škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia a4 alarm

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı umutaras

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar herkese selam, haftasonu başımdan geçen bi tecrübeyi paylaşmak istedim.

Pazar günü evdeyken bizim araçlara özel olan alarm sesi geldi camdan baktım benim arabanın dörtlüleri yanıyor ! hiç alışık değilim hiç sesi sedası çıkmazdı halbuki. Onbeş yirmi saniye çaldı sustu. Baktım etrafta hareket yok üstünde durmadım fakat yarım saat felan arayla bu tekrarlanmaya başladı. Kendi kendine durup dururken çalmaya başladığını anladım tabi. Sağolsun forum sayesinde buradan bilgileri edinip hemen arabaya gittim.

1- Önce kibarca vites körüğünün orayı çıkardım kenarlardan kibarca çekince tırnaklardan çıkıp geliyor. Vitesi geriye doğru atıp körüğüde üstüne çektim.

2- Sonra küllüğün sağ ve sol kenarlarda ön ve iç tarafta eğilip bakınca görülüyor ikişer vida söktüm.

3- Küllüğün vidalarını söktükten sonra daşarı çektim bi adet soket bağlantısı var led lamba için onu da söktükten sonra arka koltuğa bıraktım.

4- Klima ve teybinde kenarlarından geçen kaplamayı da kibarca tırnaklarından ayırıp aldım.

5- Alarm kutusunu daha kolay görebilmek için klima panelinide kenarlarında bulunan dört vidayı söküp kenara çektim.

Buraya kadar herşey doğru oldu burdan sonra ilk yanlışımı alarm kutusunu sağında ve solunda bulunan iki vidayı sökerek yaptım. (Bunu vidanın birini kaybettiğim için yazıyorum. Herkes düşürecek değil tabiki.)

Halbuki sağ ve sol tarafta kapağın açılabilmesi için tırnaklar varmış neyse ben söktükten sonra gördüm. Not: kapağı açmadan da vida girişi için bi giriş ve + - yönlerini gösteren işaretler var. fakat ayar yapılan yer çok küçük ve tam nereye geldiğini görmek için kapağı açmakta fayda var.

Alarm ayarını biraz düşürdüm. Sağ vidayı taktım fakat sol elimden kayıp düştü. 15dk kadar elimle yoklayarak aradım fakat bulamadım :(

En sonunda pes edip tekrar açtığım gibi herşeyi yerine geri taktım.

O saatten sonra kendi kendine alarm çalmayı kesti.

Çevrimdışı mutluoztan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
güzel bir tecrübe olmuş vidayı kaybetmene üzüldüm umarım araç hareket halinde iken o vida konsolun iç kısımda seni sinir edebilecek sesler yapmaz

Çevrimdışı umutaras

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Evet :) gerçektende kabus olurdu çok şükür herhangi bi tıkırtı ses yok bi yerde sıkıştı kaldı muhtemelen.

Çevrimdışı gbiyikoglu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,
Aynı problemi bende yaşadım. Octavia'mın alarmı sürekli ötüyordu. Servise götürdüm arkadaşlar sağolsunlar!!!! aküdendir zayıflamıştır diyip gödnerdiler. Sonra farkettim ki!!! arada bi arabanın iç aydınlatması yanıyor ve hemen sönüyor. Anladım ki kapı switchlerinde problem var. Oto anahtarcıya gidip kapı kilitlerini söktürüp (Octavia'larda switch kilitin içinde.) temizlettikten sonra alarm sesi kesildi. Bu sıkıntıyı yaşamamanız dileği ile :)

Çevrimdışı Octi2000

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bndede o sekilde surekli otuyor ama tepe lambasi yanmiyor kapi swicht den olabilir mii