škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2012 Model Octavia Elegance İç Koku Problemi..

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2010 dan sonraki -özellikle- skoda, sonrasında da vw ve seat da bu koku var, (audi de yok) showroomda bile arabayı rahatca inceleyemiyorsunuz, cidden koyun postu ile gübre karışımı bir koku, kullanılan malzemeler geri dönüşüm ile elde edildiği bilgisi verilmişti o zaman...
araç parfümü kullanılarak bastırılabilir, polen filtresine bile sıkmak gerekebilir...park halinde camlar 1-2 cm açık bırakılabilir tabii ki cam rüzgârlığı varsa...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Bende sıfır aldığımda aynı koku vardı,yaklaşık 1 yıl sonra kayboldu.şuan öyle bir sorun yok.Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar beklemekten başka yapacak bişey yok malesef...:)

Çevrimdışı Burakkayalık

• Vagkolik
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
2011 de aldım pırıl pırıl hala sıfır koltuk döşeme kokusu kokar içi. Ben öyle bi sorunla karşılaşmadım.  Araçda sigara hiç içilmedi ikinci evim gibi bakarım.

Çevrimdışı drys

• 1.6 TDI CR DSG Elegance
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
2011 model skoda oktavia aracımı bu rezil gibi kokan hayvan gübresi mezbelesi kokusuyla maalesef 8,5 yıl boyunca kullanmak zorunda kaldım veya skoda üreticisi tarafından zorunda bırakıldım dersek daha doğru olur aslında. Ve sonunda, yeni işe başlayan ama çok deneyimli servis sorumlusu o pis kokunun nedenini bana şöyle anlattı; Araçların taban döşemesi keçesi, keçi kılından üretilir. Taban döşemesi keçesi üretim esnasında eğer gerekli kimyasal işlemlerden geçirilip keçi kılı kokusu tamamen giderilmeden araçların tabanına takılırsa işte o aracı satın alan kişi istediği kadar taban döşemesini şampuanlarla yıkamadan geçirirse geçirsin ömür boyu bu hayvan gübresi mezbelesi kokusuna maruz kalacaktır demektir! Servis sorumlusu arkadaşın önerisiyle ben çözümü ne yazık ki 8,5 yıl sonra buldum, 1700 tl masrafla skoda servisinde ayaklarımızı bastığımız keçe taban döşemesini komple yenisiyle değiştirdim. Ertesi gün itibariyle mezbele kokusundan vallahi inanın eser bile kalmadı ve hatta araca o sevilen, özlenen, mis gibi kokusu olan sıfır araç kokusu geri geldi arkadaşlar
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2019, 15:00:48 Gönderen: drys »

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim Yeti'de de benzer bir koku var. İki defa kuafore verdim azalsa da geçmedi. Ben alıştım, binenler halen koktuğunu söylüyorlar.:o
Keçe sökülüp gerekli işlemden geçirilemez mi? Paylaşmanız çok iyi oldu, teşekkür ederim. Yoksa koltuklara süt gibi bir şey döküldü diye tek tek söküp derinlemesine temizlemeyi düşünüyordum. Bendeki de hayvan kokusuna benzediğinde tespit aklıma yattı.:)
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2019, 19:50:07 Gönderen: rsimsek »

Çevrimdışı ipek_ali

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Selam, Zamanla taban döşeme ya da halı paspas da bakteri oluşumu koku yapıyor. Ozonlama yaptırın derim.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ipek_ali;652676
Selam, Zamanla taban döşeme ya da halı paspas da bakteri oluşumu koku yapıyor. Ozonlama yaptırın derim.

Bakterilerin oluşturduğu kokuya benzemiyor. Ben hayvancılık yapan ya da hayvan pazarına giden birinin ayakkabılarından geçmiş olabilir diye düşünüyordum. Eğer söylendiği gibi döşemedeki keçe keçi kılındansa kokunun kaynağı olarak çok mantıklı geldi.

