škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Su Kaçağı Sorunu kapı altına su birikmesi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Umut Yeti

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar abiler kardeşler merhaba,

( http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=40062&page=31 )

Yukarıdaki konuda tecrübeli arkadaşların fikrini almak için bir soru sormuştum konuyu takip edenler bilirler. İlk kez okuyacaklar için de şöyle özetleyeyim. Yağışlı havalarda araç park halindeyken sol ön kapı(şoför tarafı) altına su birikimi oluyor. Geçen sene dolu muhalefeti sonrasında ön cam değişimi olmuştu. Ben bu suyun geldiğini 3-5 aydır fark ediyorum belki daha önceside vardır farketmedim. Aşağıda yaptığım su testi esnasında sanırım suyun nereden geldiğini gördüm ama emin de olamadım. Videodaki söylediklerim tamamiyle zannetmeye bağlıdır. Bu sorunu kendim halledebilirmiyim? halledebilirsem nasıl hallederim? Parça vs konularda pek bir bilgim yok mesela ön sol plastiği çıkart derseniz o parça bana bakar ben ona :) nasıl yapacağımı da küçük not olarak eklerseniz sevinirim.
Tecrübe ve fikirlerinizi bekler esenlikler dilerim.

video linki aşağıdadır.

https://www.youtube.com/watch?v=Qie5q6XzsS8&feature=youtu.be

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
[MENTION=17282]Umut Yeti[/MENTION]

Videodan görebildiğim kadarıyla, A sütunu kaplamasının üst birleşim noktasında bir anormallik yok.

Kapı kanadında, camın üzerinde yer alan contadan içeriye sızdırma olabilir bir ihtimal. Bu contanın kapı kasasına temas eden noktasında, su tahliye eden, biribirine paralel, iç oluklar mevcut. Eğer conta ile kasa arasında boşluk kalıyorsa, yukarıdan gelen su, bu oluklar yerine, kasanın içine akıyor olabilir.

Size tavsiyem, su testini kademe kademe yapmanızdır. Serçe parmağı kalınlığındaki düşük debili suyu, önce, videonun 0:50 sn. deki bölüme, sonra da, 1:10 sn. deki bölüme akıtarak, sızma noktasından emin olabilirsiniz.

Çevrimdışı Umut Yeti

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bu akşam vakit bulamayabilirim olmasa bile yarın akşam işten döndüğümde deneyeceğim abi sağol.

Çevrimdışı Erkki

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

suyun başlangıç noktası sanki tavan barının ön ucu, buradan gelecek su en yakın yerden inmeye çalışacaktır o da kapı sırasını bulmuş akşam bende kendi aracımda deneyeceğim bakalım nereden yol bulup akacak.

bu su araç içine ulaşıyor mu yerler, arka koltuk yada kapı içi ıslak mı?
 tavanda ıslaklık varmı

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
gösterdiğiniz bölüme su girmesi gayet normal bence. çünkü kapı tarafındaki fitil ilk etapta hem havanın hemde suyun iç tarafa daha fazla geçmesini önlemektir. kabin içine hava ve su girmesini iç taraftaki fitil önler. ki zaten siz iç taraftaki fitilin kuru ve iç tarafa su geçirmediğini söylüyorsunuz. aracı yıkattığınız da dahi kapı iç bölümlerine su geçer ve aracı kurularken buraları da sileriz zaten. Şu durumda yapabileceğiniz pek bir şey yok sanırım. ıslandığında kurulamaya çalışın. birde kapı üzerinde bulunan dıi fitilin kaportaya tam oturup oturmadığına dikkat edin bi kıvrılma veya dışa bükülme yapabilir.
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2018, 16:01:39 Gönderen: mdindas »

Çevrimdışı Umut Yeti

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Erkki;641198

suyun başlangıç noktası sanki tavan barının ön ucu, buradan gelecek su en yakın yerden inmeye çalışacaktır o da kapı sırasını bulmuş akşam bende kendi aracımda deneyeceğim bakalım nereden yol bulup akacak.

bu su araç içine ulaşıyor mu yerler, arka koltuk yada kapı içi ıslak mı?
 tavanda ıslaklık varmı

Benimde emin olamamakla beraber başlangıcı tavandaki su yolu (adını bilmiyorum önden arkaya doğru uzanan çubuk) gibi geliyor. en önünde minicik bir boşluk var. Su araç içine ulaşmıyor. Diğer kapılarda bu sorun yok. İçeri alma gibi bir sıkıntı yok çok şükür ama kapı içinde birikiyor ve noktadan biraz büyük çürütmeye başlamış.

Alıntı yapılan: mdindas;641199
gösterdiğiniz bölüme su girmesi gayet normal bence. çünkü kapı tarafındaki fitil ilk etapta hem havanın hemde suyun iç tarafa daha fazla geçmesini önlemektir. kabin içine hava ve su girmesini iç taraftaki fitil önler. ki zaten siz iç taraftaki fitilin kuru ve iç tarafa su geçirmediğini söylüyorsunuz. aracı yıkattığınız da dahi kapı iç bölümlerine su geçer ve aracı kurularken buraları da sileriz zaten. Şu durumda yapabileceğiniz pek bir şey yok sanırım. ıslandığında kurulamaya çalışın. birde kapı üzerinde bulunan dıi fitilin kaportaya tam oturup oturmadığına dikkat edin bi kıvrılma veya dışa bükülme yapabilir.

