škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Superb 1.6 tdi dsg'den gelen mekanik ''giyirti'' sesi için ne yapmaliyim?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mtfylmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracım 2013 superb 1.6 tdi dsg 7 ileri Şubat 2014 trafik çıkışlı,henüz 5 BİN KM'de.Geçen gün aracımı kullanırken mekanik aksamında bir 'gıyırtı' sesi duymaya başladım.Bu ses sürekli olmuyor.Aracı şehir içinde seri kullanırken düşük vitesden büyük vitese geçişte duyuyorum.Örneğin araçla 70-80 km hızla 7. viteste giderken kırmızı ışıkta yavaşladığımda kalkış anında bu 'gıyırtı' mekanik bir şeyin sürtmesi gibi bir ses duyuyorum.Bu durumla karşılaşan başka dsg şanzıman kullanan superb kullanıcıları var mı?Henüz 3 aylık,5 BİN km'de 90 BİN TL tutarındaki bir araçta böyle bir durumu izah etmesi benim için çok zor.
Konuyla alakalı bilgi sahibi değerli forum kullanıcılarından ne yapmam konusunda yardım istiyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2014, 10:29:51 Gönderen: mtfylmaz »

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kesin emin olmak için bi servise göstermelisiniz ancak çoğı dsg de bu tarz sesler gelmektedir. benm aracımda daha çok 1 den 2 ye geçerken sesle beraber vuruntu oluyor sıkışık trafiklerde onun dışında 3-4 6-7 de sıkıntı yaşamıyorum

Çevrimdışı mtfylmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;468510
Kesin emin olmak için bi servise göstermelisiniz ancak çoğı dsg de bu tarz sesler gelmektedir. benm aracımda daha çok 1 den 2 ye geçerken sesle beraber vuruntu oluyor sıkışık trafiklerde onun dışında 3-4 6-7 de sıkıntı yaşamıyorum
Ben durumu şu şekilde özetleyim;Yaklaşık 7 km'lik yokuş yukarı keskin kıvrımları olan bir yolda seri şekilde yaklaşık 80 km hızı aşmamak kaydıyla 7. vitese kadar çıkıyorum.7.km'nin sonunda u dönüşü yapacak şekilde bir kıvrıma geldiğimde hızım yaklaşık 10 km lere dütüğünde dönüşümü yaparken 1. vitesden 2. vitese geçişte bir gıyırtı şeklinde kısa bir ses geldiğini farkettim.''GIYIRTI'' kelimesini biraz açarsam;çocukken hepimiz bisiklet kullanmışızdır,frene bastığiımızda ince bir tiz sesi gelir ya aynı o şekilde bir ses geliyor.Bu arada sizin aracınınızın modeli ve km bilgisi nedir?
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2014, 17:28:32 Gönderen: mtfylmaz »

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2013 a7 24.000 octavia aracım ancak 30 km hızda araç 1 de olmaz muhtemelen  vuruntu yapmıyosa ve sadece ses çıkarıyosa kavrama problemi olduğunu düşünmüyorum. Çoğu testlerde ve forumlarda dsglerden bilya sesine benzer sesler geldiği söyleniyor eğer sizden de gelen ses bilya sesi gibiyse normaldir ancak yinede içinizin rahatlaması için bi servise göstermenizde fayda var. Şöyle bişey de ekleyeyim ilk defa derdinizi anlatmaya gidecekseniz dsgyle alakalı olduğunu duyunca böyle ya olağan şeyler bunlar dsgnin literatüründe var tarzında bi moda girebilirler içinizi rahatlatmayan açıklamalarda bulunabilirler buna hazırlıklı olun. Neticede bende bikaç derdimi anlatmaya gittiğimde aynı tavırla karşılaştım ısrarcı sorularımdan sonra servis müdürü abi takma bukadar en kötü elinde kalır grantiden değiştirirler kasma tarzı bi cümle kullanmıştı. Saygılar

Çevrimdışı mtfylmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Düzeltiyorum.30 km den daha az bir hızda buna 10 km diyebiliriz.1.vitesden 2.vitese geçişte bu durum oluyor.Bilya sesi falan gelmiyor.

