škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2004 elegance basıyorum gitmiyor

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bilalkartal

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
:mad:Gecen ay 2004 elegance 1.6  aldim.araba gitmiyor. Kime sorduysam arabanin gücü bu kadar diyor. Kasa agır diyor. Motor ustası motorda birsey yok dedi . Aynı arabayi kullananlara sordum 190 210 basan var. Benim araba 5 vitesde 105 hizla 3500 4000 devirde. 130da 150de 5000 deviri geciyor bagiriyor.tum bakimlari yaptirdim. Debriyajda sorun yok dediler.Benzinde de tüpde de gitmiyor. Ama diger ayni oktavia nasil gidiyor. Lutfen yardim. Cok sinirimi bozmaya başladi araba

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
http://www.skodaturkey.com/forumdisplay.php?f=24

Once buraya bi ugra. Hosgeldin diyelim.

Yuksek sesle konusma.

Aracin basmiyordan kastin ne bilmiyorum ancak benim 102 beygir 1.6 mpi da yaptigim son hiz 185 km.
Sen en son kac km yaptin ve kac km yapmasini istiyorsun.

Çevrimdışı bilalkartal

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selamsız şekilde girş yaptığım için çok özür. Esselamu aleyküm...
Arabam Yüksek devirde yavaş gidiyor.aynı arabayı kullananlardan tlf ile bilgi aldım. Hepsi de 4000devirde 140 basıyor. Ama benim araba 120hızla 4000 geçiyor. Alalı 1 ay oldu
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2016, 00:27:45 Gönderen: bilalkartal »

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracinizda yakit besleme ve atesleme sorunu olabilir. Eger araca hic bakim yaptirmadi iseniz ve onceki bakimlarndan emin degil iseniz
-Benzin filtresi degisimi
- lpg filtresi degisimi
- hava filtresi degisimi
- buji ve biji kablo degisimi
- yag bakimi
Yaptirmalisiniz. Ve her nekadar baski balata saglam denmis olsada tekrar bi kontrol etmekte fayda var. Karsi komsum A4 octi ile bi dunya gezdi tatil yapti zaten sehir ici hicdurmaz uydu anteni kamera montaji isi ile ugrasir, hic hissettirmemis sabah araca binmis debriyaj kilit soktuler sadece demiri kalmis ki aracinda eksik yoktur.

Çevrimdışı murat08

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
normalde  5. vites 2500 devir  de 105 km yapması gerekir benm eski a4 octi yapıyordu çunku

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracınızı bir makineye bağlatın büyük ihtimalle debriyajınız kaçırıyor olabilir. Araçlar birebir aynı ise hızlarınız -+2-3km/h fark eder en fazla.Yada birde gps ile hız ölçümü yapın derim kadranda da sıkıntı olabilir

Çevrimdışı bilalkartal

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ustaya götürdüm bişey yok dedi. Normal dedi. Devir göstergesiyle hız göstergedi aynı anda yükseldi.devirde debriyajda sıkıntı yok dedi. Aracın dişli oranları ile alakalı dedi. Sürdü baktı.sorun görmedi

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şöyle bir sorun olabilir.
Aracınızı yeni almışsınız. Güle güle kullanın.
Debriyajın kaçırmadığını ve benzer arabalara göre yüksek devirde düşük hız ile gidiyorsa;
Daha önceki sahibi şanzımanla ilgili sorun yaşamış, çıkma şanzıman taktırmış.
Taktırdığı şanzıman başka bir araca ait veya dişli oranı değişik bir şanzıman taktırmış olabilir. Ya da 5.vites dişlisi senkromeci vb. bir yerden ses geliyordu, dişliyi uygun oranda olmayan bir dişliyle değiştirmiş olabilir.

1- Debriyajın kaçırmadığından emin olduktan sonra, benzer bir araba ile devir/hız/vites karşılaştırın.
2- Sorun varsa, iyi bir şanzımancı bulup dişlilerinizi kontrol ettirin.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Basmıyordan kasıt sanırım gaz yememe durumu. Çünkü baskı balata kaçırsa devir yükselmesi olur ve çekiş olmadığı anlaşılırdı. Yukarıda sayılanların kontrolu gerekli. Yüksek vitese almadan düşük viteslerde devir yükseliyor mu bakmak lazım.

Ayrıca ECU (Engine Contol Unit) gerekli hıza çıkmadan gaz yemez. Yani hızlanmadan devirin yükselmemesi normal kabul edilebilir. Bu hızlanmama durumu aslında baskı balata kaçırmasından kaynaklanan bir kısır döngü de olabilir!

Hem benzin hem LPG de olduğuna göre yakıt sisteminde olmamalı diye düşünüyorum. Tesadüfen iki sistemde de aynı anda benzer hata oluşur mu bilemem!

Çevrimdışı bilalkartal

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Şanzıman dişlileribi kontrol ettirmek ne kadar tutar acaba bilen varmı

Çevrimdışı hebelup

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben size devir / hız ile ilgili bilgi vereyim
195/65/15 4 mevsim lastik ile 5. vites;
3000 / 98 km/s
3500 / 108 km/s
4000  / 120km/s

Çevrimdışı bilalkartal

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aynen böyle. Sadece 120 giderken 4500e geliyor. Geçen gün lastikteki harfe bak dediler. R yazıyordu.4mevsim lastik.daha 2 aylık. Bu lastikte azami hız 160mış.acaba bu yüzden mi gitmiyor araba. 150den sonra titreme yapıyordu. Araba da çok bağırınca ayağımı gazdan çektim.

Çevrimdışı Frequency

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
eger motor aub kodluysa, tuplu degılse trıger, debrıyaj, lastık yenıyse, yag fıltre bakımı yapılıysa porsche ıle yarısmaması ıcın bır neden yok.

Çevrimdışı hakangemini

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Araçta motora hava ve yakıt sağlayan hat ve ekipmanlarda vakum kaçağı yada maf sensör arızası olabilir. Vakum kaçağını hatlara duman verip bulabilirler(karbüratör spreyi sıkıp bakmak %100 sonuç vermiyor). Birde avans değerlerini kontrol etmek lazım.