škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeni Octavia 1.4 TSI --> Satın alan, kullanan, test eden yok mu?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cemehmetbaran

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaslar foruma üye oldum yalnız benim henüz bir skodam yok. Suan grande punto kullanıyorum ve artık değiştirmeyi düşünüyorum. Bir cok araba arasında dolaştım bircogunu test ettim ve en son octaviayı test ettim.

Acık soylemek gerekirse hiçbiri onun kadar cekici gelmemişti bana. Hemen hemen her acıdan ikna etti araba beni. Almayı dusunuyorum fakat ben oldum olası dizelleri sevmem ve benzinli alıp zamanla LPG ile kullanmayı tercih ederim.

Fakat ne forumda, ne test sitelerinde, ne de test sürüşünde 1.4 TSI'ya ait bir bilgi bulamadım. Sadece teknik fabrika verileri ile karar vermek zor. Sahibindende ilan dahi yok.

Yok mudur bu aracı satın alan, almayı dusunen, test eden vs. Yardımcı olursanız sevinirim.

Çevrimdışı c@n77

• Mean vRS...
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benzin fiyatları bu kadar uçuk olduğu için, kimse benzinli almıyor... Octavia satışlarının %99 dizel olduğu için bayiler de dizel test arabası bulunuyor... Bir ihtimal Yüce motorun parkında olan tsi lardan birini park içinde kullanmanıza izin verebilirler...

Çevrimdışı cemehmetbaran

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet haklısınız ama ben artık aradaki makasın giderek kapandıgını dusunuyorum. Fabrika verilerine baktıgınız zaman asırı bir fark yok eskisi gibi. Bunda hem benzinli motorların turboyla güclenip daha verimli hale gelmesi hemde benzin ve motorin arasındaki litre fiyatındaki farkın giderek kapanması etkili oldu.

Bir tek ben miyim acaba octavia 1.4 TSI ile ilginen:)

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yeni motor şehirdışı için teknolojisi sayesinde oldukça ekonomik olacağını, şehiriçinse 122 hp lere göre şehiriçinde daha fazla yakıt tüketeceğini düşünüyorum.
bildiğim kadarıyla (tam hatırlayamadım)80-85 nm torktan azına ihtiyacı olduğunda 2 silindirle çalışıyor haricinde 4 silindir çalışıyor.
Şehiriçi kullanımda bol dur-kalkta hep 4 silindir ihtiyacı olduğu düşünülürse yakıt teknik verilerin üzerinde olacaktır..
Anlattıklarımın hepsinin tahmin olduğunu dikkate alınız..

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
VW de 10 bin lt olan benzinli dizel farkı, Octide 3 bin lt olunca, dizelini almak daha mantıklı gözüküyor, Pratikte benzinli dizel arasındaki fark fabrika verileri gibi olması icin epey dikkate etmek gerekiyor, cünkü benzin daha ince bir yakıt ve dikkatsiz olunca daha kolay yanabiliyor, fakat dizelde dikkatsiz olsanda cokda bisey farketmiyor,

Çevrimdışı cemehmetbaran

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;449866
yeni motor şehirdışı için teknolojisi sayesinde oldukça ekonomik olacağını, şehiriçinse 122 hp lere göre şehiriçinde daha fazla yakıt tüketeceğini düşünüyorum.
bildiğim kadarıyla (tam hatırlayamadım)80-85 nm torktan azına ihtiyacı olduğunda 2 silindirle çalışıyor haricinde 4 silindir çalışıyor.
Şehiriçi kullanımda bol dur-kalkta hep 4 silindir ihtiyacı olduğu düşünülürse yakıt teknik verilerin üzerinde olacaktır..
Anlattıklarımın hepsinin tahmin olduğunu dikkate alınız..

yeni 1.4 TSI 140 motorun ACT'li(silindir kapama) olduguna emin misiniz. Bu bilginin gectigi bir yer goremedim ben.

Alıntı yapılan: mustisahin;449867
VW de 10 bin lt olan benzinli dizel farkı, Octide 3 bin lt olunca, dizelini almak daha mantıklı gözüküyor, Pratikte benzinli dizel arasındaki fark fabrika verileri gibi olması icin epey dikkate etmek gerekiyor, cünkü benzin daha ince bir yakıt ve dikkatsiz olunca daha kolay yanabiliyor, fakat dizelde dikkatsiz olsanda cokda bisey farketmiyor,

Evet octaviada fiyat farkı az. Bende arasıra kayıyorum dizel mi baksam diye ama aylık 1000 km yapıyorum maksimum ve 7-7.5 litre tüketime razıyım acıkcası. Ama boyle giderse zaten ikinci el piyasası nispeten daha zayıf bir arabayı satılmayan motoruyla almak ilerde satılmasını daha da güçleştirir. Dizeli sahibindendeki ilan sayısına bakılınca satıldıgını ispatlıyor.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ACT sistemi sadece Golf'te mevcut diye biliyorum ben.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı cemehmetbaran

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;449870
ACT sistemi sadece Golf'te mevcut diye biliyorum ben.

Bende oyle biliyorum. Peki octideki 1.4 140'da kompresor var mı yoksa sadece turbo beslemeli mi?

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
140 olduguna göre turboya artı kompresör vardır muhtemelen ama ACT varmı bilmiyorum,

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle aramıza hoş geldiniz. 1.4TSI ile bende ilgileniyorum. Kompresör de ACT'de yok benim bildiğim Octavia'da.

1.4TSI ile ilgili pek test yok ama aynı motoru kullanan Golf ve Leon'un testleri var. Aracın çeyrek gaz verdiğinde bile çılgın gibi ileri atıldığından bahsediyordu bir test videosunda. Uzun yolda söyledikleri değerleri tutturabilirsin belki ama şehir içi hayal gibi geliyor o değerler. Bende hep uzun yolda kullandığım için ve yıllık 15-16bin km yaptığım için 1.2 veya 1.4 TSI benim işimi görür.

Çevrimdışı cemehmetbaran

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ailotana;449886
Öncelikle aramıza hoş geldiniz. 1.4TSI ile bende ilgileniyorum. Kompresör de ACT'de yok benim bildiğim Octavia'da.

1.4TSI ile ilgili pek test yok ama aynı motoru kullanan Golf ve Leon'un testleri var. Aracın çeyrek gaz verdiğinde bile çılgın gibi ileri atıldığından bahsediyordu bir test videosunda. Uzun yolda söyledikleri değerleri tutturabilirsin belki ama şehir içi hayal gibi geliyor o değerler. Bende hep uzun yolda kullandığım için ve yıllık 15-16bin km yaptığım için 1.2 veya 1.4 TSI benim işimi görür.

Nihayet hocam. Ben şehiriçinde 7.5 ortalama yapacagını dusunuyorum normal kullanımla. Ama afaki bir değer tabi bu. Arabayı alan olursa benden once ondan değerleri gormek lazım.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cemehmetbaran;449868
yeni 1.4 TSI 140 motorun ACT'li(silindir kapama) olduguna emin misiniz. Bu bilginin gectigi bir yer goremedim ben.

Pardon daha önce de bahsi geçmişti, unutmuşum..
140 hp görünce aklıma direkt ACT geliyor, yaşlılık işte..

Çevrimdışı cemehmetbaran

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;449898
Pardon daha önce de bahsi geçmişti, unutmuşum..
140 hp görünce aklıma direkt ACT geliyor, yaşlılık işte..

Est. bende emin degildim ama olsaydı boyle bişey ozellikle vurgularlardı diye dusunmustum:)