škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

4 yaşını geçince akü TIRT!

lrfan · 81 · 32484

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı seyyah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun hocam. Olmadık bir yerde kalmaktan iyidir.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Mutlu Akü bilgisi

TAM KAPALI SİLVER

Gümüşlü
LS2-60C

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mc pherson;179253
Geçmiş olsun İrfan Hocam ters bir yerde de kalmak vardı. Bizim Hondalarda normalden büyük bir akü taktığın zaman alternatöre ekstradan yük bindiriyor. Aracın orjinal aküsü 45A ise alternatör de 45A'ya göre tasarlanmış. Alternatör akünün durumuna göre motora yük ...........................
.................aküler :) Bar Honda'nın sahibi Hüseyin Abi vermişti bu bilgiyi sağolsun. Kulaklarını çınlatalım :)
Gerçekten güzel bir paylaşım teşekkürler..
İrfan Hocam geçmiş olsun, size bir şey soracağım,, yeni aküyü taktıktan sonra dikkat etmemiz gereken bir şeyler var mı? mesela radyo şifresi v.b gibi...

ayrıca bir şey daha sormak istedim (yeni bir konu açmadan )soğuk havalarda sabahları kalörifer fanını açtığım zaman fan sıkışmış gibi çok sesli çalışıyor sonra araba ısınınca düzeliyor sebep ne olabilir evvelden dikkatimi çekmiyordu...önemli bir şey ise öğrenmek istedim bilen var mı?
:ok:Neşeli ve Sağlıklı forumlar dilerim

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ahanda ilgi alanım:)yeni akün hayırlı olsun irfan abi mutlu iyidir yalnız araba gene sürekli yatarsa mutlu orjinalden fazla dayanmaz onu söleyim.benim aracın üstündede mutlu var.arabayı alıdıgımızda yeni takmışlar.velhasıl akü 2.senesinde hafta içleri araba yattıgından dolayı tırt oldu.bi şarjlattım 10 liraya düzeldi.sonrasında abim askerden gelince araç kullanılmaya başlanınca aküde bi sıkıntı olmadı.geçenlerde araba 3 gün kaportacıda yatınca gene boşalmış gene şarja verdim gene sıkıntı oyk çalışıyor ama başka bi yerden bi problem var zor alıyor marşı.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hiko;179416
Gerçekten güzel bir paylaşım teşekkürler..
İrfan Hocam geçmiş olsun, siz ebir şey soracağım,, yeni aküyü taktıktan sonra dikkat etmemiz gereken bir şeyle rvar mı? mesela radyo şifresi v.b gibi...

ayrıca bir şey daha sormak istedim (yeni bir konu açmadan )soğuk havalarda sabahları kalörifer fanını açtığım zaman fan sıkışmış gibi çok sesli çalışıyor sonra arba ısınınca düzeliyor sebep ne olabilir evvelden dikkatimi çekmiyordu...önemli bir şeyse öğrenmek istedim bilen var mı?

Yeni akü takınca herşey eskisi gibi devam etti, CD-çalar sökülmedikçe şifre istemiyor.

Sese gelince, fandan geldiğine emin misin Abi? Fan polen filtresinin yanındadır. Ondan geliyorsa ses ilk akla kömürleri geliyor, ya da soğukken balans yapıyor olabilir.

Çevrimdışı Suleyman

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;179419
Yeni akü takınca herşey eskisi gibi devam etti, CD-çalar sökülmedikçe şifre istemiyor.

Sese gelince, fandan geldiğine emin misin Abi? Fan polen filtresinin yanındadır. Ondan geliyorsa ses ilk akla kömürleri geliyor, ya da soğukken balans yapıyor olabilir.

Geçmiş olsun hocam. Bende geçen kontrol ettim, orjinal akünün üstünde hiçbir gösterge yok.

Akü değiştikten sonra veya kutup başları çıkarılıp takılınca camlardaki kaldırma mekanizması fabrika ayarına dönüyor. Benim araç servisteyken kutup başlarını sökmüşlerdi, servisten ayrıldıktan sonra camı açmak için mandalı basılı tutup bıraktım otomatik açılsın diye fakat olmadı. Mandala basınca cam iniyor veya çekince kalkıyordu, geri döndüm hemen ayarladılar. Eleman anahtarlamı ne ayarlamıştı unuttum nasıl yaptığını. Sizde kontrol edin bence...

Çevrimdışı Real81

• ROOMSTER COMFORTSPORT 1.4 TDI 105 HP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
iyi günlerde kullan hocam , ben geçen sene değiştirdim ... 4 gun araba çalışmayınca boşalmış akü , amfi açık kalmış :( tabi benim servis yakın pat diye geliyorlar sağolsunlar..

Çevrimdışı tufan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
valla ablamın aracının üstündekide 45 ti durumuda iyidi aslında ama bayan olduğu için nolur nolmaz cocuklu kadın yolda kalmasın diye ölçtürdüm iyi çıkmasına ragmen 3 yıllık oldugu için bende 60 lık kapalı mutlu taktırdım.

akü çok önemli sonraya atmaya gelmez hele soguk zamanda

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Real81;179551
iyi günlerde kullan hocam , ben geçen sene değiştirdim ... 4 gun araba çalışmayınca boşalmış akü , amfi açık kalmış :( tabi benim servis yakın pat diye geliyorlar sağolsunlar..

