škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rapid için Yağmur ve Far sensörü...

khalil · 283 · 97034

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı comondx

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert-erdem;616396
Far sensörü çalışıyor, silecekler için kablo bekliyorum, r.a.i.f. beyin yönergelerine göre kodlama yaparak deneyeceğim.

Far anahtarına gelince çinden sipariş verdim, Farkı şu piyasadaki far anahtarları VW için üretilmiş anladığım kadarı ile renk vs. gibi küçük farklar var ama benim sonradan aldığım octavia 2015 ler için üretilen bir far anahtarı, renk ambiansı skodaya göre üretilmiş, başka fark varmı bilmiyorum.

c olan uyumlu dediğiniz sanırım. kodlama denemeni bekliyoruz hepimiz. inş. olur.
birde bu iş için şuanlık toplam maliyetini belirtirsen hepimiz için faydalı olacaktır. :ok: teşekkürler,

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Rapid15;616126
Merhaba
Vural oto Apo Usta'nın da far ve yağmur sensörü taktığını söylemişti bir arkadaş, o iş ne oldu pazarlık yapıldı mı?
Bir de hangi Skoda servisi sonradan far ve yağmur sensörü takmaya teklif veriyor, istanbul AVEK ve Düzcede sorduğum servisler sonradan takamayacaklarını söylüyor.

Alıntı yapılan: mert-erdem;616396
Far sensörü çalışıyor, silecekler için kablo bekliyorum, r.a.i.f. beyin yönergelerine göre kodlama yaparak deneyeceğim.

Far anahtarına gelince çinden sipariş verdim, Farkı şu piyasadaki far anahtarları VW için üretilmiş anladığım kadarı ile renk vs. gibi küçük farklar var ama benim sonradan aldığım octavia 2015 ler için üretilen bir far anahtarı, renk ambiansı skodaya göre üretilmiş, başka fark varmı bilmiyorum.

Alıntı yapılan: comondx;616443
c olan uyumlu dediğiniz sanırım. kodlama denemeni bekliyoruz hepimiz. inş. olur.
birde bu iş için şuanlık toplam maliyetini belirtirsen hepimiz için faydalı olacaktır. :ok: teşekkürler,

Uzun bir aradan sonra tekrar selam arkadaşlar. Size müjdeli haberlerim var.:dede: :)
Öncelikle Yağmur ve Far sensörü problemlerinin çözüldüğünü ve her iki fonksiyonun da tek sensörden (RLHS) kumanda edilerek çalıştığını bildirmek isterim. Uyumlu RLHS sensör 5Q0 955 547 A dışında 8U0 955 559 B olanı da çalışıyormuş. Yalnız birinde extradan Rain closed özelliği varmış. Ama hangisinde anlayamadım.:confused:
Yani tek AUTO konumlu far anahtarı ve uyumlu RLHS sensör ile birlikte doğru kodlama yapıldıktan sonra her iki fonksiyonu da çalıştıran bir arkadaş var.  Parçaları getirirseniz montaj ve kodlama dahil 100TL işçilik istiyor.
Vural Oto ile de görüştüm. Parçalar hariç montaj ve kodlama için 250 TL, son olarak 150TL dedi. (Çoklu müşteri; 5 araba için)
Far anahtarı + RLHS sensör + montaj ve kodlama 850 TL dedi.
Bu durumda ilk arkadaşın teklifi daha cazip gibi. Arkadaşın yeri İstanbul Avrupa yakasında. Malzemeleri temin edip yaptırabiliriz. Yada elinde kodlama kablosu olan biri var ise R.A.İ.F bey yada kodlamayı bilen birinden destek alarak kendimiz de yapabilirız.
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2017, 13:30:05 Gönderen: khalil »

