škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Lastikte ara ölçü ve ana ölçü nedir.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lastik araştırmalarımızda hep karşımıza çıkıyor hani. İşte benim lastik ölçüsü ara ölçü o yüzden pahalı veya az bulunuyor demekteler ya . İnterneti gezdim dolaştım ancak hiç bir lastik firması ürettiği lastikler için ara ölçü bunlardır ana ölçüler bunlardır diyerek lastiklerini sınıflandırmıyor. Kaldı ki araç üreticileri de ürettiği araçlar için kullanacağı lastikleri ara ve ana ölçü olarak seçmiyor ve biz kullanıcılarına ara ölçü lastik kullanmayın veya kullanın diye öneride bulunmuyor.

Sahi nedir bu ara ölçü dedikleri lastik? Bir tanımı var mıdır?

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ara ve ana ölçü diye bir şeyi duymadım. Kastettiğiniz şuysa eğer: 205/55/R16 yerine 215/50/R17  veya 225/45/R17 kullanılıyor, evet, ancak satılan araçların büyük çoğunluğu spor özellik taşımıyor. Opsiyonel donanımlı, spor kisvesi altında büyük jant takanlar var. Mesela bu lastiklerin yanında 195/60/R15 de muadil kullanılabilir. Araç üreticilerin, bu modeller için bahsettiği ölçülerin dışında lastik takmak, ki bu ölçüler 4-5 çeşit değil, söylemesine de gerek yok diye düşünüyorum.

Eskiden 16, şimdilerde 17, yakın gelecekte 18 ve 19 jant dolu donanıma sahip araçlarda standart olacağından; eskilerde kalan 16 jantla gelen araçlarda tükeneceğinden, 17 için üretilen lastikler ucuzlayacak. Çünkü, farklı markalar rekabete girecek. Şu an her ölçü her lastikte yok farkındaysanız. Bu yüzden bulunamıyor diyorlar. Halbuki kimse 205/55/R16'yı bulamadım demez.
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2019, 19:20:00 Gönderen: octa »

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mesela 195/65/15 otomobil üreticileri tarafından çokça tercih edilir. Bu ölçüyü hemen her marka latikte rahatça bulabilirsin; ancak mesela 215/45/16 ölçü çok genel geçer bir ölçü değilse her lastik markasında bulamayabilirsin, bulsan da bayi "sipariş verip getirteceğiz" der. Yani zor bulunan bir ebattır. İşte bu zor bulunabilen ebatlar için ara ölçü derler.

Benim ayakkabı numaram 40, erkek ayakkabı numaraları bazı markalarda 42' den başlıyor. Bu durumda benim aradığım ayakkabı ara ölçü/ebat oluyor.

Durum bunun gibi bir şey.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!