škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Lastik basıncı hakkında

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mühendis06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
octavia A5 aracımda benzin kapağında 3 kişi ve bir bavul için lastik basıncı 210/2.1 ve 200/2.0 kPa/bar yazıyor. aynı şekilde 5 kişi ve üç bavul için 240/2.4 ve 310/3.1 kPa/bar yazıyor. servis bana 32 basınca ayarlayın demişti bu değerler baya farklı acaba birimlerimi farklı yoksa 200 çok düşük değilmi

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mühendis06;529530
octavia A5 aracımda benzin kapağında 3 kişi ve bir bavul için lastik basıncı 210/2.1 ve 200/2.0 kPa/bar yazıyor. aynı şekilde 5 kişi ve üç bavul için 240/2.4 ve 310/3.1 kPa/bar yazıyor. servis bana 32 basınca ayarlayın demişti bu değerler baya farklı acaba birimlerimi farklı yoksa 200 çok düşük değilmi
Bizim memlekette genelde "psi" biriminden konuşulur.

Basınç birimleri ve çapraz karşılıkları;

kPa / Bar / Psi
1 = 0.01 = 0.14
210 = 2.1  =30.45

Çevrimdışı mühendis06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;529535
Bizim memlekette genelde "psi" biriminden konuşulur.

Basınç birimleri ve çapraz karşılıkları;

kPa / Bar / Psi
1 = 0.01 = 0.14
210 = 2.1  =30.45

teşekkür ederim buna göre ayarlarım artık :)

Çevrimdışı mühendis06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Lastik basınçları dört lastikte de aynı fakat tümsekten geçerken ön lastiklerden tıs diye bir hava sesi geliyor arka tarafta duymadım. Arka koltukta oturmadığım için duymamış olabilir miyim bu ses normal midir tüm lastikler 32 basınçta. Birde bizim araçların cam silecek çalışmasını Citroen veya Peugeot gibi açılması yapılabilir mi

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Önler her zaman 2 psi fazla olmalı motor ağırlığı faktörü olarak.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mühendis06;529754
Lastik basınçları dört lastikte de aynı fakat tümsekten geçerken ön lastiklerden tıs diye bir hava sesi geliyor arka tarafta duymadım...
Amortisörün sesi o.
Alıntı yapılan: mühendis06;529754
...Arka koltukta oturmadığım için duymamış olabilir miyim...
Evet.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
lastik basıncında önler ya 2 bar yukarı ya da dört teker emsal olmalı. ben şehir içi 34 şehirdışı 33 bar yapıyorum. yüksek süratte iç basınç genleşmeden arttığı için 32 daha sağlıklı olur.

tıslama varsa amortisör hidroliği patlamış olabilir. ses gelen hangi taraf ise yağ sızıntısı olup olmadığına bak derim. yada o tarafa kaput üstünden yüklen bırak ses geliyor mu diye ama sağlıklı olan yağ sızıntısı var mı onu görmek. yoksa normaldir.

Çevrimdışı mühendis06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
lastikler goodyear efficentgripti. öndeki patlayınca eşini bulamadım üç yıllık lastik olunca birde mezarlık ziyaretinde patladı acilen taktırmam gerekti stepneyi takıp lastikçiye gittim. ön tarafa iki adet goodyear sport aldım öndeki lastikleri arkaya taktırdım. 6 yıldır aynı lastikçiden alıyorum cepa avm de. deseni uyarmı sorun olurmu dedim en yakını bu dedi taktılar belki bu farktanda olabilir. bir dahaki lastiğe sanırım continental alacağım. benim kullanımıma sert yanak daha uygun goodyearda iyi ama hava basınçları aynı olmasına rağmen yanakta inik bir görüntü veriyor. tabi octaviayı satıp superb almazsak geçerli. superb alırsak lastiğe gerek yok :)