škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Arac yag uyarisi verdi iki litre yag ekledik problem olurmu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cihangir Emre

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arac yag seviyeniz dusuk uyarisi verdi bakima 1000 km kalmisti. Bende ma aile tatildeyim haliyle benzinlikte yag kalmamis nerdeyse abi iki litre ekleyelim dediler ekledik. Bir 500 km yol yaptik iki litre fazlamidir servise gideyimmi baktirmaya erkenden. Kafamda deli sorular.
« Son Düzenleme: 10 Ağustos 2020, 22:33:24 Gönderen: Cihangir Emre »

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Peki şu anda yağ çubuğunda gözüken seviye nedir? Bakmadınız mı?
Seviye normalse, bakıma kadar devam edin.
Kafanız rahat etsin istiyorsanız, 1000km daha beklemeden hemen gidin bakımı yaptırın bir yerde.

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,  Bayram tatiline giderken Tekirdağ çıkışında bende de aynı uyarıyı verdi. Aynı benimde 30k  bakıma  1000km kalmıştı. Tekirdağ yetkili Servisi de tatil nedeniyle kapalıydı.  Araba da tıka basa dolu,  çoluk çocuk filan. Hafif motor kokuları da gelmeye başladı. Baktım Yağ sıcaklığı 105 dereceyi geçiyordu. Hemen sağa çekip biraz rölantide çalıştırıp durdurdum. Ne yapacağımı şaşırmıştım. Neyseki ilk benzinciye kadar yavaş yavaş gidebildim. PO istasyonunda yağ kontrol ve değişim bölümü vardı.  Ordaki usta baktı ve şansın varmış, yağ neredeyse bitmiş, biraz daha gitseydin motoru yakabilirmişim dedi. Nasıl olur dedim, önceki bakımdan neredeyse 10k km bile olmadı 5lt yağ nasıl biter dedim. Motorun sağına soluna altına  baktık herhangibir kaçak da yoktu. Ustanın verdiği cavap,
Bizim gibi 5w30  ince yağ kullanan motorlar yaz aylarında sıcaktan dolayı uzun yollarda daha çabuk yağ eksilttiyormus. Ne derece doğru bilmem ama bana mantıklı geldi. Neyseki POnun en kaliteli 5w30 yağından 1lt ilave edip yola devam ettim. Tatil dönüşü de aynı yerde kontrol ettirdim, normal seviyede idi. Şimdi  Istanbula geldim.  Araç Tam 30k km oldu. Artık bakıma rahat gidebilirim.  
Buradan edindiğim tecrübe: Siz siz olun uzun yola gitmeden önce aracınızın bakım zamanı yaklaştıysa bi ön kontrol yada imkan varsa bakımını muhakkak yapın. Yolda sürprizlere kalmayın.
Herkese hayırlı ve güvenli sürüşler...