škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yakıttan gelen pis koku - Star stop çalışmaması

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı octavia_000

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba Arkaslar
octavia mı 2-3 gün önce aldım ve shell eurodisel yakıt kullandım
2-3 saat sürdükten sonra star stop çalışmıyor ve arabayı stop ettiğimde neresinden geldiğini anlayamdığım bir koku geliyor ( sanki araba alev almış gibi bir koku )  ve 10 - 15 dakika hararet yapıyor bu neden kaynaklanıyor lütfen yardm edin ...

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
shell benzin tasarrufu yapsın diye katkı maddesi kullanıyor. başka bir benzin kullandıktan sonra bu kullanılınca reaksiyon mu gösteriyor nedir, böyle netice çıkıyor ortaya. benim eski arabamda bu sebeple enjektörlerden birisi patlamıştı. o gün bugündür dizelde poaş benzinli de opet kullanıyorum.

servise göstermekte fayda var. bilgisayardan durum ortaya çıkar. bir de benzin aldığınız yerden yakıt fişi aldıysanız saklayın. bu sebebe bağlı olarak sorun çıktıysa dava açma hakkınız var. geçmiş olsun.

Çevrimdışı kagan06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Dpf devreye girmis, devirsizmi kullaniyordunuz?
Yada surekli 4400 devirlemi gittiniz?

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Start stop her zaman çalışmaz. Klima, dış sıcaklık, kat edilen mesafe ve daha birçok faktöre göre kendisini ayarlıyor.

Gelen kokunun yakıttan olduğuna emin misiniz? ALışma sürecinde balatalardan gelen koku da olabilir

Çevrimdışı octavia_000

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
-- arabayı alalı daha 3 gün oldu  ilk gün shell den yakıt aldım ve hala yeni yakıt almadım

--dpf sisteminin ne olduğunu ayrıntılı olarak bilmiyorum. aracı biraz devirsz kullanmış olabilirm. dpf den kaynaklanan bir problemse sıfır  yeni arabanın böyle bi reaksiyon göstermesi normal midir ya da dpf araba için zararlı mıdır ( bu arada arac dsg )

--kokunun tam olarak nereden geldiğini anlayamadm ama çok ağır bir kokuydu ( kokuyu ilk hissettğimde bir yerde yangın var sanmıstm ) balatalardan gelebilir demişsinz ama balata kokusuna göre daha ağır bir koku gibi geldi bana

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yani nesil araçlarda bahsettiğim ilk kullanmalarda bu tip bir koku gelebilir. Bildiğimiz balata kokusundan oldukça farklıdır. Bence büyük ihtimal balatadır ama koku devam ederse servise göstermekte fayda var.

DPF= dizel partikül filtresidir. Asıl amacı dizelin zararlı bileşenlerini atmosfere karışmadan süzmektir. Normal olarak araca bir zararı yoktur ancak uzun süre kullanıldıktan sonra bu parçanın tıkanma ihtimali doğar. Tıkanınca yazılımla ya da fiziksel olarak iptal edilebilir.

10-15 dakika hararet yapıyor dan kastınız araç durduktan sonra fan çalışma sesi gibi bir ses gelmesi mi? Bu çok uzun kullanımlarda, çok devirsiz veya çok devirli kullanımlarda görülebilir ve doğaldır. Hem DPF hem de motor soğuması için fan çalışıyordur. Örneğin Ben 1000KM lik rodajı doldurdum sonraki 500km için kitapçık üst devirlerde kullanın dediği için çok devirli kullanıyorum ve bazen aracı stop ettiğimde fan 5-10 dk çalışıyor.

Eğer hararetten kastınız hareret çubuğunun red line a dayanması ise hemen bir servise danışın derim

Çevrimdışı bay80

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Hiç sıkıntı etmeyin, ben 10000 km ye geldim. Ben de sizin gibi aracı ilk aldığım zaman aynı şeyleri yaşadım sevise de gittim hiç sorun olmayıp partikül filtresinden geldiğini söylediler, 500-600 km sonra geçiyor.

Çevrimdışı octavia_000

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar yaptığınız yorumlar için çok tesekkür ederim.
Bu tip sorun yaşayan arkadasların yorumlarından anladağım kadarıyla ilk zamanlar böyle şeyler olması normal...  yardımcı olan herkese tekrar tesekkür ederim ...

Çevrimdışı cretan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octavia_000;440109
Arkadaşlar yaptığınız yorumlar için çok tesekkür ederim.
Bu tip sorun yaşayan arkadasların yorumlarından anladağım kadarıyla ilk zamanlar böyle şeyler olması normal...  yardımcı olan herkese tekrar tesekkür ederim ...

aynı sorunu ben de yaşadım hatta bu foruma yazdım ve cevabını da buradan aldım diğer başlıkta... herhangi bir sorun olmuyor merak etmeyin...

Çevrimdışı musti612

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
KORKULACAK BİŞİ YOK sebebi şu araçlr fabrikadan çıkıp nakliyata girdiginde parafinlenir korunur bire araç yeni oldugundan motor üzerindeki lüzümsuz yerlerden koku gelir benimde başıma geldi yeti grennlinedenden gelmişti koku motoru üst devirlerde kulanırsanız ilk 1000 km rede gelir içiniz rahat olsun :D

Çevrimdışı genious61

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Aynı durum benimde başıma geldi. İlk yakıtımı shellden aldım. Araçta 4 kişi 10 kmlik bi yolculuğun sonunda (son 1 kmsi rampaydı) araçtan garip bir kokuyla beraber aracın alt tarafından sıcak hava geliyordu. Önce balata sandım. Ancak freni çok kullanmamıştım ve son 1 km rampa çıkmıştım. Jantları tuttum sıcak değillerdi. Sonrasında dpf aklıma geldi. Daha sonra da düzeldi. Bir keresinde de aracı çalıştırırken anahtarı çevirip bıraktığımda araç yaklaşık 5 sn kendi kendine marş bastıktan sonra çalıştı. Ancak bunu bir kez yaptı. Bir daha da yapmadı. Aracım şuan 300 km de.