škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Benzinli TSI motorlar için buji değişim periyodu

miyop · 14 · 18770

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
Benzinli motorlar için buji değişim periyodu hakkındaki soruma cevaben, Yüce Oto' dan gelen mesajda, periyodun 30,000 km olarak güncellendiği belirtildi.

Bilindiği üzere, farklı dönemlerde yayınlanmış servis tablolarında, 30k ve 60k olarak geçen, iki farklı değişim periyodu bulunmaktaydı.

Bu konuyu daha önce, başka bir başlıkta, 259 ve 268 numarlı mesajlar arasında dile getirip, konuşmuş idik ( [MENTION=8414]mşah[/MENTION] , [MENTION=7795]Toygar[/MENTION] , [MENTION=12462]rsimsek[/MENTION] ).

Yüce Oto nun cevabı ile güncel bilgiyi edinmiş olduk.

Gelen mesajının ilgili kısmına aşağıda yer veriyorum.

Buji değişim aralıkları, üretici firma tarafından belirlenen şartlar dahilinde, ülkemizde bir süre öncesine kadar 60.000 km ya da 4. Yıl periyodik bakımı sırasında uygulanmaktaydı.

Ancak yine üretici firma tarafından, ülkemizin de içinde yer aldığı bazı ülkelerde yoğun toz ve çalışma koşulları ve benzinli motorlar için yakıt kalitesinin EN 228 normuna uymaması nedeni ile bu süre 30.000 km ya da 2. Yıl periyodik bakımı sırasında uygulanmak üzere düzenlenmiştir.  

Mesajda öne sürülen gerekçeler, ülkemiz koşullarında çok geçersiz olmayabilir. Ancak, kullanıcıdan çok, servislerin lehine alınmış bir karar olarak yorumluyorum bunu yine de..

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
2 yılda 8 bin km geçiyorum, bujiler 20 binde bile pırıl pırıldı bir önceki aracımda. Muhtemelen açıp bakacaklar serviste...

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13655]miyop[/MENTION]

Hayret, tenezzül edip de cevap vermiş muhteremler :confused: :)

Duyuru için teşekkürler :ok:

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence çok da standart hale getirmek doğru değil. Kullanım koşulları, ortam ve yakıt tabi ki önemli. Yine de bakıp belirlenen standartları taşımıyorsa değiştirilmeli. Aksi halde sırf iş olsun diye ve paramızın gereksiz yere cebimizden çıkması demek!

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Servisin her dediğini yapsak arabayı servisten çıkarmamak gerekiyor. Ben 60 binden önce değiştirmem, önceki aracım standart buji olmasına rağmen servis 30 bin km diyordu bunlar uzun ömürlü bujiye de aynı km diyorlar. Para politikası başka hiçbir şey değil. Şu an 45 bin km oldu hala az yakıyor hem çok kaçıyor :).

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benimkileri önceki sahibi düşmüş 48k da değiştirmiş, faturaları var. Muhtemelen işi bilen bir servis ustasına denk gelmiş. 48k da nasıl bir periyot yapmışsa artık.:confused:

Çevrimdışı irfun4ever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar benim aracımın daha 1 senesi dolmadan 20200 km de. 15k bakımını yaptırdım 3 ay filan önce.
bu sene uzun yollarım olacak ve sene bitmeden sanırım 30k bakımını da yaptıracağım.

muhtemelen bujileri değişmek isteyeceklerdir.

bizim gerek yok değişme dememiz ileride garantide olabilecek sorunlarda elimizi güçsüzleştirir mi?

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
[MENTION=15831]irfun4ever[/MENTION]

Servisin niyeti önemli. Bujilerin değiştirilmediğini, servis formuna kaydedeceklerini söyleyebilirler. İleride olabilecek bir ateşleme arızasında, iyi niyet garantisinin işletilmeyebileceğini söyleyebilirler. Tüm bu söylediklerini yapabilirler, veya yapmayabilirler.

Normal şartlarda, 30 bin km nin altında olan aracınızın km sini gösterip, değiştirilmemesi gerektiğine ikna edebilirsiniz .

Herhalukarda, sizin bu konudaki kararınıza uyup, uygulamak zorundadırlar.

Çevrimdışı Ercan87

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
1.2 tsi yeti aracimdan cikan buji. 45bin de bujileri degistirdim. Ustunden cikan buji bu sekilde cikti. Bujinin cinsi ve durumu hakkinda (goruntusuyle anlasilabiliyorsa) fikri olan varsa yorumlayabilir.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yorum için malzemeyi iyi tanımak gerekir. En azından yenisi ile aradaki farka bakılabilir. Tabidir ki onca km de malzeme oksitlenme ve kurumlaşma yapacaktır. Ark dolaysıyla da kontak uçlarındaki açıklık farkı oluşabilecektir. Eskiden yaprak şeklinde bir ölçü ile bakılıp uç kısım ortaya yaklaştırılıyordu. Şimdi zenginleştik, avrupa ve abd'de yapıldığı üzere tamir işi "sök yenisini tak" şekline evrildi! En doğrusu da ince bir su zımparası ile temizledikten sonra, hem yeni bir buji hem de kullanılmış olana harici bir düzenek yaparak gözle ateşleme kabiliyeti tespit edilebilir.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=15294]Ercan87[/MENTION]

Bujide pek aşınma yok gibi tabi Sentil ile ölçmek daha net bir sonuç verir ama yeni buji ile arasında pek fark yok gibi. Aracı genelde kısa mesafe mi kullanıyorsunuz terlemeden dolayı bayağı paslanmış

Çevrimdışı Ercan87

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8414]mşah[/MENTION]

Kilometrenin asagi yukari yarisi uzun yol, yarisi kisa mesafe sehir ici.

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ercan87;640046
1.2 tsi yeti aracimdan cikan buji. 45bin de bujileri degistirdim. Ustunden cikan buji bu sekilde cikti. Bujinin cinsi ve durumu hakkinda (goruntusuyle anlasilabiliyorsa) fikri olan varsa yorumlayabilir.

https://www.ngk.de/tr/ayrintilariyla-teknoloji/bujiler/teshis/hasar-tablolari/ buradan görüldüğü üzere sizin bujiler gayet iyi kondisyonda imiş. Bizim orjinal bujiler ngk.

Çevrimdışı Ercan87

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=7926]rduran[/MENTION]
Bujilerden 1 tanesini foruma foto atmak icin almistim. Keske 4 ünüde alsaydim ozaman :)