škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Spor Araç Tercihi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle herkese fikirleri için teşekkürler. Dediğim gibi hemen olacak bir iş değil ama plan yapmak lazım tabii :)

Motosiklet ile başlarsak. Benim de GTC yi satar satmaz aklıma geldi. Sonra işin içine girince o kadar da kolay olmadığını anladım. Bahsettiğim araçtaki keyfi almak için 600cc Racing bir motor almak gerekir ki bu da hiç bilmeyen adam için cinayete teşebbüs. Bu durumda 125cc veya 250cc ile başlayıp işi ilerletmek gerek. Hadi 2. el aldın diyelim motordu-ekipmandı-eğitimdi vs 10-15bin TL arası tutacak. Hadi tecrübe edindin 600cc ye geçicen, 0km alsan 30-40binTL, 2. el elsan 15-25bin TL. Yakıtı ve daha iyi ekipmanı da cabası. Ayrıca kışın binemeyeceksin, her zaman büyük bir risk faktörü olacak (sakatlık, ölüm vs). Evet zevki inanılmaz ama maddi karşılaştırma yapınca 4 teker almak daha mantıklı geliyor.

Doğukan, aslında proje hep aklımda ama hem Çanakkale de bu işe kalkışamam, hem de eğer aracı alabilirsem cebimde para kalmayacağı için çok uzun süre stock binmem gerekecek. Yani ben istiyorum ki alayım, bineyim. filtre-yazılım-egzost gibi ufak oynamalar yapayım bineyim diyorum. Hem hanım da A7 yi kullanır o zaman.

Impreza da güzel seçenek aslında onu da aldım listeye. :)

Benim gönlümden geçen RWD olması, güzel tasarımı nedeniyle aslıda S13 200Sx. Ama gel gör ki neredeyse 200bin km olmuş araçlara o para verilir mi? Verildi diyelim parça sorunu aşikar. E %99 Çanakkale de 200sx ustası da bulamam :(

GTC ve Pug RC gibi nispeten daha yeni ve sorunu az olacak araçlar sanki daha uygun gibi. Ama temiz bir WRX de güzel olur hani :)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;491894
Kadir o kadar da pahali degil ya benim arabayla hemen hemen ayni ortalama bi avrupa araba hatta yasindan oturu fiyatlari bir miktar dusuk bile geliyo gozumuze. Bulamadigin parcasi olursa da haber ver cozerim ankarada vag kaynaklarim saglam :)

Ön diskin Tanesi 180 tl serviste hadi onu geçtim ön balatalar 225 tl ve yücenin elinde yok biraz nadir olması can sıkabiliyor.Gün boyunca dükkan dükkan gezip parça aradığım çok oldu :)

Bujiler bile sıkıntı adamlar çıkarığ 4 tırnaklı fabia bujisi veriyor işi bilmeyen adamı iyi düdükler bu parçacılar :)

Daha bu yaz baskı balata değiştirdim 550 tl parça fiyatı ve dayanmıyor 80 binde bir bitiyor bu 4. falan oldu bu tarz sıkıntılarıda yok değil yani.He birde bir keresinde baskı balata volanda değişti 1300 tl parça fiyatı.Hayırlı işler :D

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;491959
Ön diskin Tanesi 180 tl serviste hadi onu geçtim ön balatalar 225 tl ve yücenin elinde yok biraz nadir olması can sıkabiliyor.Gün boyunca dükkan dükkan gezip parça aradığım çok oldu :)

Bujiler bile sıkıntı adamlar çıkarığ 4 tırnaklı fabia bujisi veriyor işi bilmeyen adamı iyi düdükler bu parçacılar :)

Daha bu yaz baskı balata değiştirdim 550 tl parça fiyatı ve dayanmıyor 80 binde bir bitiyor bu 4. falan oldu bu tarz sıkıntılarıda yok değil yani.He birde bir keresinde baskı balata volanda değişti 1300 tl parça fiyatı.Hayırlı işler :D

Baski balata volant pahali 1.5 milyar parca fiyati var volantla degistirmezsen daha cok yersin.

