škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rapid 1.6 tdi vs 1.4 tdi performans farki

saday · 58 · 40978

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı saday

• CABRİO
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bilindiği üzere 2015 rapidler de artık 1.6tdi motor yok yerine 3 pistonlu 1.4tdi green tech motor geliyor, aranızda 1.4tdi rapid sahibi olan yada kullanmış olan var mı? 1.6 ile aralarında ne gibi farklar var acaba? 1.4tdi 1.6tdi den daha mı iyi? + ları ve - leri nedir? bu konuda değerlendirme yapan yada yapacak olan varmı.

Çevrimdışı paleosen

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bende 1.4 tdı dsg var
performans ve yakıt olarak 1.6 yı test edemedim yakıt tüketimi daha az diye söylemişti satıcı
ama donanım olarak start-stop var yeni 1.4 lerde
beygir güçleri aynı olarak biliyorum ama bende merak ediyorum bilen bir arkadaş varsa bilgilendirirse sevinirim

Çevrimdışı saday

• CABRİO
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: paleosen;525368
bende 1.4 tdı dsg var
performans ve yakıt olarak 1.6 yı test edemedim yakıt tüketimi daha az diye söylemişti satıcı
ama donanım olarak start-stop var yeni 1.4 lerde
beygir güçleri aynı olarak biliyorum ama bende merak ediyorum bilen bir arkadaş varsa bilgilendirirse sevinirim

Motor sesi nasıl? biraz sesli mi? kalkışlarda araç hantal mı? yoksa seri mi? özellik le yokuşta kalkış nasıl?

Çevrimdışı paleosen

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: saday;525374
Motor sesi nasıl? biraz sesli mi? kalkışlarda araç hantal mı? yoksa seri mi? özellik le yokuşta kalkış nasıl?

eskiden 3 silindir seat cordobası olan bir abim ile aldım ben arabayı bana ilk söylediği   3 silindir cordoba çok sesli bir motora sahipti gidip buna bakalım dedi bende bizzat şuan kullandığım arabayı galeride ses açısından baktırdım bu abiye
ikimizinde fikri bu normal dizel araba sesi, fazlası yoktu tespitimiz
herhangi bir hantallık yok benim tespitim hatta en güzel sıçrama yapan araçlardan biri şimdiye kadar kullandıklarımdan
bir sıkıntım yok yakıtıda iyi 100 tl ile şehir içi 400 km giitm bizzat (ama çok dikkatli kullanım ile ) şimdi biraz basıyorum gaza düşüş oluyor haliyle

Çevrimdışı korhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
merhaba , 1.4 tdi kullanmaktayım , spaceback. Şehiriçi için ataklığı çok çok iyi ancak 120 KM nin üzerindeki ara hızlanmaları sanırım çok tatmin edici değil , çok fazla denemedim ama 2-3 dememde motorun haydi koşuyoruz diye bağırmaya başlamasına bakarak araba pek ona kulak asmıyor :)
daha önce kullandığım dizeller örn megane 105 hp bu konuda bariz daha başarılı ama manueldi...

1.6 dsg ise kullanmadığım için bilemiyorum.

1.4 tdi almayı mı düşünüyorsunuz ?

Çevrimdışı saday

• CABRİO
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: korhan;525388
merhaba , 1.4 tdi kullanmaktayım , spaceback. Şehiriçi için ataklığı çok çok iyi ancak 120 KM nin üzerindeki ara hızlanmaları sanırım çok tatmin edici değil , çok fazla denemedim ama 2-3 dememde motorun haydi koşuyoruz diye bağırmaya başlamasına bakarak araba pek ona kulak asmıyor :)
daha önce kullandığım dizeller örn megane 105 hp bu konuda bariz daha başarılı ama manueldi...

1.6 dsg ise kullanmadığım için bilemiyorum.

1.4 tdi almayı mı düşünüyorsunuz ?

1,6 tdi var 8 aylık daha, avatarımdaki araç, merak ettim sadece  1.4 ile 1.6 arasında fark varmı diye, ikisi de 89 bhp araç tork aynı fakat güç devir bandı farklı, 1.6tdi 89 bhp yi 4200 devire kadar yaymış ama 1.4tdi de 3500 devirde bırakmış, bunun yanında tork devri 1500-2500 arası ikisinde de, bu durumda performans olarak nasıl olduğu konusu ben de merak uyandırdı o yüzden konu açtım.
Klimalı kullanımda nasıl araç? klima açıkken performans düşmesi hissediliyor mu?

Çevrimdışı saday

• CABRİO
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: paleosen;525381
eskiden 3 silindir seat cordobası olan bir abim ile aldım ben arabayı bana ilk söylediği   3 silindir cordoba çok sesli bir motora sahipti gidip buna bakalım dedi bende bizzat şuan kullandığım arabayı galeride ses açısından baktırdım bu abiye
ikimizinde fikri bu normal dizel araba sesi, fazlası yoktu tespitimiz
herhangi bir hantallık yok benim tespitim hatta en güzel sıçrama yapan araçlardan biri şimdiye kadar kullandıklarımdan
bir sıkıntım yok yakıtıda iyi 100 tl ile şehir içi 400 km giitm bizzat (ama çok dikkatli kullanım ile ) şimdi biraz basıyorum gaza düşüş oluyor haliyle

ş.içi normal kullanımda 24-25 krş yakıyor benimki de, demek ki 1.4 ile 1.6 arasında yakıt olarak fark yokmuş, halbuki katalog da 1.4tdi nin yakıt verileri daha düşük gözüküyor.

