škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.2 TSI Turbo sorunu?

rduran · 39 · 21871

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,

Aracımı haziran başında aldım ve 4000 km devirdim uzun yolda.

1.2 TSI ambition aracımda son 1000 km'dir bir sorun var. Şöyle ki rampada vs araç biraz zorlandığında motor bölümünden şangırtıya benzer bir metal vurma sesi gibi bir ses geliyor. Turbo devirlerinde oluyor bu ses. dışarıdan çok daha net duyuluyor. Araç eskisi gibi devirlenmiyor.

Hatta bu gün işe araçla gittim. Artvinde yaşıyorum, rampalarını bilen bilir düz yol yok desek yeridir. Araçta üç kişiydik, yol vermek için rampa yukarı durdum, kalktım ve 4000 devir gibi ikinci vitese attım ancak aynı ses ile birlikte bu kez araç gerçekten çekmedi. Devir 1500 civara düştü ve nekadar gazversemde araç ivmelenmedi, tın tın gitmeye devam etti. 1. vitese düştüm, tekrar 4000 devir gibi 2. vitese geçtim yine aynı olunca zorlamadım daha fazla birinci viteste devam ettim. Turbo devreye falan girmedi anladığım kadarıyla. Rampa bitince haliyle çekmeme durumu falan olmadı 2. viteste.

Haftasonu erzuruma servise götürmeyi düşünüyorum. Acaba arayıp randevu mu alıyoruz? Bir de aracı trabzondan aldım ancak bana garanti belgesi ve servis defteri gibi herhangi birşey verilmedi. Erzurumdan isterler mi yoksa sistemden zaten görebiliyorlar mı?

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şangırtıya benzer ses zincirden geliyordur. Turbo kendini korumaya alıyor olabilir gibime geliyor. Motoru, turboyu ecuyu ve diğer parçaları korumak adına. Birde kontak açılıp kapanınca sorun düzeliyor mu??

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: alperen;442900
Şangırtıya benzer ses zincirden geliyordur. Turbo kendini korumaya alıyor olabilir gibime geliyor. Motoru, turboyu ecuyu ve diğer parçaları korumak adına. Birde kontak açılıp kapanınca sorun düzeliyor mu??

Hayır kontak kapatıp açınca birşey farketmiyor. Ancak motor dinlenince çekiş daha iyi oluyor. Daha doğrusu şöyle söyleyeyim; aracı sabah çalıştırıp kullanmaya başlayınca herşey normal gibi ancak bir süre kullandığımda (15-20 dk bazen daha kısa) bu ses tekrar baş gösteriyor. Hele rampa çıkıyorsam çok kısa sürede baş gösteriyor.

Sesi tam tarif edemiyorum ancak zincir sesi değilde sanki sürekli dönen birşey bir yere vuruyor/sürtüyor gibi.

Çevrimdışı emreozukan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
benim aklıma ilk gelen 1.2 tsı motorlardaki turbonun pullanması oldu böyle bir işlem yapıldımı acaba

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emreozukan;442902
benim aklıma ilk gelen 1.2 tsı motorlardaki turbonun pullanması oldu böyle bir işlem yapıldımı acaba

Hayır aracı sıfır aldım ve henüz servise gitme fırsatı bulamadım. Ya Erzuruma götüreceğim ya da Trabzona. Pul olayını okumuştum ancak yeni octavia'larda kullanılan TSI motorlar yeni reviyzon değilse ve pul istiyorsa VAG grubuna en içten sevgilerimi yolluyorum buradan.

Çevrimdışı emreozukan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rduran;442905
Hayır aracı sıfır aldım ve henüz servise gitme fırsatı bulamadım. Ya Erzuruma götüreceğim ya da Trabzona. Pul olayını okumuştum ancak yeni octavia'larda kullanılan TSI motorlar yeni reviyzon değilse ve pul istiyorsa VAG grubuna en içten sevgilerimi yolluyorum buradan.

motor koduna bakmak lazım yeni mi eski mi olduğunu anlamak için

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Sesi bir iki kez cep telefonuna kaydetmeyi denedim ancak içerden çekince videoya ses kayıtta duyulmuyor. Telefonu dışarıda tutup deneyince de rüzgarın gürültüsünden motorun normal sesi bile duyulmuyor.

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Turbo, turbo beyni, egr valfi, N75 valfi falan. Kontrol edilmesi gerekir.

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Cuma gününe Erzumum servisinden randevu aldım. İnşallah servise gidince kuzu kesilmez araç. Sonuçları paylaşırım, herkese teşekkür ederim.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İnşallah önemli bir şey deildir ama bana turbo pervanesinde bir sorunn var gibi geldi. ECU sorundan dolayı turboyu kapasa bunula ilgili bir uyarı çıkması gerekir ekranda

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;442981
İnşallah önemli bir şey deildir ama bana turbo pervanesinde bir sorunn var gibi geldi. ECU sorundan dolayı turboyu kapasa bunula ilgili bir uyarı çıkması gerekir ekranda

Araç mutlaka arıza kaydı tutmuştur.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
o metal çarpma sesi Rapid de de geliyor. Bir de vites değişirken debriyaja basarkende metal çarpma sesi geliyor. Rampadaki kalkış zorlanması TCS ve yokuşta kalkış sisteminin aynı anda çalışmasından dolayı sanırım. TCS yi kapatınca rahatlıyor

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bayramda İstanbul'a gittiğimde kartal sanayi sitesinde kayın biraderin Octavia dan ustası olan özel servis bana şöyle bir tembihte bulundu "hocam turboda sorun yaşarsanız sakın elletmeyin, yazılım yüklemesi yaparız sorun çözülür" dedi. bu araçların kronik sorunun bu demişti belki bir yararı olur size bu bilginin
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Rahman Bey, inşallah sorununuz hemen çözülür. Sonraki ilk işiniz aracı aldığınız yere gidip garanti belgenizi(imzalı, kaşeli, tarihli) almak olsun. Eğer vermedilerse kullanma kılavuzu, servis kitapçığı, faturanızı da elbette.

Aracınızı güle güle kullanın kardeşim!