škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Superb kis lastigi uygun mu?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ugur79

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selam arkadaslar,

Onceki Kia Sportage aracimizdan kalsn kis lastiklerimiz var gayet de yeni durumdalar. Superb aracimizda kullanabilir miyiz acaba? Ozellikleri 225/60/r17 103w.

Çevrimdışı fusel

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bu boyuttaki lastik sanırım davlumbaza sürter. Zira lastik hem geniş hemde yanak yüksekliği fazla. Aracın yerden yüksekliğide artacaktır. Bence dengesi bozulacağı için kullanmak sağlıklı olmaz.  

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Alıntı yapılan: Ugur79;629868
Selam arkadaslar,

Onceki Kia Sportage aracimizdan kalsn kis lastiklerimiz var gayet de yeni durumdalar. Superb aracimizda kullanabilir miyiz acaba? Ozellikleri 225/60/r17 103w.

Kullanabilirsiniz.60 yanak Actıvede kullanılıyor.17 Jantsa aracınız sorun olmaz..

Çevrimdışı Sultan.Baybars

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı fusel

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Active de yanak 60 ancak jant 16 inç. Soru sahibinin jantı 17 inç dikkatinizi çekerim. Ayrıca lastiğin enide geniş yani 225. Gerekçe yazmadan kullanılır veya kullanılmaz dersek yanlış yönlendirmiş oluruz.

« Son Düzenleme: 15 Aralık 2017, 18:25:06 Gönderen: fusel »

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Virajlarda yanak üstüne yatar ki sakıncalı bir durum.

Çevrimdışı Sultan.Baybars

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fusel;629900
Active de yanak 60 ancak jant 15 inç. Soru sahibinin jantı 17 inç dikkatinizi çekerim. Gerekçe yazmadan kullanılır veya kullanılmaz dersek yanlış yönlendirmiş oluruz.

Benim jantım 16 215/60/16 ölçülerim

Çevrimdışı fusel

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Cevabımı düzelttim. Teşekkürler

Çevrimdışı Ugur79

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaslar tesekkurler yanitlariniz icin. Bu arada skoda aracin takili olan kendi lastigi 215/55r 17 bunu belirtmeyi unutmusum. Arac comfort dizel otomatik.

Simdi olur mu olmaz mi son olarak ne dersiniz?

Çevrimdışı fusel

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bence kullanmak doğru olmaz. Hem daha geniş hem daha yüksek bir lastik. Bu lastiğin ikinci el fiyatıda yüksektir zaten. Satıp aracın Orjinal boyutunda sıfır lastik almanızı tavsiye ederim.  Kolay gelsin

Çevrimdışı Ugur79

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Konu ile ilgili google da biraz arastirma yapinca ozetle su bilgilere ulastim. Normalden genis lastik kullanmak kuru yolda daha iyi tutus saglarken, islak, kaygan, karli yollarda daha az tutus sagliyor. Normalden daha genis yanakli lastik ise arac konforunu artirirken yol tutus dinamiklerini olumsuz etkiliyormus.

Simdi bu lastikleri satsam yerine sifir lastik almak icin baya para verririm gibi geliyor. Istanbul’da yasiyorum 2-3 aylik bir surec icin bu saydigim farklardan dolayi bu maliyete gerek  var mi? Bir de bu lastikleri takip kullansam arabaya herhangi bir kalici olumsuz etkisi / zarari olur mu?

Çevrimdışı fusel

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bence aracın vaadettiği ve ondan beklediğimiz konfor ve yoltutuşu için Orjinal boyutta lastik takmak gerekir.
Kalıcı hasar veya zarar olmaz belki ama bu nedenle kaza yaparsanız olur. Ayrıca davlumbaza sürterse lastik ve davlumbaz zarar görebilir.  Bence bu riski almaya değmez. Lastikleriniz ikinci elde baya para eder. Çok ufak ekleme ile sıfır lastik alabilirsiniz.

Çevrimdışı uyarsukru

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur79;629910
Arkadaslar tesekkurler yanitlariniz icin. Bu arada skoda aracin takili olan kendi lastigi 215/55r 17 bunu belirtmeyi unutmusum. Arac comfort dizel otomatik.

Simdi olur mu olmaz mi son olarak ne dersiniz?

Bu tür hesaplamaları burdan yapabilirsiniz.

http://kolayoto.com/lastik-uzmani/lastik-olcusu-hesaplama.html

Sizin takacağınız kışlık lastiğin çapı %4,77 daha geniş. Normalde %3 den fazla değişim tavsiye edilmez. Ancak ben olsam takardım aşırı bir fark yok

Sent from my iPhone using Tapatalk