škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Tümseklerde bir ses geliyor arabamdan...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmetnur88

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba Arkadaşlar. Arabam Octavia 1.6 TDİ Elegance Otomatik Dizel modeli. Arabayı alalı 3 hafta oldu. Belki fazla hassas olduğumdan emin değilim ancak araba çukurlu tümsekli özellikle asfaltın bozuk oldugu noktalarda giderken arabanın sol ön tarafından bi ses geliyor. sanki iki plastik birbirine değiyormuşçasına. Aynı problemi yaşayan var mı? Ses çok yüksek değil ama normal olmayan bi ses oldugunu düşünüyorum. Düz yolda giderken en ufak bi ses yok (yardımcı olursanız sevinirim)
« Son Düzenleme: 10 Haziran 2015, 20:42:44 Gönderen: mehmetnur88 »

Çevrimdışı emre.tk

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Benzer bir ses benim aracımda da vardı. Serviste amortisörlerin boşluğunun alınarak giderildigi söylendi. Şimdilik ses yok gibi.

Çevrimdışı kmlglcn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bende de var hem önde hem arkada.. serviste burçları yağladık falan dediler ama ses devam..

Çevrimdışı Furkan_TDI

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bende de vardı. normal dediler kış mevsiminde su gelmesiyle filan oluyormuş burçları yağladılar su an da hiç bir ses yok. ben soylemeden yağladılar. demek ki bilinen bir sorun. çok şikayet geliyor herhalde.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ses "gıcırtı" şeklindeyse ön takımların yağlanması suretiyle geçici olarak sorun giderilebilir.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı orkodem

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Aracımı aldığım günden beri önden gelen seslerle uğraşıyorum. İlk zamanlar 90-100 km hızlarda giderken uğultu vardı. Bu sorunla ilgili servisin tespiti Porya bilyasından geliyor şeklindeydi. Bilya garanti kapsamında değişti ve ses sorunu giderildi.

Sonra sizin sıkıntınız gibi tümseklerden geçerken ve 20 km aşmayan hızlarda ön kısımdan nasıl tarif etsem böyle iç  içe iki borunun birbirine çarpması gibi lokurtu sesi geliyordu. Bununla ilgili de serviste yapılan gözlemler sonucu viraj askı demirlerinden geldiği tespit edildi. Z rot diye tabir edilen parçalar yine garanti kapsamında değiştirildi. O sorun da giderildi. Allahtan garanti var yoksa bu sesler ya beynimi yiyecek yada cebimi.

Ayrıca kişisel gözlemim servis evraklarına söyle bir göz gezdirdiğimde genellikle ön kısımdan uğultu, tıkırtı, lokurtu veya adı her neyse kişiye göre değişir birtakım sesler şikayetiyle gelen birçok araç vardı. Servis yetkisine kronik sorunlar olabilir mi diye sorduğumda sanmıyorum dedi ama bu kadar ön takım şikayeti normal değil gibi geliyor bana.
« Son Düzenleme: 11 Haziran 2015, 17:08:44 Gönderen: orkodem »

Çevrimdışı mehmetnur88

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Öncelikle cevap veren herkese çok teşekkürler. bugün servise gittim(gaziantep). usta ile arabada bozuk yolda gittik sesleri o da duydu. sağ ön taraftan geldiği kesin. usta kapı diye düşündü kapıyla ilgili bazı işlemler yaptılar ama kesinlikle kapı ile alakası yok. duruşmam oldugu için arabayı bırakamadım yarın yine gel çözülmezse dediler. servisten ayrıldıktan sonra problemin devam ettiğini gördüm. yarın servise gideceğim. bu yazdıgınız problemlerin hepsini iletecem onlara. umarım bi an önce çözülür. araba 3 haftalık insan böle sesler duyunca sinir oluyor. sonucta o kadar para vermişsin. ORKODEM ikinci paragrafta benim arabamdaki sesi tarif etmişsin. z rot dediğin tam olarak nedir. yarın serviste özellikle onu sölicem ustalara. çok tşk ederim tekrardan herkese. bütün problemleri not aldım umarım sizin yasadıklarınızdandır ve bi an önce çözülür

Çevrimdışı orkodem

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba;

Genel olarak görevi ön veya arka viraj demir çubuğunu tutar z rotun uzunluğunun oranına göre virajlarda demirin sağa veya sola olan kayma ölçüsü de değişir. Ön salıncaklara veya arka taşıyıcılara bağlı olarak aracın bir nebzede olsa kaymasını engeller.
Direksiyonu tam sağ yada sola kırdığınızda aradan bakın amortisörlerin yanında yer alan ince çubuk gibi bir parça benimkileri değiştirdiler. Ancak aynısını takmamışlar. Üzerinde olanlardan farklı biraz, araştırdım A5 kasada kullanılanlar gibi servise sordum neden bunları kullandınız diye üzerindekiler ince oldukları için esneme yapabiliyor bozuk yollarda ses yapıyor dediler. Kullandıkları ürün daha kalın ve daha dayanıklı gibi geldi bana şuan sorunum giderildi.