Diskin ciftini o paraya bulurum sana kaliteli bisey. Hatta 360₺ ye brembonun performans serisi olmayanini bulurum. Fren balatasi da ciftini 100-150₺ arasina cozulur.
Brembo performans serisi kanalli delikli olanlari 1 milyar civarinda 4 tanesi.

Bujisi lpg kullaniyorsan boshun kalin tek tirnakli bi bujisi var iyi is yapiyo 60-70₺ falan zebil benim parcacida. Termostat kutugune kadar herseyi var asiri asiri da pahali degil yani diger arabalara gorunce bize ucuz bile geliyo.

Zebil orjinal bobini var tanesi 100₺ civarinda (fabianinki 80miydi neydi)

Makul geliyo valla bana baski balata volant seti haricinde. Bir de baski balataya 1.9 tdi inkini veriyo olabilirler dikkat et. Zaten bi baski balatanin omru 100-150k arasidir. Boyle guclu alette 100-120k.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Net fiyatlar golf4 icin (ayni parcalar)
180₺ brembo standart disk fiyati.
120-130 ate balata
80₺ bobinin tanesi :)

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;491909
Öncelikle herkese fikirleri için teşekkürler. Dediğim gibi hemen olacak bir iş değil ama plan yapmak lazım tabii :)

Motosiklet ile başlarsak. Benim de GTC yi satar satmaz aklıma geldi. Sonra işin içine girince o kadar da kolay olmadığını anladım. Bahsettiğim araçtaki keyfi almak için 600cc Racing bir motor almak gerekir ki bu da hiç bilmeyen adam için cinayete teşebbüs. Bu durumda 125cc veya 250cc ile başlayıp işi ilerletmek gerek. Hadi 2. el aldın diyelim motordu-ekipmandı-eğitimdi vs 10-15bin TL arası tutacak. Hadi tecrübe edindin 600cc ye geçicen, 0km alsan 30-40binTL, 2. el elsan 15-25bin TL. Yakıtı ve daha iyi ekipmanı da cabası. Ayrıca kışın binemeyeceksin, her zaman büyük bir risk faktörü olacak (sakatlık, ölüm vs). Evet zevki inanılmaz ama maddi karşılaştırma yapınca 4 teker almak daha mantıklı geliyor.

Doğukan, aslında proje hep aklımda ama hem Çanakkale de bu işe kalkışamam, hem de eğer aracı alabilirsem cebimde para kalmayacağı için çok uzun süre stock binmem gerekecek. Yani ben istiyorum ki alayım, bineyim. filtre-yazılım-egzost gibi ufak oynamalar yapayım bineyim diyorum. Hem hanım da A7 yi kullanır o zaman.

Impreza da güzel seçenek aslında onu da aldım listeye. :)

Benim gönlümden geçen RWD olması, güzel tasarımı nedeniyle aslıda S13 200Sx. Ama gel gör ki neredeyse 200bin km olmuş araçlara o para verilir mi? Verildi diyelim parça sorunu aşikar. E %99 Çanakkale de 200sx ustası da bulamam :(

GTC ve Pug RC gibi nispeten daha yeni ve sorunu az olacak araçlar sanki daha uygun gibi. Ama temiz bir WRX de güzel olur hani :)

Abi ikinci araba proje diyince sen yuklenicek biseyler sandim. Yuklemiyceksen 200sx mantiksiz bisey abi git e36 m3 al cok daha fazla keyif alirsin. Ayni sekilde imprezaya da gerek yok yuklemiyceksen stg1 takikicaksan. Boyle bi durum icin istiyosan aliyim stg2-3-4-5-73849494 yapiyim hevesin yoksa 1.4tsi 180 lik bir makina alirdim abi. Al arabayi sok yolla beyni erhana yazilimlasin ver internetten siparisi egzoz kiti al ya da gotur bi egzozcuya "duz boru cek be yaa suna maallede fiyakamiz olsun" dedigin zaman hepsi yapar :) lpg olmamasi dezavantaj ama canakkalede yaptigin yol az bide benzin acisindan az da yakiyolar sikistirmazsan sehir ici 7-8 litre. 210hp o sasede gercekten fisek etkisi yaratiyo. 180hp haliyle pinpon topu gibi araba zaten adrenalin veriyo adama..

