škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

215 45 r16 kışlık lastik fiyatları

RAPİDO · 277 · 91496

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Stigmata

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ferhatt;629879
%2.5 hata payı olması normalken 195/55/16 %3,5 hata payı veriyor.Araban zarar görebilir benden uyarması.

Ne konuda zarar görür demek istediniz? Başka lastikçiler de aynısını önermişti. Ayrıca bu araçlardaki üzerindeki orjinal 215 55 16 lastik ölçüsünün ara lastik ölçüsü olduğunu söylediler. Kışın bir alt taban ölçüsünde olmasının daha yararlı olacağı söylendi birkaç lastikçi ve internette okuduklarıma göre.

Ayrıca anlayamadığım bir konuda daha mevcut. Skodanın internet sitesinde lastik ölçüsü olarak 185/60 R 15 yazmakta. Buna göre baktığımda hata payı bir hayli düşük. Zaten %3 ün altında olması isteniyormuş.
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2017, 10:16:52 Gönderen: Stigmata »

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çekya'da milyar Euro cirosu olup, milyonlarca Euro'yu AR-GE'ye yatıran Skoda lastik ölçüsünü düşünememiş, sanayide hayatında lastik nasıl yapılır bilmeyen ustayım! diye gezen adam "bunu kullan, ince taban daha iyidir vs." diyor ya uyuz oluyorum bu duruma. Mühendislik ve hesaplamadan uzak bu yapılardan uzak durun. Aynı durum motor yağında da geçerli. Üretici 5W-30 öneriyor ki ülkemiz koşullarında daha uygun. Sanayideki adam gidiyor 5W-40 koy filan diyor. Viskozitesini vs. düşünen yok.

Üretici ne ölçü öneriyorsa doğrusu o. Öncelikle şu an aracınızın hız göstergesi o anda gidilen hızdan fazla bir hız gösterecek. Siz 120 km/h hızla gittiğinizi zannederken farklı hızlarda olacaksınız.

İkincisi lastiğin taban genişliği azaldığı için fren mesafeniz artacak, ve virajlarda daha fazla savrulacaksınız.

Üçüncüsü yakıt değerleriniz değişecek.

Kısacası aracın önerilen orijinal lastik ölçüleri ile oynamak ayağınızda 2 numara büyük ayakkabı ile koşmaya çalışmanıza eş değer.

Çevrimdışı Stigmata

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;629881
Çekya'da milyar Euro cirosu olup, milyonlarca Euro'yu AR-GE'ye yatıran Skoda lastik ölçüsünü düşünememiş, sanayide hayatında lastik nasıl yapılır bilmeyen ustayım! diye gezen adam "bunu kullan, ince taban daha iyidir vs." diyor ya uyuz oluyorum bu duruma. Mühendislik ve hesaplamadan uzak bu yapılardan uzak durun. Aynı durum motor yağında da geçerli. Üretici 5W-30 öneriyor ki ülkemiz koşullarında daha uygun. Sanayideki adam gidiyor 5W-40 koy filan diyor. Viskozitesini vs. düşünen yok.

Üretici ne ölçü öneriyorsa doğrusu o. Öncelikle şu an aracınızın hız göstergesi o anda gidilen hızdan fazla bir hız gösterecek. Siz 120 km/h hızla gittiğinizi zannederken farklı hızlarda olacaksınız.

İkincisi lastiğin taban genişliği azaldığı için fren mesafeniz artacak, ve virajlarda daha fazla savrulacaksınız.

Üçüncüsü yakıt değerleriniz değişecek.

Kısacası aracın önerilen orijinal lastik ölçüleri ile oynamak ayağınızda 2 numara büyük ayakkabı ile koşmaya çalışmanıza eş değer.

Söylediklerinize katılıyorum. Fakat şöyle de bir durum var. Benim aracın orjinal çıkışında 215 45 16 var, skodanın internet sitesinde 185 60 15 yazıyor. Bu da bir çelişki. Ben de bir otomotiv firmasında kalite mühendisiyim. Fakat herşeyi mühendisler biliyor demek yanlış olur. Sanayiyi dinlemek lazım az da olsa. Kışın şunu yazın şunu kullan diye bir ayırım yok. Sadece 215 45 16 ücreti fazla olduğu için tavsiye etmiyorlar genelde.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Stigmata;629894
Söylediklerinize katılıyorum. Fakat şöyle de bir durum var. Benim aracın orjinal çıkışında 215 45 16 var, skodanın internet sitesinde 185 60 15 yazıyor. Bu da bir çelişki. Ben de bir otomotiv firmasında kalite mühendisiyim. Fakat herşeyi mühendisler biliyor demek yanlış olur. Sanayiyi dinlemek lazım az da olsa. Kışın şunu yazın şunu kullan diye bir ayırım yok. Sadece 215 45 16 ücreti fazla olduğu için tavsiye etmiyorlar genelde.

Hocam bahsettiğiniz konu çelişki değil, üretici aynı araç için farklı çaplarda lastik önerisinde her zaman bulunur. Skoda'nın Çekya sitesinden alınan verilere göre Fabia için aşağıdaki 4 çap da birbirinin eşdeğeri.

175/70 R14   
185/60 R15   
215/45 R16   
215/40 R17

Ben bir mühendis olarak her şeyi mühendisler biliyor diyemem. Mühendis kelimesinin kökeni Arapça hendese (geometri) den gelmektedir. Yani matematiği kullanarak hesap yapan, ve bunun neticesinde ortaya veri çıkartan demektir.

İlla ki hesaplama hataları ve üretim hataları olur, olacaktır da. Ancak sanayideki ustanın matematikten ve bilimden uzak yaklaşımı saçma.

Bu arada Rapid alternatif ölçülerini de paylaşıyorum.

185/60 R15   
215/45 R16   
215/40 R17
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2017, 16:03:01 Gönderen: Bilgic »

Çevrimdışı Stigmata

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Söylediklerine katılıyorum kesinlikle. Sanayideki usta bir yere kadar bazı şeyleri kestirebilir. Sanayinin dilini dinlemeden de olamaz bazı şeyler.
Fakat benim satın almış olduğum 195 55 16 lastikler aşağıdaki orjinale göre;
185 60 15 - 2,88 hata payı,
215 45 16 - 3,38 hata payı,
215 40 17 - 2,75 hata payı bulunmakta. Tabiki bilindiği üzere %3 den fazla olmamalı. Onu da aldıktan sonra lastikler ile ilgili biraz ilgilenince öğrendim diyebilirim.. Bana önerilen buydu (195 55 16) o ayrı. Fakat "ferhatt" arkadaşımızın söylediğini görünce arabaya nasıl bir zarar veririz. Veya zarar mı veririz? Konu oradan başladı aslında.
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2017, 16:23:46 Gönderen: Stigmata »

Çevrimdışı dr.hsyn

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
195x50x16 daha uygun, satıcı elinde hangi lastik varsa onu vermiş, ben de kışın petlas 195x50x16 kullanıyorum, çap farkı çok daha az,

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı cyanide

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Uzun süre  fiyatların yüksekliği nedeniyle farklı ebat alma konusunda kararsızlık yaşadım. En son bu gün uygun fiyatı ve etiket değerlerinin fena olmaması sebebiyle orjinal ebat falken eurowinter hs01 aldım. N11'de 4 farklı hesaptan yeni yıl indirim kodları kullanılınca tanesi 266'ya geliyor. Kullandıkça lastik hakkındaki yorumlarımı belirtirim.