Çevrimdışı comondx

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: khalil;616463
Uzun bir aradan sonra tekrar selam arkadaşlar. Size müjdeli haberlerim var.:dede: :)
Öncelikle Yağmur ve Far sensörü problemlerinin çözüldüğünü ve her iki fonksiyonun da tek sensörden (RLHS) kumanda edilerek çalıştığını bildirmek isterim. Uyumlu RLHS sensör 5Q0 955 547 A dışında 8U0 955 559 B olanı da çalışıyormuş. Yalnız birinde extradan Rain closed özelliği varmış. Ama hangisinde anlayamadım.:confused:
Yani tek AUTO konumlu far anahtarı ve uyumlu RLHS sensör ile birlikte doğru kodlama yapıldıktan sonra her iki fonksiyonu da çalıştıran bir arkadaş var.  Parçaları getirirseniz montaj ve kodlama dahil 100TL işçilik istiyor.
Vural Oto ile de görüştüm. Parçalar hariç montaj ve kodlama için 250 TL, son olarak 150TL dedi. (Çoklu müşteri; 5 araba için)
Far anahtarı + RLHS sensör + montaj ve kodlama 850 TL dedi.
Bu durumda ilk arkadaşın teklifi daha cazip gibi. Arkadaşın yeri İstanbul Avrupa yakasında. Malzemeleri temin edip yaptırabiliriz. Yada elinde kodlama kablosu olan biri var ise R.A.İ.F bey yada kodlamayı bilen birinden destek alarak kendimiz de yapabilirız.

araştırma için teşekkürler abi,
-süper rain closed özelliği ne acaba. yağmur kapama ne anlama geliyor.
- 8U0 955 559 bu zaten bizim aracımızdaki ürün değil mi. bunun B ve C lisi olan aliexpress de olan ve ucuz olan ürün. alalım mı?
-ortalama 30 dolar sensör + 20 dolar iyi bir anahtar
bu şekilde baya bir ucuza gelecek bu iş.
ne dersiniz ?

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: comondx;616395
@mert-erdem ikisinide mi sipariş etmiştin.

C olan daha mı güzel duruyor. ayrıca sensör ve kodlama vardı sanrım sizde aktif hale geldi değil mi?

son olarak ürünleri aliexpress ten mi aldınız ? fiyat farkları nedir

Alıntı yapılan: comondx;616473
- 8U0 955 559 bu zaten bizim aracımızdaki ürün değil mi. bunun B ve C lisi olan aliexpress de olan ve ucuz olan ürün. alalım mı?
ne dersiniz ?

Merhaba,
far anahtarının aliexpress teki linkini paylaşıyorum.

https://www.aliexpress.com/item/for-Skoda-Octavia-2015-Auto-Headlight-Switch-Chrome-Button-5ED-941-431-C/32669354060.html?spm=2114.13010308.0.0.7oqNf3

rain closed özelliği araç park halince kilitli iken camlar açık ise yağmur anında camların otomatik olarak kapanması özelliğidir.

Bu özellik 5Q0 955 547 A'da var ancak 8U0 955 559 B 'de yok.

sensörün RLHS olması için B yada C olması gerekir, hiç bir harf olmayanlarda sadece nem sensörü mevcut.
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2017, 15:43:10 Gönderen: mert-erdem »

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: comondx;616473
ne dersiniz ?

Rica ederim. Görevimiz oldu.:) 8U0 955 559 C olanı çalışmıyormuş dedi arkadaş. Mutlaka B olanı gerekiyormuş. Zaten bundan önce C'li olanı kullanan birkaç arkadaşta çalışmadığını görmüştük.
Ben almışken iyisini yani 5Q0 955 547 A olanını alalım diyorum. Ebay'da 38 Euro'dan başlıyor fiyatları.
Ama onlar da çıkma, kullanılmış gibi. Güvenemiyorum.
Fakat anahtarı çinden rahatlıkla alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken 10 pin-li olması ve ambiyansa uyması açısından yeşil aydınlatmada olması.

Alıntı yapılan: mert-erdem;616474
Merhaba,

https://www.aliexpress.com/item/for-Skoda-Octavia-2015-Auto-Headlight-Switch-Chrome-Button-5ED-941-431-C/32669354060.html?spm=2114.13010308.0.0.7oqNf3

rain closed özelliği araç park halince kilitli iken camlar açık ise yağmur anında camların otomatik olarak kapanması özelliğidir.

Bu özellik 5Q0 955 547 A'da var ancak 8U0 955 559 B 'de yok.

sensörün RLHS olması için B yada C olması gerekir, hiç bir harf olmayanlarda sadece nem sensörü mevcut.