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim bir tane güçlü sportif bir tanede ekonomik aracım olsa aklım hep güçlü olanda kalır.Bir olay denk gelir keşke altımda (atıyorum) gtı'm olsa derdim.Ben bi kere keşke dedikten sonra o arabanın garajda yatması bana göre hiç olmaması gibi bir şey..

Passata hayalet falan ekletcem dediğinize göre 110-120yi gözden çıkarmışssınız demek.Passat yerine 320i-316i alırım.Hem güçlüler, hem konforlu hem keyifli.Hemde hiç bir zaman keşke demezsiniz..

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Son 2 ayda bu fiyat bandında bu tarz bir araç aradığım için piyasadaki tüm alternatifleri kendimce araştırdım;

Mini Cooper S : Tek hayalimdi, ama 2003-2005 model R53 kasaya gücüm yetiyordu, onlarda ortalama 100bin km civarıydı. Ufak tefek sıkıntıları çıkarmaya meğilli olduğundan ve direksiyon kutusu sabıkalı olduğundan üzülerek elemek zorunda kaldım.

Subaru Impreza 2.0 : Subaru AWD teknolojisini anlatmaya gerek yok zaten, almak için başlı başına sebep. Ama çok el altı arabası olmuş, alan oynamış temizi kalmamış. Yakıt olarak da az yakmıyor. Parça değişimi de nispeten biraz pahalı gibi.

Citroen C4 VTS : Buna da az heves etmedim ama 2.0 olması ve biraz hassas olması ileriki masraflar açısından düşündürdü beni. Ayrıca yaşı gereği düşük km'li bulma şansım da çok düşüktü.

Audi TT : Bu bütçeyle hayaldi zaten :(

Peugeot 207 RC : Bu da aklımdaki diğer bir alternatifti, ama bunlarda genel anlamda oynanmamış bulmak zor, ayrıca şasi de eski kasa olunca geri caydım.

Opel Astra GTC : Eski bir Astra h kullanıcısı olarak aracı gayet iyi biliyorum, hatta ids+ şasi sistemi bile bu araç için bir neden. Ama artık yüzü eskimeye başladı diye düşündüm şahsen, onu da bu sebepten eledim.

Citroen DS3 : Şekil var, dikkat çekme var, yol tutuş var, 7.3 sn 0-100 değeri var, üstüne aldığım yer 1 yıl motor-şanzıman-elektrik donanımları için özel sigorta da yaptırınca almamam için sebep kalmadı diyebilirim :) Ahh bi de kışlık lastiğim olaydı kimse beni yerimde tutamazdı ama şu kar buz havaları geçene kadar şirket aracına devam :/

Lpg taktırmayı yada lpg'li bir araç almayı hiç düşünmedim. O yüzden 2.0 motorlu araçlara gönlüm istese de maalesef yanaşamadım
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2015, 19:58:44 Gönderen: schumici »

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dogan oyle diyosunda ben de mesela maymun istahliyim. Hepsi ayni arabada olmuyo. Mesela su anki fantezi uclemem superb 2.8 (agir ve resmi takildigim gunler icin bide uzub yol icin) , astra gtc hem gundelik hem gazlama arabasi, yanlarina bir tane de l200 (yukseltme kiti ,off road jant lastik , off road tamponu, vinc snorkel, kasa kapatma, tepede sis farlari, yazilim, duz boru vs vs) minik bi monster.

O sabah evden cikarken anahtarlara baktigimda hangisi lazimsa ya da hangisini kullanmak istiyosa ruh halim onu almayi isterdim. L200 le birisi vututututu yapinca kendi kendime yuru git kardesim gtc yi cikarttirma bana der gecerim :)

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;491977
Dogan oyle diyosunda ben de mesela maymun istahliyim. Hepsi ayni arabada olmuyo. Mesela su anki fantezi uclemem superb 2.8 (agir ve resmi takildigim gunler icin bide uzub yol icin) , astra gtc hem gundelik hem gazlama arabasi, yanlarina bir tane de l200 (yukseltme kiti ,off road jant lastik , off road tamponu, vinc snorkel, kasa kapatma, tepede sis farlari, yazilim, duz boru vs vs) minik bi monster.

