škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Süper b 1.4 yakit üzer mi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı jodgin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba; süper b 1,4 TSI almayı planlıyorum. Yalnız en büyük çekincem yakıt...
Maalesef bu konu kafamı çok karıştırıyor. 1,4 tsi kullanan arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olurlarsa memnun olurum.
Teşekkürler şimdiden cevaplarınız için

Çevrimdışı Ramsey06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben 3 yıldır 1.4 TSI active kullanıyorum yakıt olarak hiç üzmedi. şehir dışı 4.5 litre şehir içi (Ankara) 6.5 litre ...kesinlikle tavsiye ederim. Dizelden farkı yok Turbo olmasından dolayı çok ekonomik

Çevrimdışı Cagri33

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Basmazsan çok trafikte kalmazsa dizel gibi şehir dışı az yakar ama benim sürüş profilimle aynı şehir ve güzergahta (Kayseri) Tsi ile TDI arasında 2 litre ortalama tüketim farkı oluyordu bu kişisel bir durum ben yakıtı dert etmeden sürersem dizel sürünce 6.5 benzin sürünce 8.5 yakiyorum. 150 beygir alacaksaniz performansı için göze alınabilir 125 lik TSI TDI den çok farkli gitmiyor zaten ancak fiyatı uygun tamamen kişisel bir ihtiyaç sürüş profiline ekonominize göre :)

ASUS_X00QD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı icarus

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Evim ile iş yerim arası 14 km. Bu yolu genelde şehir içi trafiğinde 5.7-6 lt/100 km ile tamamlıyorum. Uzun yolda en düşük 4.9 lt/100 km görebildim stabil. 150 bg ACT

Çevrimdışı Rifle44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Suberb 1.6 TDI DSG için;
Yaz aylarında sakin kullanımda uzun yolda ortalama 5-5.2 Lt civarı,
Kışın soğuk aylarda ise sakin kullanımda uzun yolda ortalama 6.5 Lt  civarında yakıyor.

Agresif kullanımda bu değerlere 1-1,5 lt arasında ekleyin...

Yazın şehir içinde de (sıkışık trafik hariç) yine uzun yolda verdiğim ortalamalara 2 şer litre ekleyin. (Bu arada ben start-stop u hiç kullanmıyorum.Zaten kışın güç gereksinimi için kendi de devreye girmiyor.) Birde kışın kısa mesafelerde motorun geç ısınması bunun yanında yine kısa mesafe kullanımdan dolayı DPF temizleme sık olduğu için dizelin kış için çok ekonomik olduğunu söyleyemem. Şehir içi kışın ortalama 8.2-8.5 civarında değerler görüyorum.
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2019, 17:51:16 Gönderen: Rifle44 »

Çevrimdışı Blue Rapid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=14922]Rifle44[/MENTION] kışın benzinli araçlarında yakıt sarfiyatı artar.
Benzinli araca lpg takılsa kışın soğuktan lpg ye geç geçer kısa mesafeli kullanımda faydası olmaz.
Verdiğiniz rakamlar 1.4 TDİ Rapid dsg için yaklaşık aynı.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: jodgin;647213
Arkadaşlar merhaba; süper b 1,4 TSI almayı planlıyorum. Yalnız en büyük çekincem yakıt...
Maalesef bu konu kafamı çok karıştırıyor. 1,4 tsi kullanan arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olurlarsa memnun olurum.
Teşekkürler şimdiden cevaplarınız için

1.4 TSİ 125 hp kullanıyorum. 12 km iş-ev arasında kışın 7,5 ve altı, yazın 6,5 yakıtı var. Uzun yol dümdüz konya ovasında 90km hızda 4,5lt, 110 km sabit hızla 5,5lt yakıyorum. Virajlı ve rampayı görürse aynı hızlarda 1lt fazla tüketiyor.
Bu nedenle aracı ağırlıklı olarak kullanacağınız güzergah çok önemli. Dur-kalk trafiğe girmeyecekseniz, uzun yolda dağ yollarını kullanmayacaksanız dizele verdiğiniz farka kesinlikle değmez. Zaten heryer radar ve cezalar çok ağır uzun yolda sürat yapma devri bitti.
İki aracıda çok agresif kullansanız, arada 2lt yani km'de 12kuruş fark eder. İki motor arasındaki 23bin tl farkı 200bin km de çıkarırsınız. İkinci elde dizel pahalı ama 5-6 yıldan sonra aradaki fiyat farkı önemsenmeyecek kadar düşüyor.
Agresif bir sürüş tarzınız var ve sıkışık trafikte vakit geçirecekseniz de dizelden şaşmayın, parayı peşin verir sonra çok koymaz.

Çevrimdışı vetapex

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
düşünmeden al , kalıbına bakıp çok yakar deme. o eskidenmiş ...

Çevrimdışı kolgezer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Üzmez, aksine mutlu eder act. güçse güç, ekonomiyse ekonomi.

Çevrimdışı DOĞUSER

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
TSİ motor alıp yakıt ekonomisinde çok yüksek beklentiye girmek sizi yanıltır, ancak eskinin benzinli atmosferik motorlarına göre tabiki az yakıyor TSİ motorlar.
« Son Düzenleme: 09 Şubat 2019, 11:43:08 Gönderen: DOĞUSER »

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
TSI motorların yakıt ekonomisini bilmiyorum motorun çekişi uzun yol yüklü performansı tırmanma kabiliyeti uzun süreli kullanımda km de motorun sağlığı vs vs nasıldır ona bakmak lazım alabiliyorsanız dizel tercih edin her ne kadar dizel fiyatı benzini geçse de dizel her zaman daha ekonomiktir onu da geçtim dizeldeki tork'u benzinli araç veremiyor turbo sarjlı yüksek hacimli benzinliler hariç yakıttan ziyade benim için önemli olan aracın motor performansı ve torkudur.

Çevrimdışı jodgin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Cevaplarınız için teşekkürler, Süper b veya passat 1,4 TSI bir iki aya kalmaz alırım diye düşünüyorum. Octaviadan sonra bunların yakıtı biraz ağır gelecek ama ne yapalım piyasanın iki kralı bu araçlar kim ne derse desin

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: jodgin;647288
Cevaplarınız için teşekkürler, Süper b veya passat 1,4 TSI bir iki aya kalmaz alırım diye düşünüyorum. Octaviadan sonra bunların yakıtı biraz ağır gelecek ama ne yapalım piyasanın iki kralı bu araçlar kim ne derse desin

Hayırlı olsun 1.4 TSI yakıt ekonomisi olarak sizi üzmez. Bir akrabamda 1.4 TSI 125 hp manuel yeni Passat var bir depo ile 1200 km yol yapıyormuş çok ekonomik olduğunu vs söylüyor.

Çevrimdışı jodgin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;647295
Hayırlı olsun 1.4 TSI yakıt ekonomisi olarak sizi üzmez. Bir akrabamda 1.4 TSI 125 hp manuel yeni Passat var bir depo ile 1200 km yol yapıyormuş çok ekonomik olduğunu vs söylüyor.

Bu değeri yakalıyorsa süper ortalama 0,33 kuruş yapıoyr

Çevrimdışı jodgin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Birde dizelin geleceği yok gibi artık dizel kullanım son bulmaya başladı gibi bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum.
Türkiyede dizel ile benzinin fiyatının eşitlenmesi de bunun bir başlanğıcı gibi