škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Tsi fsi motorlara Lpdi için Herşey

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gonzales

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba direkt enjensiyonlu araçlara tamamen likit lpg sistemi hakkında tecrübelerimi paylaşacağım. Vialle prins ve brc markalarının satıcıları ile herhangi bir ticari bağlantım yoktur.

Öncelikle belirtmek isterimki mk2 leon fr 1.4 tsi aracımda vialle lpdi sistemi 27 bin kmdir kullanıyorum.

Sistem çalışma şekli; Stepne yerine takılan 40 lık diye tabir edilen güvenlik açısından max.36 lt yakıt alabildiğimiz tanka normal lpg pompasından depo kapağının hemen altından yakıt alınır.

Sistem yakıt aldıktan sonra şöför kapısı veya 1.kontak hareketinden tetik alarak hiç beklettirmeden bu görünen mataryalin içine

yakıt çeker ve yakıtı tamamen sıvıya dönüştürür. Tek marşta hiç benzin kullanmadan motor çalışır. 250 hp ye kadar tüm araçların tüm devirlerine gayet  yeterli miktarda yakıt yetirir.

Aracım 5 binde iken ankarada montajı yapılmış. Şuanki güncel değeri olan 6000 tllik maliyetini aracımın ilk sahibi 29 bin kmde iken yani 24 bin kmde amorti etmiş. Benim gördüğüm tasarruf oranı %65 civarlarındadır. Güncel yakıt değerleri 1.99 tl lpg 4.53 benzin litre bazındadır.  Günlük seri kullanımda 20 kuruşun altına , asılarak kullanımda 22–24 krş civarlarında km başı harcama yapmaktayım.

Sistemin avantajlarını ve dezavantajlarını sayacak olur isek;

+%60 tan fazla tasarruf
+ benzine göre ortalama %10 fazla tüketim.
+tsi ve tfsi motorlara tamamen uygun bir sistemdir.
+delme biçme kablo kalabalığı vs. yoktur.
+ilk marş dahil lpg kullanır.
+aylık benzin almak zorunda bırakmaz.
+Kışın sabah bile tek marşta alır [emoji4]
+ normal şartlarda bakım maliyeti yok
+çevreci ve bizim tırt benzinlerden daha performanslı bir yakıt motora giriyor.
+ 250 hp ye kadar sistem sorunsuz çalışıyor. Yani yazılım yapılsa araca otomatik olarak adaptasyon sağlanıyor.
+ performans bujileri kullanılırsa yada buji aralıklarını kısaltırsanız dahada petformanslı bir lpdi besleme sistemi elde edersiniz.
+Yakıt bitiminde kullanıcıya hiç hissettirmeden isterseniz yüksek süratlarda olun benzine geçtiğini hissetmessiniz.
+
– en az 60 bin kmde bir yüksek basınç pompası değişir

Ben 450 tlye değiştirdim. Bir kere yolda bıraktı beni kitlendiği için.

Ama 10dkda değiştirilebilen birşey [emoji4]

– dolum yeri filtresi değişimi 50 tl
– 100 kiloluk lpg tankı bir ek yük oluşturuyor.
–istasyonda bazen bol sıralı lpg dolum yerine gidiyorsunuz.
–simit tüp için 36 lt uzun yolda yetersiz mesela İstanbul Ankara arası hiç durmadan gitmek için ya ikmal yada benzin ile devam gerekli. Ortalama uzun yol mesafesi 36 lt ile  375–430 km arasıdır. Benim araç yazılımlı bu arada. Gaza basınca daha çok çekiyor yakıtı normalde bir seferde 120 km ort hız ile 450 km. çok net yapılır.
.
.
.

Hesap kitap yapmak isteyenler için detaylı şeylere gerek yok aylık 1000 tl yakıt harcaması yapan biriyseniz aynı km ile net 600!! tlsi cebinize kalır[emoji4] en fazla 500 tllik 2 veya 3 senede bir parça değişir.

