škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia Combi 1.4 101 Hp Special Çıldırtan Arıza Lambası

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mbahadir20

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba sayın üyeler ve editör.Sizlerle uzun süredir uğraştığım bir sorunu enine boyuna burada anlatacağım içinizde bu konuda tecrübe sahibi olan bütün arkadaşlardan önerilerini ve yardımlarını bekliyorum.
Bulunduğum şehir: Ankara

Araç modeli:2004 model Fabia Combi 1.4 101 Hp

Yakıt:Sıralı BRC lpg

Sorun-Anemnez:Aracım şehiriçinde sıkışık trafikte dur kalklardan sonra özellikle de hararet yarıyı geçtiğinde arıza lambası sürekli yanıp sönmeye başlıyor.Araba eski vosvoslar gibi pat pat pat diye eksozdan ses çıkararak çalışıyor.Motor acayip sallanıyor.Çekişten düşüyor stop ettiripi 1-2 dk bekledikten sonra çalıştırıyorum arıza lambası sürekli yanar hale geliyor.Performans eski haline hemen geri dönüyor.Bir kaç gün sonra kendisi sönüyor.

Ben neler yaptım?
Aracı arıza lambasının yanıp söndüğü bir anda sanayiye götürdüm bilgisayara bağladılar bobinlerden 1 ve 3 arıza veriyor dediler. 4 tane bobin aldım yeni,arızayı söndürdüler 2-3 gün sonra gene aynısı oldu.Bu sefer başka bir yerden orjinal bobin aldırdılar ve yine bir şey değişmedi.Sonra bobinlerin bulunduğu gözlerin basınçlarını ölçtüler.Gözlerin basınçları da normal çıktı.Dediler bu LPG den.LPG servisine gittim.Bütün LPG tesisatı değişti.
toplam 1 ocak 2011 den bu yana 840 tl para harcadım değişen bir şey olmadı.

Sonra bir İvedikte Ünal WV e götürdüm oradaki usta arızayı buldu.Arabada arıza lambası yanıp söndüğünde 3.Enjektör devreden çıkıyor,elektrik gelmiyor 3. göze.Arabanın titremesi ve sarsıntısınında sebebi buymuş,Sonra LPG yi tamamen devre dışı bıraktık.Araba aynı arızayı benzinde de yaptı..Bu usta da dediki arabanın Beyini bozuk olabilir.Sonra Ostim Yıldız Sanayi de Teknocar a yolladılar,beyine reset attılar araba 2 gün orada kaldı arıza tespiti için ama adamlar 2 gün ne yaptılarsa araba bir türlü arıza yapmamış bizde ne yaptıysak arıza yapmadı.Siz 10-15 gün benzinde binin arıza yaptığında hemen gelin dediler.
Şimdi sayın üyeler ve de editörler siz ne dersiniz bu işe?Gerçekten çok yoruldum ve yıldım.Bir öneri yardım lütfen.Saygılarımla
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2011, 02:20:34 Gönderen: mbahadir20 »

Çevrimdışı @lp@RSl@n

• bedevi
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
lpg de kullanıyorsanız

Arıza ışıgının sebebi lamda sensöründendir.lpg de yanması normal.karısımı ölçemiyor lpg de önemli değil.

benzin de kullanoyorsanız

hakikaten lamda sensörünüz tırt olmuş olabilir.birde buna baktırın derim

Çevrimdışı mbahadir20

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fabiakonya;188405
lpg de kullanıyorsanız

Arıza ışıgının sebebi lamda sensöründendir.lpg de yanması normal.karısımı ölçemiyor lpg de önemli değil.

benzin de kullanoyorsanız

hakikaten lamda sensörünüz tırt olmuş olabilir.birde buna baktırın derim

teşekkür ederim  ama kesik yanarken yani yanıp sönerken araba tabir caizse aptal gibi oluyor.lamba sensörüyle ne gibi bir bağlantı kurduğunuzu anlayamadım

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mbahadir20;188522
teşekkür ederim  ama kesik yanarken yani yanıp sönerken araba tabir caizse aptal gibi oluyor.lamba sensörüyle ne gibi bir bağlantı kurduğunuzu anlayamadım

Lamba değil lambda sensöründen bahsetmiş arkadaş. Motor ile katalitik konvertör arasında bulunan, egzoz dumanı içindeki oksijen miktarını ölçüp beyine bildiren ve bu sayede hava yakıt karışımını ayarlanmasını sağlayan parçadır. Bu tarz sorunlarda pay sahibi olabildiği için belirtmiş. Lakin sizde başka bir sorun var gibide geliyor bana, görmeden birşey demek güç tabi buradan.

Çevrimdışı Mesdi

• ST Aile Ferdi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.seatclubturkey.com/plaka/plaka_olustur.php?text=34+UDD+63
şimdiye kadar genelde hep lambda sensöründen yandıgını duydum hatta bir ara bendede sık sık yanıyordu ama ben yakıtmdegiştirdim maaşallah bir daha olmadı ama olsaydı bende lambda sensörünü degiştirmek zorunda kalacaktım.siz hala lambda sensörlerine baktırmadıysanı8z bence ilk onlara baktırın derim
2006 GOLF PLUS

www.hobi.forummum.com

Çevrimdışı @lp@RSl@n

• bedevi
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mbahadir20;188522
teşekkür ederim ama kesik yanarken yani yanıp sönerken araba tabir caizse aptal gibi oluyor.lamba sensörüyle ne gibi bir bağlantı kurduğunuzu anlayamadım

lamba değil o lambda

Çevrimdışı serdar5306

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bu arıza başlamadan önce triger değişimi oldumu eğer olduysa sentesi kaçık olabilir bende set değiştikten sonra aynı sendeki durum oluştu tiriger tekrar söküp senteye getirildi düzeldi
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH

Çevrimdışı mbahadir20

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Lambda sensörü ve triger setini mutlaka kontrol ettirecem.Şimdilik hepinize teşekkür ederim ve daha farklı görüş ve yorumu olan varsa memnuniyetle almak isterim.

Çevrimdışı mbahadir20

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar geçen gün benzinde de aynı ağrızayı yaptı,teknocar beyin servisine gittim.Beyinde 2 adet entegreyi değiştirdiler araba normale döndü,sorun arabanın kendi beynindeymiş,hepinize teşekkür ederim

Çevrimdışı kadtas

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Benimde buna benzer bir sorunum vardı, beyin tamiriyle sorun çözüldü.. Tabi bobin de arızalandı böyle aracı kullanmaktan onuda yeniledim..