škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Felicia 2000 mpi Hararet sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dursunmacka

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba ;

2000 mpi felicia kullanıyorum yaklaşık ıkı yıldır son ıkı aydır aracımda şöyle bir sorun var .

Aracımda hararet yapma durumu var aracımı istanbul sanko sanayıde skoda tamırcısıne gösterdım aracı devır daıme baktı radyatore baktı conta yaktımı dıye baktı ve en son aracımı radyatorcuye goturmemı soledı

Bende aracımı radyatorcuye gotürdum oda  radyatorun plastık oldugunu bu araçların radyatorun pıyasada bulunmadıgını soyledı

Kafasından saldı sadece fan müşürünü değişmemi söledi

Benım izlenımlerım aracımın termostadını soktum araç retmostadı dağılmış vazıyetteydı. Sonrasında araç radyatorunu porcöz ile yıkayarak temızledım ancak en ufak camur kır pas cıkmadı .

Otobanda giderken aracımın harareti 70 derece cıvarı ama ne zaman bır ışıkta beklesem 2 dk yada dur kalk yapsam aracın harareti 90 dereceyı geçiyor fan devreye 88 civarı gırıyor ancak yeterlı değil yanı hararet cok geç vede az düşüyor araçın sureklı olarak hareket ekmesi lazım yani rüzgara ihtıyacı var .

Ayrıca bır sıkıntısı daha var oda araç sıralı sıstem oldugundan otobanda 110 120 km hızlarda gazdan benzine  benzıne geçiyor süreklı olarak benzınımı harçıyor

Aklıma takılan tek şey bana göre aracımın devır daımı yetersız kalıyo dıye dusunuyorum  devir daimi görmek için genleşme bidonunu açıyorum motordandan genleşem bıdonuna cok az su geliyor gaz  telını cekıyorum bır anlık kursun kalem buyuklugunde su gelıyor sonra kesık kesık gonderıyor :mad:

Aracımın radyatörünün üst vede alt kısmındakı hırtumlardaki sicaklık aynı

Sizce sorun nedır yardımlarınızı beklıyorum ? :mad::mad:

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Radyator kisadan dolasiyor olabilir butun hortumlardaki sicaklik ayniysa.
Aracinizin radyatoru bulunur. Sallamis o adam. Daha 3-4 sene once ayni araca radyator degismi yaptim. Radyator ve termostat degisimiyle baslayabilirsiniz.

Fan aciyor degil mi?

Çevrimdışı dursunmacka

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Araç fan acıyor

Aklıma takılan termostadı sökülmüş bır arabanın  hararet neden yukselır

Motor  blogundan gelıp radyator ustune gıren sıcak su radyatorun alt kısmından tekrar ust hortum sıcklıgının bıraz daha az şeklınde alttan  motora giriyor

Devir daim olsa su sürkulasyonu devam etse boyle bır sorun olacagını dusunmuyorum

Ayrıca şöyle bır durum daha var mesela otobanda 110 km hız ıle gıderken aracı sankı motor kayış kasnakları anlık sıkışıp bırakıyomuş gibi araçta kesiklikler oluyor ama anlık oluyor

Hem benzınde hemde gazda aynı olay oluyor ama bazen

Buda aklıma devır daımın arızalı olabılecegı şuphesını getırıyor  sonuc ıtıbarıyle 100 tl devır daım 50 tl işçilik 150 tl verıp sorun devam ederse  sıkıntı olur diye düşünüyorum .

Usta dıye  dukkan açıyolar çözüme gelince araç sahiplerini usta yapıyolar nereden başlayıp ne yapacagımı bende bılmıyorum valla şaşırdım kaldım

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dursunmacka;542547
...Aklıma takılan termostadı sökülmüş bır arabanın  hararet neden yukselır...
Bu sorunun cevabını zaten kendiniz vermişsiniz.
Alıntı yapılan: dursunmacka;542503
...Otobanda giderken aracımın harareti 70  derece cıvarı ama ne zaman bır ışıkta beklesem 2 dk yada dur kalk yapsam  aracın harareti 90 dereceyı geçiyor fan devreye 88 civarı gırıyor ancak  yeterlı değil yanı hararet cok geç vede az düşüyor araçın sureklı  olarak hareket ekmesi lazım yani rüzgara ihtıyacı var...

Hararetin 70°C' de durması da sağlıklı değil.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı dursunmacka

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Termostadı sokulen araçın hararetımı yukselır hocam ?

Haretın 70 yada 80 olmasını konusmuyoruzkı yazın hava sıcaklığının  38 derecede olduğu bir bölgede  çalışan bir araç harareti 85 geçmiyorda  kışın nasıl oluyorda 90 ile 110 derece arasında çonta yakma sevıyesıne kadar sıcak oluyor neden motor soğumuyor onu çözümünü arıyoruz ?

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dursunmacka;542593
Termostadı sokulen araçın hararetımı yukselır hocam ?