Bu güzel açıklamalar için Mert arkadaşımıza ayrıca teşekkür ederim. Anlaşılan siz bu işi baya çözmüşsünüz.:):gut:  
Peki siz aracınızda hangi model sensörü kullanmayı düşünüyorsunuz?
Şahsen ben 5Q0 955 547 A almak istiyorum da uygun fiyata bir türlü bulamıyorum. Bulabilirseniz bize de haber verirseniz mutlu oluruz.:)

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: khalil;616479
Rica ederim. Görevimiz oldu.:) 8U0 955 559 C olanı çalışmıyormuş dedi arkadaş. Mutlaka B olanı gerekiyormuş. Zaten bundan önce C'li olanı kullanan birkaç arkadaşta çalışmadığını görmüştük.
Ben almışken iyisini yani 5Q0 955 547 A olanını alalım diyorum. Ebay'da 38 Euro'dan başlıyor fiyatları.
Ama onlar da çıkma, kullanılmış gibi. Güvenemiyorum.
Fakat anahtarı çinden rahatlıkla alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken 10 pin-li olması ve ambiyansa uyması açısından yeşil aydınlatmada olması.

Bu güzel açıklamalar için Mert arkadaşımıza ayrıca teşekkür ederim. Anlaşılan siz bu işi baya çözmüşsünüz.:):gut:  
Peki siz aracınızda hangi model sensörü kullanmayı düşünüyorsunuz?
Şahsen ben 5Q0 955 547 A almak istiyorum da uygun fiyata bir türlü bulamıyorum. Bulabilirseniz bize de haber verirseniz mutlu oluruz.:)

Burada bilgilerini paylaşan tüm arkadaşlara ben de teşekkür ediyorum. Tam bir ekip işine dönüştü, bilgiler geldikçe mutlu oluyorum.

Genelde bu tür bilgileri VW araçlar için paylaşılmış ancak rusyada rapid araçlarla da ilgili bilgi bulmak mümkün. bilgileri rus sitelerden edindim.

5Q0 955 547 A sensörün bulunması oldukça zor ve diğerlerine göre pahalı.
benim aracımda 8U0 955 559 B olan sensör takılı, far sensörü çalışıyor sadece şimdilik :)))

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert-erdem;616483
Burada bilgilerini paylaşan tüm arkadaşlara ben de teşekkür ediyorum. Tam bir ekip işine dönüştü, bilgiler geldikçe mutlu oluyorum.

Genelde bu tür bilgileri VW araçlar için paylaşılmış ancak rusyada rapid araçlarla da ilgili bilgi bulmak mümkün. bilgileri rus sitelerden edindim.

5Q0 955 547 A sensörün bulunması oldukça zor ve diğerlerine göre pahalı.
benim aracımda 8U0 955 559 B olan sensör takılı, far sensörü çalışıyor sadece şimdilik :)))

Aynen katılıyorum size. Bizdeki bu ekip ruhu oldukça başarılmayacak iş yoktur herhalde. :ok:  
Dediğiniz gibi çok zor bulunan ve pahalı bir sensör. Aynı sensör Leon, Octavia, Golf, Passat gibi araçlarda kullanılmış olmasına rağmen istanbuldaki Çıkmacıları da gezdik yine bulamadık. Yurt dışında arıyorum artık. Bulamazsam bende sizinkinden alıcam artık.
Bu arada aldığınız sensörün linkini paylaşabilir misiniz? Hiç değilse onu alalım.

Çevrimdışı comondx

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
o zaman anahtarın ucuzunu almak yerine bundan alacağım. tam 2 katı fark var ama bu güzel görünüyor.

ayrıca bence 8U0 955 559 B  bunu almak daha mantıklı geliyor bana. hem bizim araç ile aynı seri. ayırca ucuz. ayrıca rahat bulunuyor.
rain closed özelliğide bi işe yaramaz zaten 1 cam otomatik kapama özellikli :( o da bildiğin kötü bir vaka gibi ya neyse

Çevrimdışı mcbtr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar böyle bir işlem aracın garantisini bozmaz mı? Beyne müdahale oluyor sonuçta... Eğer olmuyor ise ve uygun fiyat olursa eminim herkes yaptırmak isteyecektir :)

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mcbtr;616499
Arkadaşlar böyle bir işlem aracın garantisini bozmaz mı? Beyne müdahale oluyor sonuçta... Eğer olmuyor ise ve uygun fiyat olursa eminim herkes yaptırmak isteyecektir :)

Teknik bir sorundan dolayı cevabımı aşağıya ekledim. Okursunuz...
« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2017, 08:57:10 Gönderen: khalil »

