škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Hız Sabitleyici

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Elfredy

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar önceden de yakıt tüketimi hakkında yazı yazmıştım şimdiki konum da bu. Ben düz yolda giderken yakıt tüketimini azaltmanın peşindeyim. Yaklaşık 120 ile gittiğimde araba 7.5 8 lt den aşşağı düşmüyor bi türlü araç 2 bin km de. 85 90 ile gittiğimde 4.7 ile 5.5 arası değişiyor bu normal. Ama 120 km deki yakıtı çok fazla bana göre. Acaba bu sorunumu hız sabitleyici ile aşabilirmiyim. Bu konuda tecrübeli arkadaşlar varsa yardım istiyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim. Bu arada aracım 1.2 tsi manual

Çevrimdışı ichief

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selam, durum bende de aynı arkadaşım. 120 ile giderken hız sabitleyici devrede 7.5lt gösteriyor. araç 14000 de. Anlayacağın pek faydası yok. Yüksek yakıt tüketimi aracın ağırlından ve yüksek oluşundan kaynaklaniyor. Özellikle rüzgar falan da varsa yakıt ekonomisi pek bekleme. Jetta 1.2 tsi ile arka arkaya gidiyoruz 120km/h sabit hızda onda 6.5lt bende 7.5 gösteriyor yakıt tüketimi

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Jetta ile Yeti rüzgar direnci, yükseklik vs. farklı. Yeti yüksek araç, altına da daha fazla hava alıyor, aradaki fark normal.

Ama o hızdaki tüketim fazla gibi geldi.

Bende CC yok ama Ankara-İst. arası 150-160 civarı gazlayarak geldim, ortalama hızım 146 km yol bilgisayarına göre, 7.7 litre yaktı ortalama, 1.2 TSI DSG. Tabi burada 7 ileri DSG'nin de katkısı büyük. Araba 120 km hızla giderken 7. viteste, devir saati 2200'de...

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracı kullanma stiliyle az da olsa yakıtı düşürmeniz mümkün. Sürekli aynı hızla gitmeye çalışmadan
Gitmeyi planladığınız hızdan 5-10 km fazla hıza çıkıp ayağınızı gazdan minik minik çekerek hızınızı düşürerek kullanmayı deneyin, 5-10 km mesafede bunu tekrarlayın. Özellikle rampa çıkarken hızı korumaya çalışmazsanız fazlasıyla işinize yarar..

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Akif'e aynen katılıyorum. CC'de araç rampayı 120 sabit hızla ile çıkmayı uğraşırken tüketim artıyor.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;426542
Akif'e aynen katılıyorum. CC'de araç rampayı 120 sabit hızla ile çıkmayı uğraşırken tüketim artıyor.
Ama bayılmadan çıkıyor hocam cc ile.ben rampadan su gibi içiyor ama hakkını da veriyorum kesmiyorum yesin benzini içmesin hatta:sun:ama düz yolda octi ile giderken sercedeslere bile yol veririm ama rampada asla acımam bayıldımı dereye itesim gelir.düz yolda herkes gider maksat rampada gitmesi gidiyorsa yesin içsin.:gaz:
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bayılmamak için depoda anaforlar oluşturuyor  :D

Hocam sana turbo motorlu bir araç şart, rampada keyif demek, hem de 2000 devirde bile, ver gazı uzasın

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;426558
Bayılmamak için depoda anaforlar oluşturuyor  :D

Hocam sana turbo motorlu bir araç şart, rampada keyif demek, hem de 2000 devirde bile, ver gazı uzasın
turbo beni bozmasın hocam emin misin?
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
çok normal tüketim...uzun yolda 5. vites artık yetmiyor devir çok yükseliyor..haliyle yakıt da..en az 6 ileri manuel bile olabilir..bu arada aracın yüksek olması yakıtı etkileyeceğini sanmam..

Çevrimdışı tolga7482

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ichief;426502
Selam, durum bende de aynı arkadaşım. 120 ile giderken hız sabitleyici devrede 7.5lt gösteriyor. araç 14000 de. Anlayacağın pek faydası yok. Yüksek yakıt tüketimi aracın ağırlından ve yüksek oluşundan kaynaklaniyor. Özellikle rüzgar falan da varsa yakıt ekonomisi pek bekleme. Jetta 1.2 tsi ile arka arkaya gidiyoruz 120km/h sabit hızda onda 6.5lt bende 7.5 gösteriyor yakıt tüketimi
Ben de 1,2 Yeti var ama tüketim bana da fazla geldi. özellikle uzun yolda ise kesinlikle fazla. 6 - 6,5 civarı seyretmesi lazım.
gaz pedalına dikkat edin bence.