Peki size fikir alışverişi yapmak adına soruyorum neden sadece bu kapıda oluyor o göllenme? Diğer kapılarda hiç bir şey yok çünkü. Aracı yıkattığımda oralarda su görmüyorum ben sadece kapıyı açtığımda süzülen bir su oluyor onu siliyorum. Yıkamacılar o bölgeyi kapıyı açıp su tutuyorlar benim gördüğüm kadarıyla. Islandığında kurulama gibi bir durum da söz konusu değil çünkü araca hafta arası binmiyoruz her yağmurda elimde bezle çıkıp orayı silememki :) ne bileyim ne yapacağımı bilmiyorum bakalım muhakkak bir çözümü olmalı. Ama bana sanki tavan barının yani videoda 50.saniyedeki küçük delikten giriyor gibi geliyor(içime doğanbu emin değilim)dediğiniz gibi kapı üstünü kontrol edeceğim beldi öyle olmuş tam oturmuyordur..
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2018, 17:01:55 Gönderen: Umut Yeti »

Çevrimdışı MURATE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bendede aynı sorun mevcut. Ön yolcu tarafında zemin ıslak. Bu gün aracı servise bıraktım..ilk bulgu kanallar açık. Cam tavan'dan gelebilir..dediler..allahtan garanti uzatmışım..

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: MURATE;646770
Bendede aynı sorun mevcut. Ön yolcu tarafında zemin ıslak. Bu gün aracı servise bıraktım..ilk bulgu kanallar açık. Cam tavan'dan gelebilir..dediler..allahtan garanti uzatmışım..

Sağ dikiz aynası dibinden su alanları biliyorum, incelenmesi iyi olur

Çevrimdışı MURATE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Teşekkür ederim.irfan bey..İleteceğim servise..orayada bir baksınlar. Gercektek cok cansikici bir durum. Cam tavan'in değişmesi gerekebilir dediler. 11.000 tl

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=64]MURATE[/MENTION] geçmiş olsun.

Hislerim, değişimlik bir durumun olmadığını söylüyor. Cam tavanın kasasında veya giderlerinde, onarılabilinecek bir sızıntı vardır muhtemelen. Ancak, tavan konusunda, servisten onarım beklemek, otobüs durağında vapur beklemekle eşdeğer bana göre.. çünkü, bu konuda deneyimli çalışanlarıı olmuyor çoğunlukla.. böylesi bir serviste  değişim yaptırtma konusunu da ayrıca değerlendirirsiniz diye düşünüyorum.

Gelişmelerden bizi haberdar edin.

Çevrimdışı MURATE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Teşekkür ederim..detaylı inceleme için dun aracı bıraktım.
Çalıştığım servis bugün e kadar beni üzmedi.gelismeler hakkında bilgi vereceğim....

Çevrimdışı MURATE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Suyu cam tavandan aldığı görülmüş. Değişim için yazışmalar başlamış.

Çevrimiçi rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cam tavan mı değişecek anlamadım?

Benzer bir sorun geçen sene benim arabada olmuştu. Şoför taraf ve arkası su içindeydi. Araştırmalarım sonunda şoför taraftaki/A sütunundaki giderin tıkalı olduğunu, cam tavan açıkken su dökerek tespit etmiştim. Kapı açıkken sağ taraftaki giderden su akmasına rağmen sol taraftan hiç su gelmiyordu. Esnek bir kablo yardımı ile hem biraz alt kısımdan hem de üst kısımdan tıktıklayınca içindeki biriken toz toparlak çıktı ve su rahatça akmaya başladı. O zamandan beri herhangi bir su kaçağı sorunum yok.

Çevrimdışı MURATE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ilk önce kanallar kontrol edildi.acik olduğu görülünce tavan döşemeyi söküp kontrol edileceği söylenmişti.bu gün bakıldı.su içeri oradan girdiği  tespit edilmiş. Cam tavan mekanizması sökülüp yuva temizlenip yeni mekanizma takılacak.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Drenaj kanallarında tıkanma olması seçeneğini elersek (ki servis kanalların açık olduğunu belirtmiş), geriye, iki seçenek kalıyor.

Ya, drenaj hatlarından, ya da, tavan çerçevesi üzerinden sızdırma vardır.

Fikir olması açısından, her iki duruma ait kullanıcı çözümlerini aşağıya bıraktım.

Drenaj hatlarındaki sızıntının gözle teşhisi ve giderilmesi daha kolay. Diğeri ise, biraz daha meşakkatli. Sızıntı, çerçeveyi oluşturan aluminyum kanal profilleri ve plastik kaplama parçalarının birleşim noktalarından olabiliyor ve bu nedenle takip etmesi de zor olabiliyor.

Servis de bu nedenle, değişim talep etmiş olabilir (Ancak, sorunun tekrar etmemesi için, montajın düzgün yapılması lazım).

Teşhisin doğru olduğundan emin olmak için, sızdırma testini görmeyi talep edin derim nacizane.

https://www.briskoda.net/forums/topic/294146-leaking-panoramic-sunroof-have-a-look-here/
https://www.briskoda.net/forums/topic/445533-leaking-panoramic-roof-the-cause-and-the-cure/