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mcbtr;616499

Orjinal parça kullanılırsa garantiyi bozmıyacağını biliyorum. Ayrıca bu tür donanım ilavesi olan işlemler düzgün, kuralına uygun bir şekilde yapılırsa beyin sistemine bir zararı olmaz.
 Servis de ancak takılan parçalar ile ilgili bir sorun varsa o zaman sorunu garanti dışına itebilir. Atıyorum mesela DSG kavramada bir sorun oldu, kalkıp da arabanda RLHS sensör takmışsın, kavrama sorunu garanti dışı yapılır demezler yani.
 Zaten araçlarımızdaki bu özellikler/fonksiyonlar mevcut aslında. Yani alt yapısı var. Fabrikadan opsiyonel olarak bırakılmış. Bu özellikler zaten başka ülkelerdeki aynı model araçlarda var ve kullanılıyor. Biz neden kullanmayalım ki? :dede::):wax2:

Alıntı yapılan: comondx;616488
o zaman anahtarın ucuzunu almak yerine bundan alacağım. tam 2 katı fark var ama bu güzel görünüyor.

ayrıca bence 8U0 955 559 B  bunu almak daha mantıklı geliyor bana. hem bizim araç ile aynı seri. ayırca ucuz. ayrıca rahat bulunuyor.
rain closed özelliğide bi işe yaramaz zaten 1 cam otomatik kapama özellikli :( o da bildiğin kötü bir vaka gibi ya neyse

Evet doğru diyorsun. Rain closed bizde 4 cam da otomatik kapanma özellikli olmadığı için bir işe yaramaz. Ama o da olsaydı zaten araba Audi olurdu. :D Neyse siparişleri verelim o zaman. :gaz::)

Çevrimdışı 44cihan44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 44cihan44;616440
Hocam cok sık olmus.Gule gule kullan.Ben de bu anahtardan almak istiyorum ama bir sorum olacak.Bu anahtar ile yaninda herhangi bir sensor aliniyor mu yoksa anahtari alip sadece orijinal anahtar ile degistiriliyor mu

Bir de parcayi aldiginiz yerin linkini paylasirsaniz ozellikle skoda icin uretilen c kodluyu sevinirim

Tesekkurler

Değerli arkadaşlar sorum araya karışmış galiba hatırlatmak için alıntıladım cevaplarsanız sevinirim. :D:D

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 44cihan44;616558
Değerli arkadaşlar sorum araya karışmış galiba hatırlatmak için alıntıladım cevaplarsanız sevinirim. :D:D

Merhabalar. Konuyu iyi takip etmiyoruz galiba.:D Sorularınızın cevabını bir kısmını Mert arkadaşımız aşağıda vermiş görünüyor.

Alıntı yapılan: mert-erdem;616474
Merhaba,

Geri kalanı da ben cevaplıyayım o zaman.
Auto konumlu Far anahtarı tabi ki tek başına yeterli değil. Otomatik konumda çalışması için bir ışık sensörüne ihtiyacı vardır. Onu da ya harici bir sensör alıp anahtara bağlayarak yada RLHS dediğimiz yağmur,ışık ve nem sensörünün birarada olduğu(3'ü birarada:)) sensörü kullanarak çalıştırabilirsiniz.
Yani bunun için 2 seçeneğiniz var.;
1- Sadece Far sensörünü kullanacaksanız,
Auto Far anahtarı+Işık sensörü (Ali'de 2'si birarada olarak satılanı mevut) alırsınız.
2- Hem Far hemde Yağmur sensörü kullanacaksanız,
Auto Far anahtarı(Burada Işık sensörüne gerek yok) + RLHS sensör alırsınız.
Şimdilik hepsi bu kadar. Umarım düzgün yazabilmişimdir. Sürçü lisan varsa afola....

Çevrimdışı 44cihan44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Sagol hocam uzun suredir foruma girmiyordum basliktaki değişiklikleri gorunce sevindim bir sorayim dedim

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 44cihan44;616566
Sagol hocam uzun suredir foruma girmiyordum basliktaki değişiklikleri gorunce sevindim bir sorayim dedim

Rica ederiz. Ne demek. Yardımcı olabildiysek ne mutlu.:) Konuyu takipte kalın. :gaz: Malum ipin ucunu kaçırınca olur böyle şeyler.:)