Karşılaştığım sorunlar oldukça bu başlık altında paylaşacağım.
Sizinde  tecrübelerinizi ve önerilerinizi bilmek isterim

Tüplü ve öfkeli = X
Lpdili ve Huzurlu = [emoji108]

Herkese iyi forumlar

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ellerine sağlık abi çok faydalı bir paylaşım olmuş. Aracı bizzat ben kullandım en ufak kesilme tekleme yada çekiş düşüklüğü yok. Nasipse bir sonraki aracım direk besleme olursa lpdili olacak :)

Çevrimdışı Gonzales

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;554327
Ellerine sağlık abi çok faydalı bir paylaşım olmuş. Aracı bizzat ben kullandım en ufak kesilme tekleme yada çekiş düşüklüğü yok. Nasipse bir sonraki aracım direk besleme olursa lpdili olacak :)
Ne demek sağolasın yardımcı olabildiysek ne ala Allah gönlüne göre versin [emoji106]

Çevrimdışı mcb951

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Elinize sağlık, ćok faydalı bi paylaşım gerçekten. Garanti durumunu nasıl etkiliyor peki???

Çevrimdışı Gonzales

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mcb951;554332
Elinize sağlık, ćok faydalı bi paylaşım gerçekten. Garanti durumunu nasıl etkiliyor peki???
Ya aslında motorda hiçbir tadilat olmadığı için garantiyi etkilemesi saçma . Durumu çoğu firma anlamadığından
Garantide sıkıntı çıkarabilirler. En azından motorda.

Yalnız sistem pek belli etmiyor kendini bakımda fln birşey anlamazlar. Belki ruhsattan anlarlar lpgli ibaresi var diye

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Faydali paylasim olmus. Gundelik binilen araca uygulanabilir bir sistem aslinda.

Bizim iki sokak asagida vialle nin yeri mi var acaba ben mi yanlis hatirliyorum kapilarinda jettalar spacebackler var.

Siz nerede taktirdiniz?

Çevrimdışı noxy44

• Hayaller VRS,hayatlar HTP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;554486
Faydali paylasim olmus. Gundelik binilen araca uygulanabilir bir sistem aslinda.

Bizim iki sokak asagida vialle nin yeri mi var acaba ben mi yanlis hatirliyorum kapilarinda jettalar spacebackler var.

Siz nerede taktirdiniz?

tsi cazip geldi sanki şimdi? :D tısır tısır bineriz olmaa mı? bu arada çok faydalı paylaşım olmuş elinize sağlık :)

Çevrimdışı Gonzales

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;554486

Siz nerede taktirdiniz?
Vialle Asil otogaz ankara da takıldı hocam. Uzun yoldaki başarısı daha yksek
Alıntı yapılan: noxy44;554487
tsi cazip geldi sanki şimdi? :D tısır tısır bineriz olmaa mı? bu arada çok faydalı paylaşım olmuş elinize sağlık :)
Cazip tabi , lpdili tsi a binen birdaha dizele 2 sıfır bitdi dan aşağı binmez

Rica ederim

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ya iste ikinci el de insanlarin on yargisini kirmak lazim falan.

Bir de ne yapilirsa yapilsin 250hp nin uzerine yetismiyor mu?

Gerci yanma sicakligi normal lpg ile ayni..

Asil otogazin yeri neresi?

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Güzel günlerde kullanın,  şanslıymışsınız. Sistemin takılı olduğu bir araba almışsınız. Bu sisteme sahip bir aracı 4—5 yıl önce kullanmıştım.  O dönemde geç çalışma sorunu vardı.  Çözüldü mü bilmiyorum? Bildiğim kadarıyla benzinden %15-20/Ş. İçi-Ş. Dışı yakıt tüketimi fazlaydı.  Performans   sorunu da yok. O dönemde maliyeti 4.000TL ydi.  Kurulum maliyeti diğer markalar sayesinde düşecek diye beklemiştim. Halen maliyeti yüzünden yaygınlaşmadığını düşünüyorum.  Maliyeti 3-4 bin lira gibi olsa çok güzel olur.

