škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Çakmak soketi kullanımı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı agasarca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,

Sizlerin araçlarınızda nasıl bilmiyorum ama benim kullandığım araçlarda hep çakmak soketi kontağı yarım çevirmeden çalışmıyordu. Bazı eski model araçlarda çalıştığını gördüm.

Çakmaktan çalışan aletleri çalıştırırken (12 V süpürge çalıştırırken vs.) arabanın kontağını çevirdiğim için bazen yarım saat boyunca arabanın elektronik mekanizması açık oluyor göstergedeki uyarı lambaları açık duruyor. Bu ekstra enerji harcaması aküyü etkiler diye endişe ediyorum.

Acaba sigorta kutusundan vs. ayarlayarak kontağı açmadan çakmak soketinden elektrik almak mümkün müdür. Bunun araca bir zararı olur mu?

Çevrimdışı seyyah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gösterge lambalarının güç tüketimi düşük ve araç süpürme süresi çok uzun olmadığı için sorun olmaz.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim octi de öyle bir sorun yok kontağı takmadanda çalışıyor.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı agasarca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Direk olarak nasıl çalıştırabiliriz acaba sakıncası olur mu?

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;42802
benim octi de öyle bir sorun yok kontağı takmadanda çalışıyor.
:+1:bizimkide anahtarı takmadan çalışıyor.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: agasarca;42803
Direk olarak nasıl çalıştırabiliriz acaba sakıncası olur mu?

Akü tırt olur geç marş alırı şarji biter eğer zayıfsa hiç çalışmaz..

hakanerdogan

• Ziyaretçi
aslında araba çalışmazken her türlü elektrik çekmesi durumuna karşıyımdır. unutma vs. çok olabiliyor.

ben bu tarz durumlarda motoru kapatmıyorum. asla açık aksam bırakmam motoru kapamadan, hatta ışıkları, CD çaları falan kapayıp öle durdurrum motoru, hatta iç lamba katlediyor diye onlarıda LED yaptım ki çoğu zaman anahtarından kapalıdır...

belki bu yüzden 2005 üretim akümle yarımın yarımı çeyreğin çeyreği marşta tek dokunuşta start alıyor motorum, bi kaç salise marş yapıyorum sadece. it-bırak, motorda tüy siklet benzinli değil, dizeldir.

akünüzü koruyun derim ben KENDİMCE...

Çevrimdışı agasarca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;42824
aslında araba çalışmazken her türlü elektrik çekmesi durumuna karşıyımdır. unutma vs. çok olabiliyor.

ben bu tarz durumlarda motoru kapatmıyorum. asla açık aksam bırakmam motoru kapamadan, hatta ışıkları, CD çaları falan kapayıp öle durdurrum motoru, hatta iç lamba katlediyor diye onlarıda LED yaptım ki çoğu zaman anahtarından kapalıdır...

belki bu yüzden 2005 üretim akümle yarımın yarımı çeyreğin çeyreği marşta tek dokunuşta start alıyor motorum, bi kaç salise marş yapıyorum sadece. it-bırak, motorda tüy siklet benzinli değil, dizeldir.

Teşekkür ederim dediğiniz gibi zaten araç çalışmadığında elektrik de üretmiyor ve hazırdan yiyoruz. Ben normalde aracı çalıştırmadan kontağı yarım tur çevirerek yarım saat kadar oto süpürgesi çalıştırıyorum sorun yok.
Asıl sormak istediğim kontağı hiç çevirmeden nasıl çalıştırılır ve bu devre sağlanırsa sorun olur mu?

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: agasarca;42829
Teşekkür ederim dediğiniz gibi zaten araç çalışmadığında elektrik de üretmiyor ve hazırdan yiyoruz. Ben normalde aracı çalıştırmadan kontağı yarım tur çevirerek yarım saat kadar oto süpürgesi çalıştırıyorum sorun yok.
Asıl sormak istediğim kontağı hiç çevirmeden nasıl çalıştırılır ve bu devre sağlanırsa sorun olur mu?

kendi sis farımı kontağa bi arkadaşımla bizzat bağladık, seyrettim, pek elektrikten anlamam ama ön göğüsü direksiyon altındaki parçayı komple söküp, kontaktan ayırmanız gerekiyor. sigorta kutunuzla alakası yok.

ama zaten benimde asıl anlatmak istediğim böyle bişey yapmamanızı önermekti.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;42824

hakan korumasak ne olur çabuk bitmesinin dışında,ortalama 5 yıldır bir akü ömrü değil mi yani:bnn:
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı ugurbey33

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Benim arabamda ne yazıkki çakmak yok hatta tüm pejo serisinde yok diye biliyorum ama küllük var :)
Çakmaktan kastım sigara yakmaya yarayan çakmak :) yanlış anlaşılmasın
PuG 307