škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Start Stop Butonu (Marş Butonu) Sert Bastırma ONARIMI-ÇÖZÜMÜ

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8231]Levcho[/MENTION]
He ya aynen dost her yerde karşımıza çıkıyor bu sorun. 3 kuruşluk kumandayı korkmadan tamir eder insan; ama konu arabanın birkaç bin tl lik parçaları olunca cesaret istiyor.

Sonuç olarak servis nasıl para kazanacak [MENTION=9068]ukalabukalemun[/MENTION]

Valla bedavadan haftasonları hobi olarak sanayide çalışasım var :))
İsmek kurs açsa otomotiv tamiriyle alakalı kapasitenin en az 100 kati talep olur. :D

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;650847
[MENTION=17715]mkoray79[/MENTION],
Geçen hafta tartıştığımız konuyu hatırladım. :gaz:

Bu butonların kontakları da aynı şekilde, uzaktan kumanda butonları gibi. Zamanla buton basma alanındaki iletkenlik bozuluyor ve kontak olmuyor.
[/IMG]

Levent ne geldi şimdi aklıma şu yapıştırma olayıyla alakalı. Hanımların kullandığı tırnak cilası, oje falan güzel bir yapışma sağlayabilir.
Senin şu denemelerin arasında var mıydı hiç bunlardan bir deneme?

Çevrimdışı ukalabukalemun

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=17715]mkoray79[/MENTION]
Benimse acilen çözüme ihtiyacım var [emoji846]
Konuyu açan arkadaş gibi sök tak temizlik yapayım. Belki şansım iyi gider olur. En kötü elimde kalır parça servisten yenisini alıp takarım. Offfff daha 2 hafta oldu alalı. İlk sorunu yaşadık iyi mi ... [emoji19]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=9068]ukalabukalemun[/MENTION]
Muhtemelen sen aldıgında da vardı o problem. Alırken bahsetmedilerse aldıgın yere kusuru çakabilirsin, tabi kurumsal bi şirketse. Yoksa uğraşman gerekir...

Temizlikle çözülür bence. Alkolle silmek gerek (kolonya süper). Zaten kumandaların da butonlarında temizlik önceleri baya güzel sonuçlar veriyor. Zamanla butonların karbon kısımları deforme oldukca işe yaramıyor ama epey bi uzun süre geçiyor.

Bence temizlikten güzel sonuç alacaksın. Çok da iyi sokum açıklaması var valla bravo yapana başlığı acana.
Sökmeden bir ikide video bak internetten bulabilirsen.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ukalabukalemun;650855
@mkoray79
Benimse acilen çözüme ihtiyacım var [emoji846]
Konuyu açan arkadaş gibi sök tak temizlik yapayım. Belki şansım iyi gider olur. En kötü elimde kalır parça servisten yenisini alıp takarım. Offfff daha 2 hafta oldu alalı. İlk sorunu yaşadık iyi mi ... [emoji19]
:) kardeş uflama puflama ile iş olmaz. :DKendine güveniyorsan, elin yatkınsa, paneli sök, gerisi kolay. Link attığım yazı uzun evet, tamamını okumana gerek yok. ;)

Özeti bu, fotografı da aşağıdaki gibi. :gut:

Alıntı;

"Farklı boyutlarda iletken pimler ve bir tutkal tüpü içeren uzaktan  kumanda için bir tamir seti satın alın. Yeni çevreler eskiden eskimiş,  yıpranmış."

Veya iletken parça yerine bu iletken boyadan alıp kullanacaksın.
https://www.hepsiburada.com/fame-elektrik-iletken-tamir-seti-pm-hrmar090019
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2019, 18:09:52 Gönderen: Levcho »

Çevrimdışı fatihatilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.youtube.com/otodunyam
Ben geçen yıl kurban bayramı öncesi bu problemi tam anlamıyla yaşamaya başlamıştım artık çalışmıyordu neredeyse, servise gidip parçayı aldım beyefendiler çok yoğunuz diye takmadılar siz bana parçayı verin ben taktırırım deyip aldım tanıdığım elektrikçi abiye yaptırdım 5 dakikada yaptı eskisi duruyor atmadım. Bu sorun tekrar tekrar teşkil edecektir diye eskisi hala arabamda

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Sorunu çözdüm arkadaşlar. Yetkili servise götürdüm 1 saatte düğmeyi değiştirdiler. 370 tl para ödedim. Servisteki arkadaşta teyit etti düğme sadece sol üst köşede temas ediyordu. 2 yıl garanti verdiler.
Tamir ile uğraşmayın derim şuan parçada %15 indirim var zaten.
Garantisi de var yaptırın derim.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ukalabukalemun;650921
Sorunu çözdüm arkadaşlar. Yetkili servise götürdüm 1 saatte düğmeyi değiştirdiler. 370 tl para ödedim. Servisteki arkadaşta teyit etti düğme sadece sol üst köşede temas ediyordu. 2 yıl garanti verdiler.
Tamir ile uğraşmayın derim şuan parçada %15 indirim var zaten.
Garantisi de var yaptırın derim.