Çevrimdışı Gonzales

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;554490
Ya iste ikinci el de insanlarin on yargisini kirmak lazim falan.

Bir de ne yapilirsa yapilsin 250hp nin uzerine yetismiyor mu?

Gerci yanma sicakligi normal lpg ile ayni..

Asil otogazin yeri neresi?
Çözüm bulunuyor ona. Asil otogazda takıldı benim araca.
Alıntı yapılan: Akif Hoca;554546
Güzel günlerde kullanın,  şanslıymışsınız. Sistemin takılı olduğu bir araba almışsınız. Bu sisteme sahip bir aracı 4—5 yıl önce kullanmıştım.  O dönemde geç çalışma sorunu vardı.  Çözüldü mü bilmiyorum? Bildiğim kadarıyla benzinden %15-20/Ş. İçi-Ş. Dışı yakıt tüketimi fazlaydı.  Performans   sorunu da yok. O dönemde maliyeti 4.000TL ydi.  Kurulum maliyeti diğer markalar sayesinde düşecek diye beklemiştim. Halen maliyeti yüzünden yaygınlaşmadığını düşünüyorum.  Maliyeti 3-4 bin lira gibi olsa çok güzel olur.
Teşekkürler . Geç çalışma , bujiler ve yüksek basınç pompası ile alakalı çözüldü o sorun. Çabuk amorti ediyor zaten bence

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bulusmaya gelmistiniz degil mi?

Kurcalayamadim ben araci. Bir sonraki bulusmaya katilirsaniz ozellikle (izniniz sinirlari icerisinde) kurcalayacagim lpdi yi :)

Çevrimdışı Gonzales

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;554714
Bulusmaya gelmistiniz degil mi?

Kurcalayamadim ben araci. Bir sonraki bulusmaya katilirsaniz ozellikle (izniniz sinirlari icerisinde) kurcalayacagim lpdi yi :)
Uğramıştım evet, katılırız inşallah. Belki ona yeni superb te gelir. Nasip [emoji5]

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu bulusmadan ben hic birsey anlayamadim zaten. Aaa leon da mi bizle dedim kafayi bi cevirdim leon yok :D

Hayirlisi olsun

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benzinin bugünkü düşük fiyatlarına rağmen şehitdışı 6,5-7, şehiriçi 8-8,5 lt/100km değerleri ister istemez insanı arayışa itiyor. Bu sebeple yazılanlardan yaptığım çıkarımla şöyle kabaca bir hesap yaptım;

An itibariyle birim litre fiyatları:
Benzin: 4.05 x 8 lt x 100 (10 bin km) = 3240 TL.
LPG:     2.39 x 8 x 1.15 (%15 fazlasıyla) x 100 (10 bin km) =2200 TL.

Motorin: 3.46 x 6 lt x 100 (10 bin km) = 2076  TL.

LPdi için 10 bin km. de yapılan tasarruf => 3240 - 2200 = 1040 TL. + 1000 TL. 3 senede bir kompresör değişimi ile toplamda; senede 10 bin km. yapan bir araç 6 senede sistemi amorti eder. 30 bin km de bu süre iki seneye düşecektir.

Burada dizel mi benzin+LPdi mi farkına bakılarak dizele göre kesinlikle tercih edilir. Çünkü dizelde gürültünün yanında LPdi nin 1,5-2 katına kadar fazladan ödeme yapılıyor (tabi ki bu dizel farkı ve LPdi montaj farkı ikinci eldeki fiyata yansıyacaktır, aracın değerini muadillerine göre yükseltecektir). Bugün dizel focusu olan bir arkadaşım arabama bindi sessizlikten dolayı bu arabada start-stop mu var diye sordu. Gürültüye o derece alışmış!

Netice itibariyle LPdi kit fiyatlarının düşmesi talebi artıracaktır diye düşünüyorum.