Şimdi ki uğraşımda araç içindeki trim sesleri en ufak çukurda tıkırtılar bolca her yerden geliyor. Aracım sunrooflu yine servis yetkilisine göre sunrooflu araçlarda bu tarz sorunlar oluyormuş. Tamam giderelim o zaman sesleri dedim. Artık tüm aksamlar geçmeli, tırnaklı veya segmanlı olduğu için sökmeye çekiniyorlarmış. Yani servis bile araca dokunmaya çekiniyor. Bir yeri düzeltirken başka bir yerden kusur çıkar diye tedirgin oluyor.

Araç çok güzel ama servis kısmında bence hala kat etmesi gereken çok yol var Skoda'nın kalifiye elemanı parmakla sayılacak kadar gibi hissettiriyor. Serviste ki ustalar araçlar konusunda yeteri kadar eğitimli değiller bana kalırsa. Araçları tam olarak tanımıyorlar.

Çevrimdışı mehmetnur88

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Birazdan servise gidiyorum sonucu burda paylaşacam. Umarim çözülür tekrar teşekkürler

Çevrimdışı mehmetnur88

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar serviste araba ile bozuk yolda test sürüşü yaptılar. sizin burda belirttiğiniz tarzda ön düzenden gelmediği arabanın içinden geldiği anlaşıldı. iki plastiğin birbirine çarpması şeklinde bir ses tespit edildi. vites in üstünde bulunduğu plastik kısımdan geliyordu ses. orda bir işlem yaptılar ses kesildi.

Çevrimdışı tycho

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: orkodem;517855
Merhaba,

Aracımı aldığım günden beri önden gelen seslerle uğraşıyorum. İlk zamanlar 90-100 km hızlarda giderken uğultu vardı. Bu sorunla ilgili servisin tespiti Porya bilyasından geliyor şeklindeydi. Bilya garanti kapsamında değişti ve ses sorunu giderildi.

Sonra sizin sıkıntınız gibi tümseklerden geçerken ve 20 km aşmayan hızlarda ön kısımdan nasıl tarif etsem böyle iç  içe iki borunun birbirine çarpması gibi lokurtu sesi geliyordu. Bununla ilgili de serviste yapılan gözlemler sonucu viraj askı demirlerinden geldiği tespit edildi. Z rot diye tabir edilen parçalar yine garanti kapsamında değiştirildi. O sorun da giderildi. Allahtan garanti var yoksa bu sesler ya beynimi yiyecek yada cebimi.

Ayrıca kişisel gözlemim servis evraklarına söyle bir göz gezdirdiğimde genellikle ön kısımdan uğultu, tıkırtı, lokurtu veya adı her neyse kişiye göre değişir birtakım sesler şikayetiyle gelen birçok araç vardı. Servis yetkisine kronik sorunlar olabilir mi diye sorduğumda sanmıyorum dedi ama bu kadar ön takım şikayeti normal değil gibi geliyor bana.

Merhaba, ben konu ile alakalı "gürültülü çalışan sispansiyonlar" başlığı altında gündeme getirmiştim, sizinle aynı fikirdeyim aracın üretiminden kaynaklı süspansiyon gürültüsü mevcut. Servise 2 defa garanti kapsamında götürdüm yağ sıkıp geri verdiler. İlave maliyetle amotrisörleri değiştirmeye kadar düşünüyorum araba otobanda mercedes bozuk yolda murat 131 oluyor inanın bazen yolumu uzatıp gürültü çekmemeye çalışıyorum. Olay aslında sesin şiddeti de değil gerçekten ucuz araba hissiyatı beni çok rahatsız ediyor.

Çevrimdışı orkodem

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bahsettiğim değişiklikler yapılınca dış sesler kesildi. Ancak içerideki trim sesleri hakikatten dediğiniz ucuz araba hissini yaşatıyor. En ucuz arabada bile seslerin seviyesi bu derece değildir diye düşünüyorum.