škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

EPC lambası

B0R1S · 11 · 10028

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı B0R1S

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracım fabia 1.2 tsi dün akşam eve gelirken rampanın başında durdum marketten bişiler almak için, geri bindim arabayı çalıştırdım EPC lambası yandı yokuşu 10-15 km hızla çıkabildim anca araba hızlanmadı şuanda bi sorun yok kendi kendine söndü bunun nedeni ne olabailir acaba ?

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
lambalardan birisi patlaktır muhtemelen akşam farları yaktığınızda arızayı gösteriyor sabah ışıklar açılmadığı için epc yanmıyor arka lambaları özellikle stopları kontrol edin.

Çevrimdışı murat gecer

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: biHEmta;488872
lambalardan birisi patlaktır muhtemelen akşam farları yaktığınızda arızayı gösteriyor sabah ışıklar açılmadığı için epc yanmıyor arka lambaları özellikle stopları kontrol edin.

EPC ile lambanın ilgisi yoktur. lambalarda sıkıntı varsa üçgen şeklin içinde ampül resmi olur sarı renkli. önemsizdir.

EPC ise gaz pedalı motor ve motor aksamlarını kontrol eden yeni nesil bir sistemdir. EPC ciddi bir sorunu habercisi olabilir.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arızayı kaydetmiştir zaten araç. En kısa sürede servise giderek baktırın derim, sorunun neden kaynaklandığını aracı bilgisayara bağlayarak anlayacaklardır.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: murat gecer;489048
EPC ile lambanın ilgisi yoktur. lambalarda sıkıntı varsa üçgen şeklin içinde ampül resmi olur sarı renkli. önemsizdir.

EPC ise gaz pedalı motor ve motor aksamlarını kontrol eden yeni nesil bir sistemdir. EPC ciddi bir sorunu habercisi olabilir.

EPC açılımını söylermisiniz bana? (elektronic power control) araçtaki genel elektrik-elektronik aksamla ilgili bir ikaz. çok ciddi arıza göstergesi olabileceği gibi ufak bir ayndınlatma hatası habercisi de olabilir. benim bizzat başıma gelen hadise akşamları aracı kullanırken epc yanmıştı gündüz ise sönüyordu arka lambaları kontrol ettiğimde 2-3 tanesi dökülmüştü. ampülleri değiştirince ışık ta söndü.

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim EPC lambası yandığında iki buji kablosunun ciddi oksitlendiği ortaya çıktı sebebi benim tabiii motoru yıkarım ama dikkat etmemişim demekki. şimdi dikkatlice yıkıyorum
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende 2 defa oldu yanıp sönerken ateşleme bobini arızası oldu ayrı zamanlarda zaten araç çekiden düşüyor ve sarsıntılı çalışıyor,yolbilgisayarı anlık verilerde normalde 7-8 lt gösterirken o zaman 3-4 lt gösteriyor ama aslında iki kat yakıyor.Ama kötü yakıt olduğunda hep yanıyor birde oksijen sensörü arızası varken de hep yanıyor.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı murat gecer

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: biHEmta;489070
EPC açılımını söylermisiniz bana? (elektronic power control) araçtaki genel elektrik-elektronik aksamla ilgili bir ikaz. çok ciddi arıza göstergesi olabileceği gibi ufak bir ayndınlatma hatası habercisi de olabilir. benim bizzat başıma gelen hadise akşamları aracı kullanırken epc yanmıştı gündüz ise sönüyordu arka lambaları kontrol ettiğimde 2-3 tanesi dökülmüştü. ampülleri değiştirince ışık ta söndü.

"komplike birkac sorundan oturu olusabilecek bir sorun. Yani tek bir nedenden oturu yanmiyor bircok neden bu isigin yanmasini tetikliyebiliyor. Bircogunun iddaa ettiginin aksine EPC ne pedal kontrol sistemidir nede egzos kontrol sistemi, EPC yani (Electronic power control) aracin atesleme yakit ve hava besleme sistemleri ile gaz/fren pedal setinin birbirleriyle uyum icerisinde calismasini denetleyen bir sistemdir. bu sistemlerden herhangi birinde sorun oldugu zaman gosterge panelinde EPC uyari isi yanar bu isik kimi zaman Motor isigi ile birlikte yanar kimi zaman tek basina yanar kimi zaman kontak kapanip acilsa dahi duzelmez surekli yanar kimi zaman kontak kapanip acilinca duzelir kimi zaman yanmasi hicbir sistemi etkilemezken kimi zaman yandigi zaman arac kullanilamaz hale gelir"

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: murat gecer;489238
"komplike birkac sorundan oturu olusabilecek bir sorun. Yani tek bir nedenden oturu yanmiyor bircok neden bu isigin yanmasini tetikliyebiliyor. Bircogunun iddaa ettiginin aksine EPC ne pedal kontrol sistemidir nede egzos kontrol sistemi, EPC yani (Electronic power control) aracin atesleme yakit ve hava besleme sistemleri ile gaz/fren pedal setinin birbirleriyle uyum icerisinde calismasini denetleyen bir sistemdir. bu sistemlerden herhangi birinde sorun oldugu zaman gosterge panelinde EPC uyari isi yanar bu isik kimi zaman Motor isigi ile birlikte yanar kimi zaman tek basina yanar kimi zaman kontak kapanip acilsa dahi duzelmez surekli yanar kimi zaman kontak kapanip acilinca duzelir kimi zaman yanmasi hicbir sistemi etkilemezken kimi zaman yandigi zaman arac kullanilamaz hale gelir"

aynen bende öyle düşünüyorum.

Çevrimdışı B0R1S

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Yazdıklarınız için çok teşekkür ederim benim fabia ile başım fena dertte aracı bakıma götürdüm EPC sorununu bulduk yaptık dediler 2 gün sonra motor arıza ışıgı yanmaya başladı 2 side aynı sebepten dolayı yanıyor en azından benim aracım için öyle turbo boost yetersiz arızası veriyor. Hemen hemen bütün ustalar turboyu değiştirmemi söylüyorlar. Birde 50 bin km olmadı dha zinciri değiştirmemi söylüyorlar sabah ilk çalıştırırken ses geliyor diye. Ne yapacağımı şaşırdım valla.

Çevrimdışı Kazim_Tosun

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: B0R1S;489456
Yazdıklarınız için çok teşekkür ederim benim fabia ile başım fena dertte aracı bakıma götürdüm EPC sorununu bulduk yaptık dediler 2 gün sonra motor arıza ışıgı yanmaya başladı 2 side aynı sebepten dolayı yanıyor en azından benim aracım için öyle turbo boost yetersiz arızası veriyor. Hemen hemen bütün ustalar turboyu değiştirmemi söylüyorlar. Birde 50 bin km olmadı dha zinciri değiştirmemi söylüyorlar sabah ilk çalıştırırken ses geliyor diye. Ne yapacağımı şaşırdım valla.
Ayni sikintilari yaşadım ve sonuc olarak motor rektefeye girdi su an yetkili serviste. Bu skodada bir sorun var haklisin 50 binde benim araçta.