škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Garanti Uzatma

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı acarman

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba. 2017 Ekim ayında aldığım ve 10000 km deki superbim dün sabah akü boş ikazı vererek çalışmadı. Tabi aküyle ilgili sıkıntıların öncesi de var ama birkaç denemeden sonra hep çalışıyordu. Yol yardımı aradım, 15 dk da gelip araca takviye yaptılar ve aracı servise götürdüm. Öğle arasına da gelmesi sebebiyle yaklaşık 4 saat bekledim ve garanti kapsamında aküyü değiştirdiklerini söyleyip aracı teslim ettiler.   Aracı aldığımdan beri servisin sorunlara yaklaşımı açıkçası güven verici. Kendin bozmuşsun diyip para istemediler, garanti kapsamında hallettiler sorunları, en azından şu ana kadar. Fakat bu aracı bütçemin üzerinde bir fiyata şartlarımı zorlayarak aldım. Kendimce dikkatli, özenli kullanıyorum aracı ama bu ve benzer (daha önce klimadan hışırtı sesi geldiği için klima gazını boşaltıp yeniden bastılar) benden kaynaklanmadığını düşündüğüm sıkıntıların da devamının geleceğini düşünüyorum malesef. Velhasıl, serviste aracı beklerken garanti uzatma ücretini sordum. Eğer araç 1,5 yaşına girmeden başvurursanız fiyatta neredeyse yarı yarıya avantaj olduğunu, şimdi 1750 lira, 2019 ekimde 3250 lira olacağını söylediler. Çok kilometre yapmıyorum, iş yeri değişikliği nedeniyle daha da az km yapacağım gibi gözüküyor. 2 sene daha fahiş servis bakımı ücreti ödemeye + 1750 TL daha vermeye değer mi? Kazasız, sorunsuz sürüşler dilerim.

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Cagri33

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=16332]acarman[/MENTION]

Valla bize servis son 10 gün kala bile bu civarda fiyat çekti ama bu söylenen tabi doğru da olabilir biz Aralık'ta fiyat almıştık ancak biz uzattirmadik neden ? Çünkü servis bakımlı oldukça iyi niyet garantisi devam ediyor olacak belki klima hışırtı yapıyor diye hemen değiştirmezler iyi niyet garantisi nde ancak şanzıman motor elektronik aksam ile alakalı bir sıkıntı olursa da arkasında duruyorlar. Diyorsanız ki ben çok titiz insanım en ufak şeye katlanamam canım sıkılır gidin garanti uzatın ancak işin açığı farz edelim başka bir yerinden ses gelmeye başladı Arabanın tirim sesi olsun. Ben zaten garantili olsa bile aracimin bir yerini sokturmem ses için. 1750 TL az para değil 5 depoya yakın yakıt parası :) Biz uzattirmadik tamamen kişisel tercihiniz siz bilirsiniz çok mu gerekli hayir zaten servis bakımlı oldukça iyi niyet garantisi olacak işçiliğin de bir kısmı ödenmeyecek ama her sorun iyi niyet garantisine girmez mesela klima hışırtı yapıyor dediğiniz zaman bilemiyorum gaz basarlar mi ancak sonuç olarak gaz bastırmak pahalı degil. Bana garanti de aracin makyajla ilgili mesela vites topuzu değişimi gibi şeyleri onayladiklsrini ancak biterse bunun pek kolay olmadığını söylemişlerdi yani olay bundan ibaret gerçekten problem olan birşey de iyi niyet garantisi kullanılıyor. Tercih size kalmış ama vitesin topuzu soyulursa diye 1750 lira para vermek bize saçma geldi tanıdığımız Leon u var vites topuzu soyuldu Ali express ten ucuz rakama getirdi taktı kendi kadar tamamen sizin ancak size masraf açacak problemlerde zaten iyi niyet garantisi servis bakımlı oldukça aracınız yanınızda olacak tercih sizin

ASUS_X00QD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı acarman

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Anladım. Garanti bittikten sonra yetkili servise uğramamayı düşünüyordum iki kat bakım ücreti ödememek için. Geçen Ekim ayında 8000 km deki araç için 1060 TL yıllık bakım ücreti verdim. Bu şekilde 2 sene daha bu fiyatları ödeyerek iyi niyet garantisi kapsamına girmek de bir seçenek tabi, ama ağır bir arızada ne kadar iyi niyet göstereceklerini kestiremiyorum. Size 10 gün kala aynı fiyat vermeleri şaşırttı. Acaba, geç kalırsanız iki kat ödersiniz diye blöf mü yaptılar, ani karar da vermek de istemiyordum bu garanti uzatma konusunda. Teşekkürler cevabınız için.

Çevrimdışı smsener

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Firsat/alternatif maliyeti: Birseyi tercih ederken vazgectiginiz diger secenek sizin maliyetinizdir. Hesabi iyi yapmak lazim.