O sabah evden cikarken anahtarlara baktigimda hangisi lazimsa ya da hangisini kullanmak istiyosa ruh halim onu almayi isterdim. L200 le birisi vututututu yapinca kendi kendime yuru git kardesim gtc yi cikarttirma bana der gecerim :)

İste abi ben yuru git kardesim diyemiyorum o yuzden ihtiyacimi en cok karsilayan tek bir arac istiyorum. Hem yanliyayim hem gazlayayim hemde konforlu takilip uzun yol yapayim yeri gelince kari kiz baksin isteyince karsima
3 serisi ve c serisinden baska arac kalmiyo :D

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;491980
İste abi ben yuru git kardesim diyemiyorum o yuzden ihtiyacimi en cok karsilayan tek bir arac istiyorum. Hem yanliyayim hem gazlayayim hemde konforlu takilip uzun yol yapayim yeri gelince kari kiz baksin isteyince karsima

3 serisi ve c serisinden baska arac kalmiyo :D

Hepsi de bi arada olmuyo iste ya 3.20d diyelim evet hatun milleti kismi basarili performans diyosun ama 2-3 ay tatmin eder sonra bayar hadi yazilim yaptin 6 ay sonra sikici gelir. Konfor dersin bi octaviadan iyi ama bi superb ya da passatin yanindan gecemez bence.

O yuzden konfora ayri performansa ayri arabadan yanayim bende. Hatta uber fantezim gundelik kullanima golf6 tdi dsg bosun bosu bi cam filmi bi yazilim esek gibi bin. Yanina yap pasa pasa guzelinden subini arkasina koy l200unu ya da cayyane jipini. Konfor luks birinde standart ekonomi birinde performans birinde. Ama hicbiri de yarim yarim degil dibine kadar ;)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;491982
Hepsi de bi arada olmuyo iste ya 3.20d diyelim evet hatun milleti kismi basarili performans diyosun ama 2-3 ay tatmin eder sonra bayar hadi yazilim yaptin 6 ay sonra sikici gelir. Konfor dersin bi octaviadan iyi ama bi superb ya da passatin yanindan gecemez bence.

O yuzden konfora ayri performansa ayri arabadan yanayim bende. Hatta uber fantezim gundelik kullanima golf6 tdi dsg bosun bosu bi cam filmi bi yazilim esek gibi bin. Yanina yap pasa pasa guzelinden subini arkasina koy l200unu ya da cayyane jipini. Konfor luks birinde standart ekonomi birinde performans birinde. Ama hicbiri de yarim yarim degil dibine kadar ;)

Bende doğana katılıyorum tek araba en mantıklısı:ok:

3.20ied kullandım kesinlikle passattan superB dan daha iyi yalıtım konusunda vs bmw nin yanına yaklaşamaz vag grubu.. Tabi sürücü için konuşuyorum arka kısmı biraz dar orası ayrı bir mevzu ama iç mekandaki huzur benim hoşuma gitti bastınmıda yürüyor yani bizim octiden kat kat iyi diyebilirim yol tutuşu vs :)

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;491982

Abi 320d f30 konforda passattanda iyi superbdende. Yazilim egzoz falan 240 hp olur miss yeterde artar :D kari kiz da tamam ya daha ne olsun azda yakiyo arabada her sey var yaaa :D

Tabi cok param olsa bende garaj yaparim ama gundelik bindigim arac yine dusundugum gibi olacak

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ya f30 konforu uzerine konusursak sik gozuken bi araba sadece ulan bilmem kac milyar verdigin arabada koltuk isitma yok? Hiz sabitleyici yok (yanlis hatirlamiyosam hatirliyo da olabilirim onlar hep ekstraydi) Suni deri. Sadece tasarimi ve ambiyans aydinlatmalari sik. Ses yalitimina da eyvallah bisey demiyorum ama konfor benim icin arabanin koltuguna oturdugumda rahat ettirmesi yolda dangir dungur sarsmamasi. Passatda supo da gemi gibi onun yaninda diyorum.

