škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Skoda Superb' in 2. El piyasasındaki durumu ne olur?

alp06 · 17 · 9770

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı alp06

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar herkese selamlar,

Yeni Skoda Superb' im inş. bu hafta elime geçecek fakat aklımı kurcalayan ve bu konuda çok bir bilgim olmayan konuyu sizlerin görüşüne sunmak istiyorum.
İnternet üzerinden yaptığım araştırmalara göre, herkes doğal olarak yeni Skoda Superb' i Passat B8 kasa ile kıyaslıyor. Herkesin dediği şey aynı Passatın en büyük artısı ikinci el piyasasındaki konumu ve bir çok insan da bu nedenle Passat tercihinde bulunuyor.Passat Türkiye forumunda okuduğum kadarıyla yoğunluktan ötürü zaten doğuş oto sipariş alımlarını  2016 tarihine kadar durdurmuş. Bir çok kişi Skoda Superb' i uzun vadede binilecekse ve ikinci el kaygısı yoksa tavsiye etmiş. Bazıları da Skoda Superb alanların ikinci el piyasasına düştüğü zaman aracın fiyatının 7 8 bin değer kaybedeceğinden bahsetmiş. İnternetten ikinci el ilanlarına bakıldığı zamanda Passat a ilişkin 700 ilan çıkarken Skoda ya ilişkin 30-40 ilan çıkıyor. Bu durumun sebebinin Skoda müşterisinin satmak için değil binmek için araç aldığı olarak değerlendirmek istiyorum. Fakat aracı satmamız gerektiği zaman 90.000-TL verip aldığımız aracın fiyatı ikinci el de düşer mi ve bu tip sıkıntılar yaşanır mı? Değerli görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygılarımla.

Not: Aldığım aracı uzun yıllar binmek için aldım. Fakat insan ikinci eli düşünmeden de edemiyor :)

Çevrimdışı bilalduzenli

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: alp06;532079

Yeni Skoda Superb' im inş. bu hafta elime geçecek fakat aklımı kurcalayan ve bu konuda çok bir bilgim olmayan konuyu sizlerin görüşüne sunmak istiyorum.
İnternet üzerinden yaptığım araştırmalara göre, herkes doğal olarak yeni Skoda Superb' i Passat B8 kasa ile kıyaslıyor. Herkesin dediği şey aynı Passatın en büyük artısı ikinci el piyasasındaki konumu ve bir çok insan da bu nedenle Passat tercihinde bulunuyor.Passat Türkiye forumunda okuduğum kadarıyla yoğunluktan ötürü zaten doğuş oto sipariş alımlarını 2016 tarihine kadar durdurmuş. Bir çok kişi Skoda Superb' i uzun vadede binilecekse ve ikinci el kaygısı yoksa tavsiye etmiş. Bazıları da Skoda Superb alanların ikinci el piyasasına düştüğü zaman aracın fiyatının 7 8 bin değer kaybedeceğinden bahsetmiş. İnternetten ikinci el ilanlarına bakıldığı zamanda Passat a ilişkin 700 ilan çıkarken Skoda ya ilişkin 30-40 ilan çıkıyor. Bu durumun sebebinin Skoda müşterisinin satmak için değil binmek için araç aldığı olarak değerlendirmek istiyorum. Fakat aracı satmamız gerektiği zaman 90.000-TL verip aldığımız aracın fiyatı ikinci el de düşer mi ve bu tip sıkıntılar yaşanır mı? Değerli görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygılarımla.

Not: Aldığım aracı uzun yıllar binmek için aldım. Fakat insan ikinci eli düşünmeden de edemiyor :)

Bence kısa vadede satacak olursanız Skoda'nın değer kaybı Passat'a göre daha fazla olacaktır. Çünkü Passat'a olan talep daha fazla ve marka algısı daha iyi.

Ancak 5-6 sene gibi daha uzun vadede satacak olursanız değer kayıplarının birbirine yaklaşacağı düşüncesini taşıyorum. Böyle düşünmemin bir nedeni Skoda'nın yükselen marka algısı. Son iki yıldır ortalıkta çok fazla octavia var. Yeni kasa superb'le birlikte bol miktarda bu aracı da piyasada göreceğiz. Bir de superb'in 7 sene sonra kasa yenileceği söyleniyor ki varın gerisini siz düşünün.

Bir sene öncesine göre D sınıfında Skoda'ya soğuk bakarken superble birlikte fikrim değişti ve sipariş verdim.

Çevrimdışı promethe

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Burda satılan araç sayisi da önemli. Superb 2 2009dan beri 15000 satmış.(tv de yüce motor genel müdürünün Saffet Ucuncuyle yaptığı programdaki demeci). Ben Skoda da çok fazla opsiyonunuz yoksa satarken zarar edeceğimizi düşünmüyorum. Octavialarin 2013 fiyatlarıyla şimdiki fiyatları arasında çok fark var. Satılık ilânlarında 2013 sıfır fiyatından daha çok yazılmış. Bir de Skoda artik marka imaji olarak kendisini ispatlamış bence. Tek derdimiz satış bayiilerinin ve servislerinin tutumunun genel olarak çok iyi olmaması. Tabii benim kişisel deneyimlerimden ziyade forumdaki arkadaşların yaşadıkları sorunlardan dolayı boyle bir yorum yapıyorum.