Rutin bakim indirim zamanlari serviste 1200tl.
Servis disi 600. Kazanc 600tl.

10 kere servis disi bakima girseniz ~180.000km demek ve 6000tl kazanc demek.

Dsg varsa bir arizada 10/15bin tl arasi masraf demek. Aku ve benzeri arizalari saymiyorum bile (gecen gun hoperlorlerim degisti vites topuzu degisti garantiden 2500tl)

Servise gitmeniz iyi niyet garantisindan %99 yararlanmak ve buyuk arizalarda iscilik odeyerek siyrilmak demek.

Simdi karar sizin... bu hesaplamaya dahil olmayan tek sey sans. Ne kadar sansli oldugunuzu siz daha iyi bilirsiniz.

Çevrimdışı fusel

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Akünün bozulma nedeni konusunda fikriniz var mı. Bende de aynı araçtan var çok kısa mesafe kullandığım zamanlarda çalışırken zorlanır ve manevra fonksiyonu veya kamera çalıştırılamadı gibi hatalar verirdi. Araçla uzun yol yapınca tüm sorunlar yok oldu. Diyeceğim çok kısa mesafe kullanmak bu arabaya pek yaramıyor. Yeteri kadar şarj olmayınca zamanla arıza verip sonunda akü bitiyor.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı acarman

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracı çok sık kullanmıyorum, bazen 10 gün marş basmadığım oluyor. Kullandığımda da çok uzun mesafeler yapmıyorum açıkçası. Uzun mesafeleri yazın yapıyorum kışın yatıyor araç tabiri caizse. Akünün bozulma sebebini bilmiyorum, ama servisin de dediği gibi muhtemelen soğuk havalar ve az kullanım. Kış başladığından beri araç marşa basar basmaz hemen çalışmıyordu zaten. Kısa da olsa bi bekleme oluyordu marşa basınca. Belki 8-10 defa da tek seferde çalışmadığı oldu ama eninde sonunda çalışıyordu. Garanti olunca çok üstüne düşmedim açıkçası. Önceki aracım megane3'ü de aynı şekilde kullanıyordum, onu da sıfır almıştım, çok daha soğuk kış aylarında bile aracı çalıştırmada sorun yaşamadım. Start-Stop araç akülerinin bu tarz kullanımda daha hassas yapıları da olabilir, bilmiyorum. Belki de sorun kullanım tarzımda değil en başından beri akünün kendisindedir.

Çevrimdışı fth106

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Kesinlikle uzatın özellikle şanzıman açısından kafanız çok rahat olur kavrama  iyi niyet garantisi dahilinde bile 500 TLye değişiyor ileride satacak olursanız bu bile ekstra değer katacaktır aracınıza.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İyi niyet garantiside sizin uğraşmanıza ve bazı yerlere ulaşmanıza bağlı. Arkadaşın garantisi 2 ay önce dolan aracında kavrama ve mekatronik için 14500tl fiyat çıkardılar, bir lira da inmediler. Arkadaş sanayide 8bin liraya yaptırdı. Bunun yanında şanzıman dışında herhangi bir arızanın iyi niyet garantisi adı altında çözüldüğünü duymadım, çözmeleride mantık dahilinde değil zaten. Öyle olsa idi garanti uzatmaya gerek kalmadan 1200 tl lik bakım yaptırıp yıllarca garantili araç sahibi olurduk.
İyi niyet garantisinin amacı sorunlu olan DSG'yi satabilmek ve bu arada müşteriyi servise bağlamaktan ibaret.

Skoda da duymadım ama VW garantisi bitmiş bakımları dışarda yapılmış 3-4 yaşındaki araçlarını dahi (müşteri biraz hır çıkarırsa) 1 bakımını serviste yaptırmak şartı ile DSG sorununu çözüyor. Tabiki 1200 bakım ücreti + 300-500 işçilik ücreti veya parça fiyatının yarısını sizden alarak zaten parçanın maliyetini çıkarıyor.

Çevrimdışı acarman

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.  Garantiyi uzatmadan bakımları serviste yaptırma seçeneğini iyi niyet garantisiyle ilgili çekincelerimden dolayı eliyorum. İyi niyet kapsamına neyin gireceği neyin girmeyeceği belli değil. Sadece işçilik ücretiyle onarım yaptıranlar olduğu gibi en son İlhan beyin verdiği örnekteki gibi garanti bittikten sonra çıkan ilk sorunda fahiş fiyatlarla karşılaşma riski de var. Özel servis yetkili servis arasında yarı yarıya fiyat farkı olduğunu varsayarsak, kabaca hesap yapınca 2500-3000 TL servisten, hadi 2000 TL de garanti uzatmadığım için dersek totalde yaklaşık 5000 TL tasarrufum oluyor. Benim için büyük rakam 5000 TL ama araca en azından 3-4 yıl daha bineceğimi düşündüğümde, bu süre için 5000 TL yi gözden çıkarabilirim. Ayrıca, her ne kadar aracı düzgün kullandığımı, az kullandığımı iddia etsem de arızanın olacağı varsa olacaktır. Kaskoyu da aynı gerekçelerle yapmıyor muyuz her sene. Bu yüzden garantiyi uzatmak şu an için daha mantıklı geliyor.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
Uzatılmış garanti, kasko benzeri bir sigorta poliçesinden ibaret olup, bir üretici garantisi değildir.