Araba çalışıyor olsa üşenmez gelirdim aslında Şahkan'a. Yoksa akü takviye kablosuyla çalıştırıp gelmek vardı ama:

1. Olur ya yolda stop eder, uğraş dur, Murphy kuralı, stop ettireceğim tutar.

2. Nehir evde, hava güzel ve baba gezmeye gidelim dercesine bana bakıyor, acil çözülmesi gerek bir durum Pazar günü :D

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aslında bir kereliğine vurdurup/takviye yapılsa servise kadar kendini toparlar kanımca..Benim bitince 2 km sonra kapatım-açtım baktım marşı güzel almıştı.Tabi risk var sonuçta..Korkulu rüya görmektense... :)

Hakan jel tipi akü falan diyordu? Nasıl bişeymiş ki o?
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;179676
Aslında bir kereliğine vurdurup/takviye yapılsa servise kadar kendini toparlar kanımca..Benim bitince 2 km sonra kapatım-açtım baktım marşı güzel almıştı.Tabi risk var sonuçta..Korkulu rüya görmektense... :)

Hakan jel tipi akü falan diyordu? Nasıl bişeymiş ki o?

Bizim garajı görmüştüm, oradan vurdururak çıkarma şansım yok zaten, sağlam olanı yaptım, kaptım sıfır akü  :)

Zaten bu sene masraf senesi. Triger set, 4 lastik ABAVVVV

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;179681
Bizim garajı görmüştüm, oradan vurdururak çıkarma şansım yok zaten, sağlam olanı yaptım, kaptım sıfır akü  :)

Zaten bu sene masraf senesi. Triger set, 4 lastik ABAVVVV

Görmüştüm evet abi ama azıcık eğim varya ondan dedim :D

Yok şundan ısrarla soruyorum sürekli araçların aküsü bitiyor çalışmıyordu şirkette Alıştım en kısa mesafedende hafif bir vurdurma ile çalıştırıveriyorum artık :D

Abartmıyorum roomiyi 2-3 mt  anca kaydırıp vurdurmak suretiyle çalıştırmıştım.

Masraf çok senin abi, Allah kolaylık vere :D  (Bebe+lastik+triger vs )
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun İrfan'cığım :(
Aynı şekilde benimde akü maceram oldu 2-3 ay önce, hatta bunu bayağı edebi bir dille de uzun yazmıştım yazıt gibi :D, sonra yazıyı kaybedince bir daha yazamadım kaldı :)
Hemen şunu söyleyeyim, bizimkiler gibi yeni jenerasyon arabalar aküden cart diye kalıyor. Eskiden marş almadan olsun, fardan falan olsun belli ederdi, şimdikiler öyle değil. Ben sadece 15 dk içinde kaldım, çalışan, yürüyen arabada ve öncesinde 3 marş basılmış arabada :D üzerindeki yeşil göstergeye inanmayın (bittiği anda baktığınızda da hala yeşil yandığını göreceksiniz zaten), voltaj değerine bile güvenmeyin. Üç aşağı beş yukarı aküler 4-5 yıl gidiyor, 4 yıl dolduysa hiçbir belirti beklemeden değiştirin. Ben cumartesi gecesi gece 4'e geliyor kavacık riva yolunda kaldım :rm: çok güzel bir andı benim için, derin derin tadını çıkardım mutluluğun :rm::rm::rm: maksat durumu kurtarmak olsun, ufak bir eğim vardı az vurdurayım dedim, çalıştı :rm: lakin gaz maz tıraş kaldı, devir rölantide kitlendi kaldı, epc her daim yanmaya başlayınca, dedim tamam finito bu iş :rm: yol yardımını çağırdım çektirdim arabayı servise. Operasyon sırasında gaz pedalının soketi yanmış, 1-2 de sigorta atmış birde onları değiştirdim. Aynı aküyü bende kullanıyorum, yıllardır Mutlu'dan şaşmadım ve bu Silver'lar çok iyi akü %30 marş gücü daha yüksek. Arabanın çalışması bile daha tatlı ve verimli oldu, yakıt değişikliği farkı gibi çalışmasında falan istikrar geldi ciddi ciddi. Güle güle kullan sende. Zaten aklımdaydı, 2-3 hafta öncesine kadar konuşuyorduk çocuklarla hatta, alayım bir ara falan derken duymuş gibi oldu akü:)

Çevrimdışı G.Antep Şubesi

• Kötü Caddy
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ABAAAV benim ABS ASR'de marştan sonra 1 sn filan yanıp sönüyo demek benim akü tırtıngen olmuş. :knp:

Gerçi 500lük Pio bass vurunca farların zayıflmasından belliydi benim akünün tırt olduğu :hanz:

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: a_tansel;179691
ABAAAV benim ABS ASR'de marştan sonra 1 sn filan yanıp sönüyo demek benim akü tırtıngen olmuş. :knp:

Gerçi 500lük Pio bass vurunca farların zayıflmasından belliydi benim akünün tırt olduğu :hanz:

Doğru akücüye  :)