Çevrimdışı superbb

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
ben bir ay önce yeni kasa superb aldım. Şimdi aldığım araba 4 bin lira fazlasına satılıyor. Şüphesiz bunda döviz dalgalanmasının etkisi büyük. Ayın 25 inde yine bir zam daha bekliyorum. Durum böyle olunca 2. el de zarar diye bir şey kalmıyor. Bana göre skoda yeni imajıyla marke değerini en iyi koruyanlardan biri.

Çevrimdışı baba63

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.medyaurfa.com
Alıntı yapılan: superbb;532130
ben bir ay önce yeni kasa superb aldım. Şimdi aldığım araba 4 bin lira fazlasına satılıyor. Şüphesiz bunda döviz dalgalanmasının etkisi büyük. Ayın 25 inde yine bir zam daha bekliyorum. Durum böyle olunca 2. el de zarar diye bir şey kalmıyor. Bana göre skoda yeni imajıyla marke değerini en iyi koruyanlardan biri.

Ben ilk kez bir araçtan kar etmiştim 2011 yılında oda SuperB 2.0 TDİ 170 HP idi...Katılıyorum...

Çevrimdışı alp06

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Banada yeni superb' i bu sene bolca göreceğiz gibi geliyor. Çünkü bayilerde şu anda stoklarda pek araç kalmadı ve epeyde bir sipariş görünüyor. Ben siparişimi değiştirdim, değiştirdiğim anda eski aracım satıldı. Sipariş edilen araçlarda gelene kadar 2 3 bin daha fiyat artar gibime geliyor. Araçları önceden alanlar her şekilde kar edecek gibi görünüyor. Umarım bu süre içerisinde insanlar VW algısı bir nebze olsun değişir.

Çevrimdışı egemenkons

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bu tamamen gereksiz bir endişe. durumu şöyle ifade etmekte fayda var önceden skodayı sadece bilenler alıyorlardı daha çok tavsiye üzerine yoğunlaşan bir alışveriş sürecindeydi ama artık kulaktan kulağa söylenen  kalitesini kanıtlamış durumda. kendimden 3 örnek veriyim. 2009 yılında 2007 model superbi 41000 tl ye aldım 2011 de 44.250 tl ye sattım. daha sonra 2009 model süperb aldım 62000 tl ye bir sene sonra 65.000 tl ye sattım ve 1 ay içerisinde sattım. biri sattığımda 120.000 km de diğeri ise 115.000 km deydi. daha sonra babamın kullandığı 2008 model superbi 38000 tl ye almıştık 3 yıl sonra 38.500 tl ye sattık ve yine 1 ay içerisinde. varın gerisini siz düşünün.
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2015, 03:26:25 Gönderen: egemenkons »

Çevrimdışı hkaydin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: alp06;532079

İnternet üzerinden yaptığım araştırmalara göre, herkes doğal olarak yeni Skoda Superb' i Passat B8 kasa ile kıyaslıyor. Herkesin dediği şey aynı Passatın en büyük artısı ikinci el piyasasındaki konumu ve bir çok insan da bu nedenle Passat tercihinde bulunuyor.Passat Türkiye forumunda okuduğum kadarıyla yoğunluktan ötürü zaten doğuş oto sipariş alımlarını  2016 tarihine kadar durdurmuş. Bir çok kişi Skoda Superb' i uzun vadede binilecekse ve ikinci el kaygısı yoksa tavsiye etmiş. Bazıları da Skoda Superb alanların ikinci el piyasasına düştüğü zaman aracın fiyatının 7 8 bin değer kaybedeceğinden bahsetmiş. İnternetten ikinci el ilanlarına bakıldığı zamanda Passat a ilişkin 700 ilan çıkarken Skoda ya ilişkin 30-40 ilan çıkıyor. Bu durumun sebebinin Skoda müşterisinin satmak için değil binmek için araç aldığı olarak değerlendirmek istiyorum. Fakat aracı satmamız gerektiği zaman 90.000-TL verip aldığımız aracın fiyatı ikinci el de düşer mi ve bu tip sıkıntılar yaşanır mı? Değerli görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygılarımla.

Bence önce araba bir yatırım aracı değildir. Onu düşünerek işe başlayın.. 3-5 binTL TL olarak para kazansanızda o anki kur ile alabileceğiniz euro veya faiz modeli ile hesapladığınızda yıllık aslında bir arabanın size zararı 15binTL civarında olur (Yıllık faiz %10, Araç değeri 100bin TL olduğunda). Kaskosu, MTV vergisi, Bakımları filan hepsi içinde..

Dolayısıyla bu bir yatırım aracı değil.. Ayrıca ikinci el değerini her zaman talep belirler.. Bir önceki Aracım Volvo idi. Volvo hiç satılmaz diyorlar. Ama satıldı çünkü temiz ve az kmli olur ise bakılıyor.. Kirli ve çok km'li ise zaten bmwde olsa piyasasının altında gider.