Haretın 70 yada 80 olmasını konusmuyoruzkı yazın hava sıcaklığının  38 derecede olduğu bir bölgede  çalışan bir araç harareti 85 geçmiyorda  kışın nasıl oluyorda 90 ile 110 derece arasında çonta yakma sevıyesıne kadar sıcak oluyor neden motor soğumuyor onu çözümünü arıyoruz ?
Kısa bir süre Favorit' i termostatsız kullanmışstım. Dur-kalk trafikte hararet kırmızıya yaklaşıyordu, trafik açılıp da yürüyünce hararet 60°C' lere düşüyordu. Durduğu yerde rüzgar almadığı için termostatsız hararet çabuk yükselir. Öyle olmasa çok düz mantıkla çay da demleyememeiz lazımdı. Garip bir örnek gibi gelmesin. Bir gün çaydanlığın altını açık unutup yatmışız ancak Allah ' tan camı da açık unutmuşuz ve camdan gelen soğuk hava çaydanlığı hep belirli bir sıcaklıkta tutmuş. Çaydanlığı alıp direkt suya tutunca o cos sesini bile yapmamıştı.
Ha fan müşiri 88-92°C' lik ise ve 110°C' lere kadar açılmıyorsa, fan müşirinde problem olabilir. Bir de termostatsız ve durduğu yerde fan da soğutmaya yetiştiremeyebiliyor.
Tavsiyem termostat, fan müşiri, devir daim, radyatör ve fanın titizlikle kontrol edilmesidir. Problem yoksa, contanın durumunun kontrol edilmesi gerekir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı dursunmacka

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,

Skoda sahibini usta yapar

Bayramin 1 gunu bayram icin istanbuldan bursaya gittim aracta devam eden hararet sikintisi icin fan musurunu direk bagladim ve yola ciktim . Osmangazi koprusunde  90 derece civarina cikan hararet  kopru cikisi bursa istolametinde 98 civarina cikti  o sekilde yolu tamamladim . Bayramin 2 gunu aracin yan kapaklari plastik olan radyatorunu soktum ve sistedim en ufak bir sikintiya  rastlamadim .

Sonrasinda araci test ettim degisen bir sey olmadi . Araca termostati takmama ragmen yine durum.degismedi . Hararet devam ediyor
Aklima takilan seyler aracin contasi ile ilgili sorun olabilirmi ?

Bunu nasil tespit ederim ?

Devir daimin  pompasinin duzgun calisip calismadigini nasil tespit ederim

Aklima takilan tek sey aracin devir daimi bozuk olabilir diye dusunuyorum .

Arac duz yolda asiri olmayacak derecede hararet.yapiyo ancak ben uzun yola gitsem.bolu dagi gibi dusunun kesinlikle yanar diye dusunuyorum

Istanbul avrupa yakasi icin felicia usta oneriniz varmidir.

Istanbulda usta bulmak sikinti .

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yag kapagini acin. Kapagin ic yuzeyinde bal kopugu gibi kopuklenme varsa contaya elveda demelisiniz.

Buyuk ihtimalle de conta sikintilidir.

Gungoren sanayide sahkan otomotiv var. hala feliciaya bakiyolar mi bilmiyorum ama

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dursunmacka;584619
...
Istanbul avrupa yakasi icin felicia usta oneriniz varmidir.

Istanbulda usta bulmak sikinti .

Topkapı Akınsal sanayi sitesinde Ufuk Usta da iyidir. 212 481 89 33

Çevrimdışı dursunmacka

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;584633
Topkapı Akınsal sanayi sitesinde Ufuk Usta da iyidir. 212 481 89 33

Merhaba  ,

Belirtilen yere gıttın Ufuk ustayı buldum aracı kontrol ettı sağolsun

Conta için yağ kapağının altına baktı sağlam dedı yıne conta için bujilere baktı nem varmı dıye  sağlam dedi

Devir daim denemesı  için bir işlem yaptı aracın hararetı 90 dereceye  sabitlendi genleşme bidonuna giren motor blok  tarafından gelip bidona giren ince hortumun takıldığı yeri plastık bıdon baglantısını tornavıda ile genişletti .

Araç ile teste çıktık zorladık rampa cıktık hararet 90 geçmiyor  şu anda oldu gibi bir şey yani asıl uzun yolda denemsını yapıcagım

Ayrıca fan müşürünü değişmek istiyorum tıpo yada tofasın fan musuru bızım araclara oluyomu fanın erken acmasını istiyorum bırazda

Birde başka ıkı sorunumuz daha var araç bazen uzun yol yada trafıkte hareket halinde kesıklık yapıyor yanı sankı aracı bısey tutup bırakıyor tutup bırakıyor şeklınde bunu hem lpg de hemde benzınde yapıyor

Sonrasında ise olay şöyle devam ediyor araç kendi kendine gaz yiyor rolantı rpmm sallanıp duruyo bazen 3000 lere çıkıyo ışıklarda millet bana bakıyor bu adam araca neden gaz veriyo diye komık seyler oluyo bazıları ise kapışıcazmı diye değerlendiriyo olayı

Durumu ufuk ustaya sordum oda bır arka peronda ecuyu pc ye baglatıp arıza kodu okutturmamı ıstedı arka tarafta  tuna otoya gıttık ne kadar ucret oderız dedık arıza kodu için 100 lira dedıler bende içimden yuhhh dedım yanı
Bir ariza kodu okutmak arızayı sıldırmek yada arıza tespıtı 100 liramı çok enteresan bır olay Öpuyolar yanı bilginiz olsun ...

Arıza hakkında

Fıkrı olan varmı benım aklıma gelen krank sensörü  paylaşırsanız sevınırım

Usta tavsıyelerı için teşekkür ediyorum

Hayırlı günler

Çevrimdışı dursunmacka

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar  ,

Felicia 2000 Model direksıyon pompasından aglama tarzı ses gelıyor . Sağa sola kırınca ses değişiyor . Araca gaz verınce seste değişmeler oluyor .

Bu gün Yenıbosnada artı dıreksıyona göturdum aracı baktılar 250 tl masrafı var dedıler bu işin daha uygun yolu yokmudur acaba ben soksem tamır edemem mı pompayı bilgisi olan varmıdır