škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Bel desteği tamiri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kerim42

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Öncelikle merhaba aranıza yeni katıldım bu konuyu açmamin sebebi sorunun çözümünü internet ortamında bulamadığımdan dolayı açıyorum. Aracım 2001 Octavia Elegance dün başıma gelen bir durum aracımın koltuğunu araç kullanırken biraz dikleştirmek için ayarlama koluna müdahale ettim fakat hareket yok farkında olmadan bel desteği kolunu zorladım ve bel desteği birden boşa çıktı ilk başta diş kırdım sandim ama değil hareket kolunu çıkardım ve içeride iki yıldız vida ile tutturulmuş beyaz ve siyah birbirine geçme ve tel bağlı mekanizma var mekanizmayı çevirmeme rağmen hareket yok tamamen çıkarıp mekanizmayı kontrol etmek istedim fakat işler terse döndü mekanizma vidaları çıkarınca dışa doğru değil koltuğun içine doğru çıkıyormuş ve içine düşürdüm 2 cmlik delikten geri tel ile falan çıkarmaya çalıştım fakat nafile olmadı internet de sorunu aradım bulamadım koltuk sökümü falan sadece koltuğun komple araçtan sökümü nu buldum en sonunda pes ettim sanayiye dosemecilere gittim Konya'da 4-5 tane döşemeci gezdim öncelikle koltuğu komple sokmemiz lazım dediler ona göre yapiladabilir yapilmayadabilir dediler tahmini fiyat olarak da 50-150 arası ve 3-4 saat alır dediler komple koltuğun döşemesi ni sokmemiz lazım dediler tamam yapın dememe rağmen hepsi bayramdan sonraya attı işimi şimdi yoğunuz dediler bende tam umudumu yitirmisken Kaplan oto döşeme kılıf dükkanına da sordum usta bakmamız lazım dedi biraz bekle yarım saate bakayım dedi tam dedim sonra fiyatı tahmini sordum 40 -50 lira bişey tutar dedi ben sevindim hem işim yapılacak hemde fiyat olarak diğerlerine göre makul usta hiç sandalye falan sokmedi koltuğun arkasından alt oturma yeri ile sırt kısmının birleşim yerinden sol köşeden kumaşı içten tornavida ile biraz gerdirdi ve sert şerit şeklinde metal çubuğa bağlı kumaş açıldı ve oradan az bı açma ile malzeme ye ulaştı malzeme içten kırılmış öncelikle bu parça bulumaz sadece çıkmacılarda koltuk varsa ordan sokeriz dedi bir kaç yeri aradı benim araçın koltuğu yok sonra tamir ederim dedi ve japonla yapıştırdı sonra küçük bir tel parçasıni plastik parçayı az eritip yapıştırdı ve tekrar japon ve tekrar malzeme yi yerleştirdi ve taktı toplam yapma süresi 40 dk yi geçmemiştir ve sonunda sorun çözüldü kusura bakmayın biraz uzun oldu ama umarım faydalı olur :) Bu arada Konya eski sanayide ki Kaplan oto döşemeci İbrahim ustaya çok teşekkür ederim.