Çevrimdışı saday

• CABRİO
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Hydra;525394
Fatih sen hala çok yakıyon :)

Ş.içi normal bence 24-25 krş, kaç yakmalı sence? 20krş da yakmaz değil mi? Bu arada madem ben çok yakıyorum sen de durumlar nasıl? sen kaç yakıyon?

Çevrimdışı nejaterselcan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Benim aracta 1.6 dsg 100 liralik mazotla sehir ici yogun sekilde klimali yeri geldiginde performansli kullanimda 405 km gittim ben cok memnunum ama bende cidden merak ediyorum 1.6 ve 1.4 arasindaki farki varsa eger ki biri 6 biri 5 motor illa bi fark vardir emisyonu disinda (:(:

Çevrimdışı Hydra

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: saday;525396
Ş.içi normal bence 24-25 krş, kaç yakmalı sence? 20krş da yakmaz değil mi? Bu arada madem ben çok yakıyorum sen de durumlar nasıl? sen kaç yakıyon?

Fatih senin yazılım sebebiyle max 22 yakman gerekiyor ki ben denemelerimde tam dolu depo (190 tl) istanbul gökçeada - gökçe ada istanbul (bayram trafiği ve gökçe ada merkez köyler dağlık yollar) 900 km gittim ışık yandı ayrıca giderken 5.5 saat dönerken 11 saate geldim girdiğim trafik  cabası...
150 tl ile eskişehir istanbul 700 km yol gittim kalan mazotta resimde görüldüğü gibi. ( mazotu aldıgımda lamba yanmış ortalama 10 km gitmiştim)

şehir içi de 100 tl ile ortalama gittiğim istikamet şirinevler arnavutköy - arnavutköy şirinevler  435 km yol yapıyorum.

senin aracın bizlere göre daha rahat haliyle ekonomin de olmalı. şu resimlere bak bi

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar tüketimleri kuruş olarak değil de lt/100km bazında  paylaşırsanız çok daha net olur. Malûmunuz akaryakıt fiyatları hem her  gün değişiyor hem de şehirden şehire farklılık gösterebiliyor.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı saday

• CABRİO
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Hydra;525408
Fatih senin yazılım sebebiyle max 22 yakman gerekiyor ki ben denemelerimde tam dolu depo (190 tl) istanbul gökçeada - gökçe ada istanbul (bayram trafiği ve gökçe ada merkez köyler dağlık yollar) 900 km gittim ışık yandı ayrıca giderken 5.5 saat dönerken 11 saate geldim girdiğim trafik  cabası...
150 tl ile eskişehir istanbul 700 km yol gittim kalan mazotta resimde görüldüğü gibi. ( mazotu aldıgımda lamba yanmış ortalama 10 km gitmiştim)

şehir içi de 100 tl ile ortalama gittiğim istikamet şirinevler arnavutköy - arnavutköy şirinevler  435 km yol yapıyorum.

senin aracın bizlere göre daha rahat haliyle ekonomin de olmalı. şu resimlere bak bi

Ben ş.içi değerlerden bahsediyorum, her akşam 1km git gel (toplam 2km) standart yolum var (bakkal market vs.) 6 gün sadece bu yol var, sadece pazar günleri ş.içi uzun mesafe gidiyorum o da 10-15 km git gel (20-30km) gibi bu şartlar da 22krş yakacak araba var mı? geçen hafta tatildeydim, gitmeden 1 hafta önce depoyu fulledim, yine 5 gün 1-2 km kısa mesafe bayramda da 15-20km ş.içi git gel yaptım, yer yer yoğun trafikde kaldım, klima kullandım, ardından tatile gittim (saroz körfezi enez civarı) 255km uzun yol, tatilde 6 gün sahile arabayla indim (1.5km git gel), bir kez 20 km trafiksiz çok sakin kullanımda bir yere gidip geldim, sonra tatil dönüşü tekrar 255km yol geldim, bu hafta yine standart akşam 2km ye devam ediyorum, tahminimce 850-880km arası bir yerde ışık yanacak, uzun yolda 1 depo ile 950km den yukarı yapamadım daha (hız alt limiti 100km/sa, üst limit 160km/sa),
Tüm deneyimlerim doğrultusunda  ş.içi 25krş ş.dışı 20krş çıkıyor hep, litre bazında ise ş.içi 6-6,5lt/100 civarı ş.dışı 5-5,2lt/100 civarı oluyor.
« Son Düzenleme: 29 Temmuz 2015, 15:32:10 Gönderen: saday »

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Dizelde hacim mutlaka bi yerlerde kendini hissettirir diye dusunuyorum. Ya esneklikye ya yukte ama bi yerde 1.6 lehine fark olmali herhalde. Ama kagit uzerinde benzer veriler olduguna gore normal bi kullanicinin gozunde pek fark olmayabilir de.

Çevrimdışı Oflu29

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim emekli bi usta var 1.6 motor daha dayanikli atik 1.4 motor 3 pistonlu uzun vadede iyi degil ve biraz hantal sadece emisyon farki var iyikide 1.6 si rast gelmis sana demisti bu arada gaza dikkatli basmama vve klima acmamamA ragmen 25 26 kurus yakiyorum arkadas klima arti performans li kullanimda 24 25 kurus yakiyormus valla helal olsun