Cikan parcayi ne yaptin aldin mi? Yoksa satilip, tamir edilip tekrar satilsin diye onlara mi biraktin?! :D

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;650925
Cikan parcayi ne yaptin aldin mi? Yoksa satilip, tamir edilip tekrar satilsin diye onlara mi biraktin?! :D

Yok parçayı özellikle aldım. Olurda belki tamir ettiririm. Lazım olur diye.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı plstr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu haftasonu deneyeceğim. Umarım dediğiniz yöntemle olur. Çok kötü durma geldi, bir şekilde düzeltmezsem yakında yolda kalacağım.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;651028
Kontaklar sadece kirlenmisse kendin bile sildin mi alkolle olur.
Kontakları alkolle temizlemek durumu daha da kötüye çevirebilir. Kontaklardaki iletken tabaka daha da gidebiliyor sıvı temizleyici ile silinmesi halinde.

Alıntı yapılan: plstr;651274
Bu haftasonu deneyeceğim. Umarım dediğiniz yöntemle olur. Çok kötü durma geldi, bir şekilde düzeltmezsem yakında yolda kalacağım.
Size önerim, elinizde uygun malzeme yoksa, siyah kontak alanları kuru bir bezle hafif temizleyin ve yumuşak kurşun kalemle kontakları geçin. Toz halindeki grafit, o alana ne kadar yapışırsa, o kadar iyi. Ama bu gecici çözümdür. Çok da fazla bol uygulamayınız.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;651276
Kontakları alkolle temizlemek durumu daha da kötüye çevirebilir. Kontaklardaki iletken tabaka daha da gidebiliyor sıvı temizleyici ile silinmesi halinde.

Valla alkol olarak en bilindik ve kolay ulaşılabilineni ve ucuzu bildiğimiz kolonya. Gayet hızlı uçucu, kalıntı bırakmayan pek de aşındırıcı olmayan bir materyal. Ben elektronik temizliğinde alkol olarak hep kolonya kullanıyorum hiç bir zararını görmedim.
Ateşle yaklaşılmadığı sürece karbonla tepkimeye girmiyor :D

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;651278
Valla alkol olarak en bilindik ve kolay ulaşılabilineni ve ucuzu bildiğimiz kolonya. Gayet hızlı uçucu, kalıntı bırakmayan pek de aşındırıcı olmayan bir materyal. Ben elektronik temizliğinde alkol olarak hep kolonya kullanıyorum hiç bir zararını görmedim.
 Ateşle yaklaşılmadığı sürece karbonla tepkimeye girmiyor :D
:o Tecrübe yaşamamış olsaydım o kadar iddialı yazmazdım.
Kontak (siyah alanlar !) kısımlarındaki sorun, kirden dolayı temas edememesi (%20) ve kontaklardaki iletkenliğin azalmış/bozulmuş olmasıdır (%80).
Her hangi sıvı temizleyici ile temizlenmesi halinde, yüzeydeki kirler temizleniz, ancak ilgili alandaki iletken tabaka da azalır/aşınır/ortadan kalkar.
TV uzaktan kumandalarında edindiğimiz ilk tecrübelerimizde, kontakları temizleme sonrasında, kısa süreliğine bir miktar iyileşme oluyordu (10-15dak), sonrasında tuşlar tamamen çalışmaz hale geliyordu ve ya çok zorlama ile çalışıyordu. Tabii bizim tecrübelerimiz 10 yıl ve öncesinde, belki bir şeyler değişmiş olabilir, ancak çok sanmıyorum. O teknoloji hep aynı, bakır plakalara, grafiti kontak ile temas aracılığıyla devre tamamlama....:) Benim yaşadıklarım böyle... farklı bir tecrübesi olan varsa, paylaşabilir. :gaz:

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;651279
:o Tecrübe yaşamamış olsaydım o kadar iddialı yazmazdım.
Kontak (siyah alanlar !) kısımlarındaki sorun, kirden dolayı temas edememesi (%20) ve kontaklardaki iletkenliğin azalmış/bozulmuş olmasıdır (%80).
Her hangi sıvı temizleyici ile temizlenmesi halinde, yüzeydeki kirler temizleniz, ancak ilgili alandaki iletken tabaka da azalır/aşınır/ortadan kalkar.
TV uzaktan kumandalarında edindiğimiz ilk tecrübelerimizde, kontakları temizleme sonrasında, kısa süreliğine bir miktar iyileşme oluyordu (10-15dak), sonrasında tuşlar tamamen çalışmaz hale geliyordu ve ya çok zorlama ile çalışıyordu. Tabii bizim tecrübelerimiz 10 yıl ve öncesinde, belki bir şeyler değişmiş olabilir, ancak çok sanmıyorum. O teknoloji hep aynı, bakır plakalara, grafiti kontak ile temas aracılığıyla devre tamamlama....:) Benim yaşadıklarım böyle... farklı bir tecrübesi olan varsa, paylaşabilir. :gaz:

Sinekten yağ çıkartmak dedikleri bu olsa gerek. Okuduklarımdan anladığım kadarıyla uğraşarak geçici çözüm bulunabiliyor. Ama kesin çözüm olmuyor.
O sebepten sıfır parçayı siz tedarik edin eliniz yatkınsa işçilik ödemeden yerine takın gitsin.
Diğer türlü aynı temazsızlık oldukça -ki olacak- sürekli sök temizle tak yapacaksınız.
Değmez diye düşünüyorum.