škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

4 yaşını geçince akü TIRT!

lrfan · 81 · 32485

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Bu sabah pazar gezmesine geç çıktık, zira araba çalışmadı.

Önce moralim bozuldu motoruna da boyasına da gözümüz gibi bakarken çalışmaması.

En son 1 gün önce C.tesi kullandım aracı, hiç belli etmiyordu, ilk marşta pat diye çalışıyordu. Açıkçası keşke bir uyarı, akü lambası falan belli etse, işimiz kolay olurdu. 5. yılında zaten akü değiştirmek planda vardı, erken oldu. Neyseki dağ başında kalmadık :)

Sabah elimi kontağa attım, normal uyarı ışıkları falan yandı sorun yok, marşa basıyorum tık tık tık sesi direksiyon içinden sanki. Göstergeler yanıyor sönüyor yılbaşı çamı gibi rengarenk :D

Serkan Ustamı aradım, o da teyit etti akü diye. Ama Şahkan'a gitme şansım yoktu, Hemen eve yakın bir akücü vardı, pazar günü açık olmaları da şans işte.Hemen 60 A Mutlu akü aldum 110 TL'ye, oradan usta da geldi, monte etti, bağladı. Servise yetişecek olsam Bosch S3 alacaktım, kısmet değilmiş, Mutlu da iyidir.Eski akü Akuma, 44 A idi. Bu 60'lık yenisi biraz daha büyüktü ama yerine sığdı. Şimdi herşey yolunda, az kullanılan araçta akü ömrü 4 yıl demek ki :)

Siz siz olun her bakımda akü voltajını bir ölçtürün, meretler uyarı vermeden gidiveriyor zırt diye...Gerçi son 3-4 marşta araba çalıştıktan sonra ABS lambası çok kısa yanıp sönüyordu ama aküye yoramadım :++:

Aldığım akü

TAM KAPALI SİLVER
Gümüşlü
LS2-60C

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
4 sene gene iyi dayanmış :ok:
ÖZellikle kısa mesafe kullanımlarda araç harcadığı kadarını aküye geri kazandıramıyor, böylelikle aküye erken elveda denilebiliyor.
Zira bizim kara şovalyenin aküsüde ikidir ben gidiciyim diye uyarı veriyor, bizde herhakde bu hafta kendisine yeni bir pil alacağız :)
Sökmesi takmasıda bir dert, bagajın içinde sağ arka çamurluğun içine monte edilmiş servis 2 saatte anca takılır dediydi :(:(
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SubaruOutback;179197
Zira bizim kara şovalyenin aküsüde ikidir ben gidiciyim diye uyarı veriyor, bizde herhakde bu hafta kendisine yeni bir pil alacağız :)

Seninki uyarmış yine iyi, bizde o da yok, bir anda bıçak gibi kesildi. 60A iyi oldu 44'den sonra...

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Geçmiş olsun :)

Bendede akü alametleri var sanki. Yine zırt diye tek marşta alıyor fakat araba çalıştıktan bi 10 saniye sonra falan hararet lambası başlıyor yanmaya, ciyak ciyak uyarı veriyor, sıcaklık -5 derece, arabayı yeni çalıştırdım, destuuuur dedim ne harareti buz kesmiş her yanımız :D

Yav belki soğutma suyundan diyecem ama seviyesi falan şahane yerinde hiç bi eksik yok araçta, gücü kudreti, harareti fevkaladenin fevkinde, 90'a çakılıdır 120 km yol gittim geçen bişi yok, 10 numara her şey.

Bu akşam yine çalıştırdım, heydaaaaa yine aynı zımbırtı, istop ettim bi daha çalıştım geçmedi, bi daha istop ettim yine çalıştırdım o zaman geçti. Annem diyo nabıyon olum kaldıramıyon mu arabayı diyor :++:

Hasılı araştırdım ettim şüphelendim, hararet yok, motor bloğu buz kesmiş vaziyet, sıvı seviyesi düzgün, fan motoru tırt desem 120 km durmadan gittim hararette sıkıntı yok, yardım yırttım parçaladım motoru çakılı 90C. Arabanın kudretinde bi sıkıntı yok egzost gazına kadar her şey normal.

Geriye aklımı kurcalayan şey akü kalıyor. Bitmedi, hâla faal dert yok ama yaşı çok büyük (2005 Ekim üretim) 63 aylık, bakalım yolda bırakana kadar gidecem, zira hâla %100 emin değilim sorunun akü olduğundan.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hemen servisin birine uğra voltajına baktır.