Çevrimdışı mustafao

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu giyirti kelimesinin cuk diye oturduğu durum ;rampalarda park ettikten sonra araçtan inip yeniden bindiğimde siddetli sekilde oluyordu.fakat once n ye alip araci araci el frenine yukledigimden beri sorun kalmadi.bi sure aracin agirligini kavramaya yuklemisim anlasilan.arac hareket halinde iken karsilasmadim .

Çevrimdışı mtfylmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bahsettiğiniz boşa alıp el frenini çekip P'ye alma durumunu sıfr km'den bu yana aksatmadan yaptım.Benim bahsettiğim konu hareket halındeyken 1'den 2'ye geçerken gelen bir ses,vuruntu falan da değil.Aracı seri kulanırken vites geçişleri seri olurken bu durum basıma geliyor.

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
dsg şanzımanlarda vites geçişlerinde sarsıntıyı önlemek için dişlilerin üstünde çift bilezik vardır. bu geçişte bir problem varsa böyle bir ses gelebilir. bu yazılımla alakalı bir durumda olabilir. birinci bilezik boşa çıkarken ikinci bilezik dişliye geç giriyor olabilir. bu işi serviste kontrol ile anlayabilirler. bu masraflı ve uzun bir iş olduğu ve garanti kapsamı içinde olduğu için kaçmak isteyebilirler. bu anlamda emine katılıyorum. vuruntu hissi dsglerde düşük viteste olur. ama o sesi ben duymadım.

Çevrimdışı mtfylmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hafta sonu Ankara Skoda And yetkili servisne gittim durumu olduğu gibi anlattım,aracı ustayla tecrübe ederek durumun tekrar tespitini yaptık.Usta sesin baskı balatadan geldiğini bu durumun bir süre sonra geçeceğini söyledi.

Çevrimdışı mtfylmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2013 superb dsg dizel 6 bin km'de debriyaj balatasından bu tür sürtünme seslerinin olmasının normal karşılanması gerektiği And otomotiv tarafından söylendi.Önceki modellerde asbes kullanıldığı için bu sürtünme seslerinin gelmediği yeni nesil modellerde asbes kullanımı olmadığından malzemenin daha sert olduğundan dolayı bu sesleri normal karşılamam gerektiği tarafıma söylendi.Bu durumun 3-5 bin km içinde sonlanacaği sonlanmazsa tekrar servise gelmemi, bu durumda baskı balatayı değiştirebilecekleri, fakat değişme işleminden sonra dahi bu durumla tekrar karşılaşmamın büyük bir olasılık olduğu söylendi.Açıkçası bu söylenenleri duyunca çok şaşırdığımı söyleyebilirim.
Superb dsg dizel kullanıcıları arasından bu durumla karşılaşan var mı?Varsa eğer,ne tür işlemler yaptıklarını merak ediyorum.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2014, 17:24:49 Gönderen: mtfylmaz »

Çevrimdışı İZZETCULAZ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu sorun benim bir önceki jetta dsg şanz. Aracimdada vardi.vitesi yüksek iken yavaşlarsan yada yavaş gidersen titreme ve ses yapiyor.bunu çaresi şudur
ya manuel yapip vites küçültüceksin yada s konumunda süreceksin.korkacak bişi yok yani :)

Çevrimdışı umran

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracım 2014 Nisan 22 de aldım 8000km de başladı bu ses. çok dik bi rampada dur-kalk yaptıktan sonra oldu,  Ankara Efe'ye götürdüğümde malumunuz usta binince sesi kesildi, Elazığ'da ki serviste test sürüşü sırasında sesi ustaya duyurabildim iki kez götürdüm kontrol ettik bişey yok bi daha olursa getir dediler tekrar oldu evet ama her seferinde aracı oraya bağlamak beni sinir ediyor madem servisten çıkmayacaktık neden sıfır araba aldık demi, bende takmıyorum Allahtan garanti uzatma yapmışım elimde patlarsa garantisi var nasıl olsa demekten başka bişey gelmiyor elimden.

Çevrimdışı drshowtime

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu ses kavrama ile ilgili, bende de aynı sorun vardı, forumda başlık açtım. Servis gidin, değişsinler.