi geldi
TDI bir motor galiba.:hoh::haha:

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;10450
O zaman helikopterlerde de kullanılabilir. Onlarda da pervane var.:kiki::adm:TDI bir motor galiba.:hoh::haha:

Biz her şekil her araca her motoru çakarız Uğurum haşmetlim :hanz: Helikoptere değil yıldız motor, H motoru bile çakar o pervaneyi döndürürüm senin için :hanz::hanz::hanz:

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;10450
TDI bir motor galiba.:hoh::haha:

hemde 1.4 :hhh:

octaviaman

• Ziyaretçi
aslında Honda motosiklet motoruyla helikopter denemesi yapıp uçuranları bile duydum:)1.4 TDi neden olmasın.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: octaviaman;10527
aslında Honda motosiklet motoruyla helikopter denemesi yapıp uçuranları bile duydum:)1.4 TDi neden olmasın.

birde heli motorunu motosiklete takma olayı vardır :) ki sapıkçadır :lol:

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
500-600 HP'lik drag Hayabusa'lar var :adm::adm::adm: Acısız garantili gidiş :adm::adm::adm: jet türbünlüsüde var :adm::adm::adm:

Çevrimdışı 06navy

• Black Eagle
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;10580
500-600 HP'lik drag Hayabusa'lar var :adm::adm::adm: Acısız garantili gidiş :adm::adm::adm: jet türbünlüsüde var :adm::adm::adm:

Hayabusa deme abi bana, ben bir ara 125'lik motor almayı düşünüyordum, internette bir hayabusa videosu izledim ve vazgeçtim :D Adam 200 km/s hızı geçene kadar önü kaldırıp gidiyo sonra ver elini 340 :d