Volvo'dan önceki aracım passattı.. Satmak için fiyat düşürmek zorunda kaldım çünkü bir o kadar passat satan var. Sen satmak istiyorsan fiyat düşmek zorundasın bu da zaten piyasa ekonomisinin şartı..

Sadece şu fark var.. Düşük fiyat olursa Passattı daha hızlı satarsın belki Skodayı daha yavaş.. Ama bir araba kronik sorunlu değil ise (ki Skoda'nın motorları ve diğer kısımları VAG grubu olduğuna göre) öyle çok zarar edilmez..

Ha alıp 1 ay sonra 3binde satayım dersen bu da VW grubunun yok satmasından dolayı karlı duruma geçme ihtimalin olur.. Skoda da yok satarsa o zaman Skoda da artar..

Bence bu kadar.. Alın keyfini sürün ikinci el değerini düşünmeyin.. Allah maddi sıkıntı vermesin..

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hakan Bey çok güzel açıklamış aslında.

Siz hangi aracı alırsanız alın 2 elde kar etmeniz imkansız.

Çoğunluk ben aracı 100 aldım 5 yıl içinde bir sürü zam geldi 130bin oldu, ben de ikinci elde   110 a sattım 10 bin kar ettim diye düşünüyor. Ancak 5 yıl önce cepten çıkan 100 bin TL ile 5 yıl sonraki 110bin TL nin alım gücü maalesef aynı olmuyor. Hal böyle olunca da aslında kar değil zarar edilmiş oluyor.

Gelelim Superb nin satılmasına. Arkadaşlar her araç satılır. Yeter ki siz fiyatını doğru belirleyin. 2. el sitelerinde bir aracın az olması demek %100 tutulmadığı anlamına gelmez. Tam tersine kullanıcılarının araçtan memnun olduğunu ve satmak istemediğini de gösterebilir.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çoğunluk ben aracı 100 aldım 5 yıl içinde bir sürü zam geldi 130bin oldu, ben de ikinci elde   110 a sattım 10 bin kar ettim diye düşünüyor. Ancak 5 yıl önce cepten çıkan 100 bin TL ile 5 yıl sonraki 110bin TL nin alım gücü maalesef aynı olmuyor. Hal böyle olunca da aslında kar değil zarar edilmiş oluyor.

Gelelim Superb nin satılmasına. Arkadaşlar her araç satılır. Yeter ki siz fiyatını doğru belirleyin. 2. el sitelerinde bir aracın az olması demek %100 tutulmadığı anlamına gelmez. Tam tersine kullanıcılarının araçtan memnun olduğunu ve satmak istemediğini de gösterebilir.

Çevrimdışı baba63

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.medyaurfa.com
Alıntı yapılan: viperking;532293

Ben 1.5 yıl önce alıp sattığım araçta da kar ettim.

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı volkan44

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sıfır KM araçtan zarar etmek eskiden di.1 hafta önce 2013 superb  aldım . Satın aldığım kişi ilk sahibiydi faturasini gösterdi bana sattığı fiyattan 750 tl azdı. Uzun araştırmalar sonucu aldigim superb den çok memnunum.Şimdiye kadar honda,toyota,opel kullandım . Ve bu markaların hemen hemen her kasasını almasımda binme imkanım oldu.Kısaca şunu söyleyeyim tarafsızca şimdiye kadar arabaya binmemisim.

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çabuk elden çıkaranlar için sorun yok ama km'si uzun kullandığınızda hele de benzinliyse satmak o kadar da kolay olmuyor, şu an ben 2011 134bn km'de aracımı satmakta güçlük çekiyorum. Aldığım fiyat 54.000 satış fiyatım 49.000 piyasa ortalaması 55.000 olmasına rağmen arayan soran yok 20 gündür.

Octavialarda özellikle jettanın beğenilmemesine bağlı ciddi bir sirkülasyon var ama bu Skodanın tüm ürün gamına dağılmış değil. Bu yüzden marka bağımsız tutulan model, tutulan paket ve motor gibi değerlendirmek daha doğru olucaktır.

Çevrimdışı kerem61

• Twincharged Stratified in
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
otomobil alırken hangisini daha kaliteli olduğunu düşünmek bütçeye en uygun en kalitelisini almak aynı zamanda  zevklere hitap edeni bulup almak her ne kadaren doğru alışveriş biçimi olarak görünse de yaşadığınız çevrenin hava yol fikir yapısını da hesaba katarak otomobil almakta bir okadar önemlidir. bu yüzden TRABZON da maddi gücü el vermesine rağmen E ve 5 kasa tercih etmek yerine insanlar passat  süperb veya a6 seçeneklerine yöneliyorlar. hem altı yüksek hem önden çeker hemde küçük bir şehirde olduğumuzdan ötürü dilden uzak olmak için ve bunların içinde a6 yı ayrı tutarsak skoda superb nin doğduyu şehirdir TRABZON.