Akü gitti ya, deniyorum yine de belki alır da dolar falan diye, her marştan sonra tırtlayıp kaldığında her seferinde başka uyarı ışığı yanıyor, alarm veriyor. Makara yaptık arabayla

Önce hararet uyarısı verdi, sonra yağ, 3.de arabada olmayan ASR lambası yanınca dedim İrfan elleme, moku çıkmasın... :D

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun Hocam.:)

Bizim puntonun aküde gidici orj fabrika aküsü dandik üstüne hep kısa mesafe kullanımıda girince insan tırsıyor.Marşta alırken hafiften zorlanıyor, kışı geçirsin yeter derdindeyiz:D

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;179210
Geçmiş olsun Hocam.:)

Bizim puntonun aküde gidici orj fabrika aküsü dandik üstüne hep kısa mesafe kullanımıda girince insan tırsıyor.Marşta alırken hafiften zorlanıyor, kışı geçirsin yeter derdindeyiz:D

Ters bir yerde kalırsın, al başına iş, bence dediğim gibi voltajına baktır, kötüyse değiştir hemen.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Aha Irfan Abi teyitledi saçma sapan uyarılar yapıyormuş, yarın akü alıyom anasını satim, finaller başladı, riske giremem. Jel tip 62A bulamazsam AC Delco veya Delphi alabilirim.

Buyrun bu sabahtan hararet lambası :D (bide hararet göstergesine bakarsanız :lol:)

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;179200
Seninki uyarmış yine iyi, bizde o da yok, bir anda bıçak gibi kesildi. 60A iyi oldu 44'den sonra...

Abi valla kara şovalye bir garip teknolojiye sahip :ok:
Geçen akşam kokpiti azıcık temizleyeyim dedim, tavan lambasını yaktıktan 3-4dk sonra aküde yeterli şarj yok ibaresi ile lambayı söndürdü.
Keza radyoyuda çalıştırınca aynı uyarıyı yapıp radyoyu kapadı.
Bende her kapı açılışında yanan welcome light seçeneğini kapadım.
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2 tane akü cortlatmış biri olarak en önce ABS lambası belli eder kendini marştan sonra 1-2 sn yanık kalır daha sonra söner.İlerleyen dönemlerdede pat diye böyle kalırsınız :D

Senin gene iyi abi tatilde cortladı bi önceki akü sadece şöför kapısı açılmıştı diğer kapıların kilidi bile açılmadı :D

Hakan abi senin derdin hararet müşiri yada motor sıvısının bulunduğu kabın içinde bir sensör var o ikisinden birisi olabilir diye düşünüyorum aküden olacağını sanmam :)

Aküde hayırlı olsun :)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim gezi keyfi tabi, araba çalışmadı, Nehir'in gezme ssati gelmişti kudurmaya başladı evde, hava da mis gibi, evde durulmaz, koştum cadde üstünden kaptım bir Mutlu  :D

Ama sınava gider ayak araba çalışmaması kötü tabi.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ABS lambası mı?:D

Yeni aklıma geldi bizim fabiada marştan sonra bi iki lamba yanıp sönüyor onlardan biri abs sanırsam yarın bakayım olmadı ölçtürelim hemen.

2 aküde cortladı iyimi:D

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: kadir_;179217
Hakan abi senin derdin hararet müşiri yada motor sıvısının bulunduğu kabın içinde bir sensör var o ikisinden birisi olabilir diye düşünüyorum aküden olacağını sanmam :)

Olabilir fakat;

-Neden fan çalışıyor o zaman?

-Neden hararet yapmıyor?

-Neden soğukta ilk çalıştırmada yapıyorda, yola çıkıp biraz gidince veya biraz çalışıp, restart edince geçiyor?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İşin ilginci araba çalışmıyor ama teyp çalışıyor, marştaki tüm uyarılar yanıyor, kabin lambası falan yanıyor, parkları açtım onlar da yandı ama xenon balastına gücü yetmedi  :D

Hatta ilk aküyü kontrol ettim, kontrol gözü de yeşildi. Arabayı kurcalayınca yeşil yok oldu  :D

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hakan abi değiştirmeden önce en iyisi ölçtür gücünü.Zaten sorun %90 akü çıkar.