škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Geçmeyen cam buğu sorunum nihayet çözüldü

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı elektron52

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba, Aracım(Fabia-2 1.4 85hp 2011 model) aldığımdan bu yana buğulanma sorunum var.  Sıcaklığın 4 derecenin altına düşmesiyle klima açık dahi olsa ön cam tamamen buğulanıyor ve ne yaparsam yapayım açılmıyordu. Özellikle kar felan yağıyor ve arabada 3-5 kişi varsa ne yaparsanız yapın buğu açılmıyordu. 4 derece üzerindeki sıcaklıklarda klima buğuyu açıyordu. Bende hep klima açık geziyordum. Yıllar önce bununla ilgili burada konu açmıştım ama benimle aynı sorunu yaşayan çıkmamıştı. Sorun çözüldü bende çözümü paylaşmak istedim. Resimlerle anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olur.
Parçayı servisten temin ettik. Çıkma araştıracak vaktim yoktu. Parçaya 700 Tl verdim.

Aracı bilgisayara bağladığımız da aşağıdaki hatayı veriyordu.

Bu hata mesajı dışarıdan temiz hava girişini kontrol eden bir motora ait. bu motor iç sirkülasyon tuşunun ışığı yanmadığında dışarıdan içeriye temiz hava girişini sağlıyor. İç sirkülasyon tuşunun ışığı yandığında içeriye temiz hava girmiyor ve içeride aynı hava dönmüş oluyor. İçeride aynı hava döndüğü için nem artıyor ve dışarıda hava soğuk ise çok hızlı buğulanma meydana geliyor. Ve klimayı dahi açmak yeterli olmuyor.

Aşağıdaki resimde motor ve klape görünüyor. Torpido gözünün altından bakılınca görünüyor.

Parça ve Parça Kodları: 01596 V154 6R1 907 511 A

Sonuç olarak motor değiştikten sonra klima açmadan ve cam da en ufak buğu oluşmadan aracımı kullanıyorum. Canımı sıkan  bir sorundu. Çözülmesi beni mutlu etti.