škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Servis içine su alan Octavia A7 farını değiştirmiyor

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı professor

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar yakın zamanda ön farlarımdan birinin içinin nemlendiğini farkettim. Bugün Çorum ahlatçı skodaya gittiğimde, lambayı sökmek için başta 3 saat süre verdiler. Dedim altı üstü bir lambayı kontrol edeceksiniz sökmeye ne gerek var, cihaza bağlamanız yeterli değil mi? Dediler önde darbe aldıysanız lamba kenardan kırılabiliyor, ondan su alıyodur. Ben dedim darbe filan almadım. Araçta da birşey gözükmüyor. Sonra açmışlar, neymiş efendim tamponumda ufacık bir çizik varmış, biri arabama sürtmüş. Ondan lambanın iç kısmında bir yer kırılmış ondan su alıyormuş.
Arkadaşlar bir bakın bu belli olmayan olmayan çizik için arabanın farının kırılması mantıklı mı? Kaskodan yaptırırsam
 4500 tl hasar kaydı çıkıyor. Yani 4500 lira??
https://postimg.cc/gallery/x6a5z6fw/
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2018, 15:32:07 Gönderen: professor »

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracın garantisi sürüyor olsa bile darbeli kırıklarda zor kabul ettirirsin. Resimlerde de bir kırılma var gibi gözüküyor. Şöyle düşün; tamponda hiç çizik bile olmasa bile akli biraz az biri kız arkadasına sinirlenip tam senin aracın yanından geçerken senin fara tekme attığını :)
abukça bir yaklasım biliyorum ama memlekette her şey oluyor.
Servis garantiden kabul ettirebiliyorsan okey, yok yaptıramazsan basit bir iş için 4500 tl ile servisi zengin edip kaskoyu bozdurursan sana da ancak yilin musterisi odulu verilir.
Önce sac kurutma makinesiyle farı ısıt ve hala önünde yoguşma varsa gitsin, yoksa gerek yok. Isıtırken bır noktaya cok tutma gezdişrerek yap zarar verebilirsin plastige.
Yapabiliyorsan ampul kısmını cıkarıp içindeki havanın sirkule olmasını da sağla.
Sonra kırık yada çatlak kısmı silikonla guzelce. Kibar bir silikon yaparsan, kendin bile unutursun üzerinde bir işlem yapıldıgını.
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2018, 19:00:47 Gönderen: mkoray79 »

Çevrimdışı airdriver

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
kılavuzdan alıntı:
Farlar geçici olarak içten buğulanabilir. Sürüş farı yakıldıktan bir süre sonra
ışığın çıkış alanındaki buğulanma kaybolur, far camının kenarları hala buğulu
olabilir. Bu buğulanmanın aydınlatma tertibatının ömrüne bir etkisi yoktur.

Anladığım kadarıyla kırık olmasa da farlarda buğulanma olması normal.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: airdriver;645613
kılavuzdan alıntı:
Farlar geçici olarak içten buğulanabilir. Sürüş farı yakıldıktan bir süre sonra
ışığın çıkış alanındaki buğulanma kaybolur, far camının kenarları hala buğulu
olabilir. Bu buğulanmanın aydınlatma tertibatının ömrüne bir etkisi yoktur.

Anladığım kadarıyla kırık olmasa da farlarda buğulanma olması normal.

Halojen farlar için o yöntem kolay, zenon veya ledler için daha zor (yani süre çok daha uzar). Halojen çok daha fazla ısı yayıyor.
Bir de ani soğumadan dolayı far içindeki havanın nemin yoğuşup buğu yapması başka; konu başlığını açan arkadaşımızın ki gibi farın bir kırık ya da çatlaktan dolayı içine su alması başka.

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşın Leon'un stop lambası nemleniyordu. Söktük, baktık, kenarında ufak bir yer çatlamış. O kadar dandik ki birisi arabaya sertçe yaslansa kırılabilir gibi geldi bize. İçini saç kurutma makinesi ile kurutup çatlak yere de silikonu bastık, yerine taktık. O zamandan beri bir şey olmuyor.

Octavia'da plastik kalitesi ne seviyede bilmiyorum ama servisin dediği gibi tampona ufak bir darbe aldıysa bile çatlayabilir. Ha servis haklıdır siz haksızsınızdır demiyorum. 4500 de müthiş bir rakam böyle ufak bir iş için. Silikonla orayı kapatmayı bir deneyin.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İçi kurutularak çatlak kısım silikon ile izole edilebilir.

Öte yandan istediğiniz sonucu alamazsanız kaskodan değiştirin. Bir sonraki yıl poliçeniz 150–200 TL artar.

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aynı mevzudan daha once şikayetçi birisi olarak çatlamış farı neyle izole ederseniz edinbir sekılde nem alıyor farı değişmedikce d devam ediyor. octavianın plastık kalıtesı cok dusuk o yuzden esneme ıle bıle nem alıyor bu yuzden far beynı degıstırmıslıgım var. dangalağın bırı onden surttugu için far kırıldı ve sigortadan değiştirdiler de sorun cozuldu

Çevrimdışı professor

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Tamponumda çizik bile yok adam bu diyor hasar görmüş, o zaman dedim hasar raporu ver böyle rapor tutamam diyor. Çok komikler. Şimdi her yere şikayet ediyorum. Almanya ve Çek cumhuriyeti de dahil.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
farda kırık çatlak varmı önce bunu net olarak görmek lazım. fotolardan üst tarafta çatlak olduğu azcık görünüyor. Ve herhangi markanın herhangi bir ürününde dış etkene bağlı kırık çatlak var ise kesinlikle garanti kapsamına girmez. Kaskonuz var ise buraya müracat edin bence. Far gurupları artık bir araçta çok pahalı parçalar.