Sigortayı yapan da distribütörün şirketidir. Arıza riski gerçekleştiğinde, distribütörün bir cebinden çıkan, diğer cebine girmiş olur.

Satıcı açısından, durum bundan ibarettir.

Kullanıcı açısından ise, durum biraz daha karışıktır.

Forumu incelerseniz, görürsünüz. Uzatılmış garanti yaptırıp, memnun olan da var, mağdur olan da. Uzatılmış garanti yaptırmadan, iyi niyet garantisi ile sorununu giderebilen de var, gideremeyen de..

Şanzıman benzeri temel ve hayati parçalarda, araç servis bakımlı olduğu sürece, belirli yaşlara kadar kullanıcıyı üzmüyorlar genellikle. Sadece biraz sabırlı ve kararlı olmak gerekiyor risk gerçekleştiğinde.

Kendi fikrimi sorarsanız, fayda/maliyet hesabı yapıldığında, maliyet yönü daha fazla olan bir işlemdir. Zaten, böyle olmasa, sigortacıların bu alanda işi de olmazdı..

Gerisi, hangi risk için, ne kadar maliyet ödeyeceğinizin kararına kalmıştır.

Çevrimdışı berkantusta

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,Tam benlik bir konu açmışsınız teşekkür ederim.Bende garanti uzatmayı uzun uzun düşündüm ve çeşitli maliyet hesapları yaptım ve sonunda garantiyi uzatmayıp düzenli servis bakımına gitmeye karar verdim.2 ay önce garantim bitti ve 15 gün önce önce 2. bakıma girdim.1 hafta önce ise vites konumunu şanzumana bildiren bir mekanizma varmış o arızalandı(servis danışmanın tarifini aktardım).iyi niyet dedikleri olaya başvurduk ve %100 parça %70 işçiliği karşıladı servis.Banda 200 TL kadar rakam kaldı.Aracım hazırmış birazdan almaya gidicem. Bundan önceki aracım leon du, ne garanti uzattım ne servise götürdüm ne de arıza çıkarttı araç.Tamamen şans işi bence fakat kafa rahat olsun derseniz garanti uzatın derim(özellikle DSG var ise).

Çevrimdışı muratulas40

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
3.009 TL'YE 2 yıl daha uzattım. (9 taksit)
Ekim 2019 da zam gelecekti.
Her halükarda yaptıracaktım.
Yıllardır çeşit çeşit arabaya bindim. 2018 model superb 1.6 tdi aracım 12.000 km oldu ama motor dsg olarak sorunsuz bir şekilde beni götüreceğinden emin olamadım. 4-5 bin TL fazladan ödemiş olurum ama kafam rahat olur diye düşünüyorum.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı devran23

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
dsg olmasa değil garanti uzatmak zorunlu olmadıkça servise dahi adım atmazdım . fiyatlar aşırı pahalı .
yurt dışında bu şanzumana 10 yıl garanti veriliyor ülkemizde ise 2 yıl . sonrasında ise sanki marifetmiş gibi parça parası almıyoruz işçilik alırız  deniyor.
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2019, 19:06:48 Gönderen: devran23 »

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Parça parası karşılanıyorsa alıp kendimiz mi takacağız! Sorunu kabul etmeleri, gidermeleri anlamındadır. "İşçilik" ne demek? Bu konuda mağdur olanların Tüketici Mahkemelerine emsal karar aldırmaları çok faydalı olur.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
20 gün önce arkadaşın 5,5 yaşındaki leonda vites kol mekanizması arıza verdi. İyi niyet garantisi ile ücret ödemeden sorun çözüldü. Parça ve işçilik 6500tl civarı idi. Araç sürekli servis bakımlı, geçen yılda ücretsiz mekatronik değişmişti, onun fiyatıda 10 bin tl. DSG varsa servisten başka yere gitmemek lazım. Ayrıca son zamlar ile sanayi ve servis arasındaki fiyat aralığı azaldı. Servis fiyatları sanayi kadar yükselmedi.
Benim araç düz vites ve geçen yıl 30 bin bakımı sanayide yapıldı. Servis 1050tl iken sanayide kaliteli malzemelerle 350tl ye halloldu. Fakat eşimin araç DSG olduğu için yılda 5bin km yaptığı halde bakımı serviste yaptırıyorum.