škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2007 tour yağ sorunsalı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ozgurobs

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba.1,5 yıldır aracımı kullanmaktayım.Aracım lpg li.Aracımı önceki sahibi epey hor kullanmış.Aracımı adam etmek için epey çaba sarfettim.2 seferdir ustalar aracıma castrol 10w 40s yağ koyuyor.aracım kullanıma göre yaklaşık 2000 km 1,5 lt yağ tüketiyor.kitapçıkta 1000 km de 0,5lt max normal diyor ama internetteki araştırmalarıma göre çok daha az yağ tüketen, hatta hiç tüketmeyenler var.kitapçıkta 5w 30s kullanılması tavsiye ediliyor.İlk merakım ustalar neden 10w 40s kullanıyor,castrol yarı sentetikte tüketim fazla mı oluyor.Motor yanında yazan helix 5w 30s kullanmalımıyım.5w 30 s tam sentetik kullansam tüketim azalır mı.Ayrıca aracım sabahları 15-20 saniye titreyerek çalışıyor,10w 40s kullanımından mı kaynaklanıyor(çünkü araçta başka hiçbir sıkıntı yok).
       Araba konusunda takıntılı bir adamım lütfen bana yardımcı olun :)

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
10W40 biraz daha kalın bir yağdır. Sanırım ustalar bunu göz önüne alarak daha az yağ eksiltsin diye bunu tercih ediyorlar. Asıl gereken yağ sizin da belirttiğiniz gibi 5W30 dur. Ancak yağ eksiltmenin sorun olduğu  eski araçlarda Mobil1 10W60 kullanımı bu sorunu azaltıp hatta  ortadan kaldırmakta.

http://www.mobil1.com.tr/motor-yaglari/extended-life-10w-60.aspx
 İsterseniz bir deneyin.Yararını göreceksiniz.