Çevrimdışı ipek_ali

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;652679
Bakterilerin oluşturduğu kokuya benzemiyor. Ben hayvancılık yapan ya da hayvan pazarına giden birinin ayakkabılarından geçmiş olabilir diye düşünüyordum. Eğer söylendiği gibi döşemedeki keçe keçi kılındansa kokunun kaynağı olarak çok mantıklı geldi.

Bir zaman bir şey dökülmüşse zamanla o da koku üretiyor. Süt filan çok tehlikeli mesela. Benim octavia varken bagajda unuttuğum(bagajın büyüklüğü malum) karpuz çürüyüp bulaşmıştı bagaj halısına.
Halıyı söküp yıkadım üstüne ozonlama yaptırdım zar zor gitti. Az daha arabayı satıyordum bu yüzden.
Kolay gelsin

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Döşemede bagaj dahil ve koltuklarda görünen bir leke falan yok, gayet temiz görünüyor.
« Son Düzenleme: 08 Ekim 2019, 11:58:26 Gönderen: rsimsek »

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle kokunun kaynağını bulmaya çalışmalısın. Kaynağı bulunmazsa ne yapsanız fayda etmez. Geçici çözüm olur.
Kaynağını bulup onun üzerinde çözüm üretirseniz, daha isabetli olacak.

Kaynağını bulamıyorsanız veya bulmaya fırsatınız yoksa;

Koku çok yoğunsa ; Profesyonel detaylı iç temizlik yapan bir şirketine işlem yaptırmalısınız.

Koku çok yoğun değilse ; Geçici çözüm ; Araç içi ferahlatıcı ve ayrıca klima kanalı temizliği sprey köpük şeklinde. Her iki ürün Würth ve başka markalı olarak piyasada mevcut. Ben Würth kullandım. Aracı ferahlatıyor.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İki defa detaylı kuaför yaptırdım, temizleyici kokuları geçince yine belli olmaya başladı. Yoğun bir koku değil zaten. Fakat keçi kılı keçesi mantıklı geldi. Gerekli işlemden geçmemiş olma olasılığı fazla. Arada koku kullanıyorum ama fazlaca kimyasal kullanmak istemem.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;652690
İki defa detaylı kuaför yaptırdım, temizleyici kokuları geçince yine belli olmaya başladı. Yoğun bir koku değil zaten. Fakat keçi kılı keçesi mantıklı geldi. Gerekli işlemden geçmemiş olma olasılığı fazla. Arada koku kullanıyorum ama fazlaca kimyasal kullanmak istemem.
Hocam klima kanallarına detaylı bakım yapıldı mı peki? Buna paralel olarak polen filtresi değişimi.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;652691
Hocam klima kanallarına detaylı bakım yapıldı mı peki? Buna paralel olarak polen filtresi değişimi.

Tabi ki sadece yağ ve filitre değişiminden ibaret olan bakımda polen filitresi de karbonlusu ile değiştirildi. Fakat klima eşanjör ve kanallarına bende olduğu sürece herhangi bir işlem yapılmadı.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;652693
Tabi ki sadece yağ ve filitre değişiminden ibaret olan bakımda polen filitresi de karbonlusu ile değiştirildi. Fakat klima eşanjör ve kanallarına bende olduğu sürece herhangi bir işlem yapılmadı.
Tek başına polen filtre değişimi işe yaramıyor.
Benim eski aracıma (corolla 2008) iki kış üst üste fare girdi. Her seferinde klima kanallarına pisletmiş (çiş-koku) ve klima kanallarını köpüklü temizleyici ile temizlemeden koku asla gitmedi. Klima kanallarını temizletmeniz belki işe yarayacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=QogMomHFYQI

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Havalandırma kanallarından kaynaklı olsa havalandırma ve klimayı açtığımda nispeten biraz daha yoğun koku gelirdi. Yine de bakteri ve mantarlaşmaya karşı dezenfekte ve temizleme faydalı olacaktır.