škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Egsoz muayenesi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bedirkaya

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaslar arabayı yeni aldım sayılır ama arabanın egsoz muayenesi ilgili hiç bişi yok ruhsatda bu muayene yıl başlarındamı yapılıyor yoksa gittigim zaman kontrol sonrasi 1 yıl gecerlimi oluyor.
ve kontrole giderken hazırlamam gereken evrak varmı?

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aslında gerek yok egzoz muayenesıne.poliste kontrol sırasında pek fazla dikkat etmiyor.ama kılına denk gelirseniz 500 küsür lira ceza yazar..iyisimi siz her sene yaptırın..
aracınıza egzoz muayene istasyonundan yeni bi muayene kartı alın,bide muayeneye girin başka bişi yok.sonra her sene cüzi paraya tekrar yaptırın.

Çevrimdışı silver

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
az önce yaptırdım ...  bu gün yaptırırsanız 2 sene sonra aynı günlere takabül eder... zaten 22 lira bence yaptırın risk almayın derim...

Çevrimdışı serkan35

• Leoncu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
26 tl ye yaptırmıştım bende yani polisin kıl tarafıyla uğraşacağıma 2 senede bir yaptıtırım vizeye yakın bir zamanda yaptırırsanız tekrar vize zamanı unutmazsınız
Rover 220 Turbo
2011 Ford Connect

Çevrimdışı bedirkaya

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Saolun arkadaşlar bayram sonrasi ilk işim yaptırmak olsun.

Çevrimdışı serhan

• VRS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.sahkanotomotiv.com
Egsoz muaynesi 10 yaşından küçük Hususi otolarda 2 yıl geçerli(2001 modele kadar).Kamyon,kamyonet,Ticari oto ve resmi araçlarda ise yine 1 yıl geçerli..
10 yaşından büyük araçlar da (2000 model ve aşağısı)için ise 1 yıl geçerli..
Egsoz emisyon pulu bedeli 22 liradır..Egsoz emisyon ruhsat bedeli(egsoz pulunun yapıştırıldığı ruhsat)bedeli ise 4 liradır..Daha önceden egsoz emisyon ruhsatınız var ise 22 lira ödeyip pulunuzu alıyorsunuz...

Egsoz emisyon Pulunu almaz iseniz 650 lira ceza+araç bağlamaya kadar yolu var..Araç muaynesine giderken bunu yaptırmak zorundasınız,yoksa muayne yapılmıyor..Yolda polis ve özellikle jandarma kontrollerinde  çok dikkate alınıyor.. :)
20V Turbo
Laurin&Klement..

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: serhan;164422
...Araç muaynesine giderken bunu yaptırmak zorundasınız,yoksa muayne yapılmıyor...
Favorit' in muayenesini yaptılar ki.:bnn: Sadece ağır kusur yazmışlardı.:kiki:

Çevrimdışı serhan

• VRS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.sahkanotomotiv.com
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;164423
Favorit' in muayenesini yaptılar ki.:bnn: Sadece ağır kusur yazmışlardı.:kiki:

tekrar gir çık yaparsın işte.boşuna zaman kaybı :D :D
20V Turbo
Laurin&Klement..

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Güzel konu.

Arabam ile 5. yılımızdayız. 3 yaşında iken muayenesini yaptırmıştım, egzost pulu hiç almadım, hiçde sormadılar, egzost muayenesi aranmadan vize aldım.

Polis 3-4 sefer çevirdi, hiç egzost muayenesi aranmadı.

Hâlada yok.

Ben TUV kuyruğunda bir kişiye sorduğumda ''lan zaten 3-5 litre yakan avuç kadar dizel araba ne egzost muayenesiymiş'' dediydi :D Şakayla karışık polis toleransında haklı zannımca. Gitsin eski arabalara sorsun.

Birde aklımın köşesinde nereden kalmış hiç hatırlamıyorum doğruluğundan asla emin değilim ama 3 yaşa kadar (yani ilk muayeneye kadar) egzost muayeneside aranmıyor diye bir bilgi kırıntım var.

Çevrimdışı mxdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;164501

Birde aklımın köşesinde nereden kalmış hiç hatırlamıyorum doğruluğundan asla emin değilim ama 3 yaşa kadar (yani ilk muayeneye kadar) egzost muayeneside aranmıyor diye bir bilgi kırıntım var.

http://www.arac.muayenesi.com/arac-sorgulama/40-egzoz-muayene/216-egzoz-muayene-emisyon.html#egzoz-muayene-periyodlari

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mxdemirel;164510
http://www.arac.muayenesi.com/arac-sorgulama/40-egzoz-muayene/216-egzoz-muayene-emisyon.html#egzoz-muayene-periyodlari

Demek ki doğru bilmekteymişim :D

Şubatta 2. muayenem var (5. yıl) götüm götüm yanaşmak lazım egzost muayenesine :)

İlk 3 sene şart değilmiş, muayeneyi geçtikten sonra zaten boşver, bi sorakinede 5 yıl geçer, demek ki 0 km araba alınca 5 sene gerek yok :++::++:

Çevrimdışı mxdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
hakanım sen işini bilirsin....:ok:
seni alan yaşadı vallaha...

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hort:D arkadaşlar dün 7 km yol yaptıktan sonra fıat ortaca servisine gittim egzoz muayenesi için aracım muayene sonucu geçmedi çok karbondioksit salınımı var dedi şok oldum.Ne olabilir dedim katalitik konvektör veya yakıt sorununuz var,lambda sensörü de olabilir dedi.Neyse doğru sanayii yolunu tuttuk opel vw servisi var özel.oradaki elemana sordum neden böyle,eleman ben seni başka yere göndereceğim orada işin hallolur dedi.Nasıl yani dedim sen boş ver git ora dedi.Bende gittim taktılar aparatı orada geçti.Meğersem ilk önce gittiğim yerde motorun soğuk olmasından ve motor ısınmadan cihaza bağlanmasındanmış.Aklınızda bulunsun.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;452005
Hort:D arkadaşlar dün 7 km yol yaptıktan sonra fıat ortaca servisine gittim egzoz muayenesi için aracım muayene sonucu geçmedi çok karbondioksit salınımı var dedi şok oldum.Ne olabilir dedim katalitik konvektör veya yakıt sorununuz var,lambda sensörü de olabilir dedi.Neyse doğru sanayii yolunu tuttuk opel vw servisi var özel.oradaki elemana sordum neden böyle,eleman ben seni başka yere göndereceğim orada işin hallolur dedi.Nasıl yani dedim sen boş ver git ora dedi.Bende gittim taktılar aparatı orada geçti.Meğersem ilk önce gittiğim yerde motorun soğuk olmasından ve motor ısınmadan cihaza bağlanmasındanmış.Aklınızda bulunsun.

Kimi arabaların egzost ölçümü sırasında hafif hafif gaz vermek de gerekebiliyor.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Motor soğukken rölanti de yüksek oluyor, bu durumda zengin karışım olduğundan co2, co falan yüksek çıkar...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)