Stg1 olarak da 210-220hp arasinda guc veriyo ciddiyim sikar dogan 300-350hp bi s3 un ya da 350-400hp bi subinin verdigi hazzin yanina yaklasamaz.

Kari kiz olayi icin gik demiyorum jant kapakli 3.16 mi yoksa girtlak sti mi desen hatun milleti bmw den sora bisey mi demistin diyo :)

Bosa fantezi yapiyoruz ya onumuzdeki 5 yil icerisinde (kendi adima konusuyorum) en baba bi arabaya 80-90 milyar verebilcek param olur (baya iyimser dusundum ama oyle boyle degil hani) onunla da gider 3.20cd alirim bitane. Gundelik kullanmak icin artisi fazla bi araba ;)
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2015, 21:28:21 Gönderen: DDŞ »

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bmw benzinli oldugu surece az yakmiyor. Eskiden 3.16 ya binenler 14 - 15lt lik tuketime alisik olduklarindan simdi 3.20ied 9 - 10lt yakinca onlara az geliyor. Ama İnsignia ile 9lt yakiyorum diince opel cok yakio oluyo :)

Passat B8 deki donanimi F30 a koyunce fiyat 140 lari asio.

B8 almak icin octi nin ustune 40-45bin koymak lzm. Onun yerine 10 bin daha az verip spor arac almak mantikli gelior su an. Spor olunca da cok fazla beklentim yok. 180-220hp yeter bana. Turbo olsun yeter. O cuff sesini duymam lzm. Temiz yapili veya stock 200sx uyar o yuzden. Daha doorusu temiz olan tum secenekler uyar.

Ama soyle bisi de var. Diyelim ki 2007 bi GtC aldik. Kullandik 3-5 yil. Satarken araba olcak 13 yasinda. Satmak istesen olu fiyata gidecek. Octi desen olcak 5-6 yasinda. Guzel bi arac aliim desen uzerlerine cok para vermek lazim. Ama B8 alsam hem 2. Elde daha karli satarim hem de icerdigi teknoloji nedeniyle daha uzun sure satma ihtiyaci hissederim.

Ne yapsam bilemedim. Soyle haybeden 50-60 bin para ciksa keske :)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;491992
Ya f30 konforu uzerine konusursak sik gozuken bi araba sadece ulan bilmem kac milyar verdigin arabada koltuk isitma yok? Hiz sabitleyici yok (yanlis hatirlamiyosam hatirliyo da olabilirim onlar hep ekstraydi) Suni deri. Sadece tasarimi ve ambiyans aydinlatmalari sik. Ses yalitimina da eyvallah bisey demiyorum ama konfor benim icin arabanin koltuguna oturdugumda rahat ettirmesi yolda dangir dungur sarsmamasi. Passatda supo da gemi gibi onun yaninda diyorum.

Stg1 olarak da 210-220hp arasinda guc veriyo ciddiyim sikar dogan 300-350hp bi s3 un ya da 350-400hp bi subinin verdigi hazzin yanina yaklasamaz.

Kari kiz olayi icin gik demiyorum jant kapakli 3.16 mi yoksa girtlak sti mi desen hatun milleti bmw den sora bisey mi demistin diyo :)

Bosa fantezi yapiyoruz ya onumuzdeki 5 yil icerisinde (kendi adima konusuyorum) en baba bi arabaya 80-90 milyar verebilcek param olur (baya iyimser dusundum ama oyle boyle degil hani) onunla da gider 3.20cd alirim bitane. Gundelik kullanmak icin artisi fazla bi araba ;)

Valla bana 3.20İed M paket versinler yemişim 300-350 hp sini :D

Arabadaki konfor ne passatta ne de superB de var.Hele o ZF nin 8 ileri şanzımanı efsane olmuş.Yakıt olarakta ben sabah trafiğine girim 50 km yol gittim İstanbul içinde 8,5 lt gösteriyordu bence gayet makul.Basmayınca yakmıyor dahada altına düşebilir.İkinci el piyasasıda güzel en azından arabaya biniyorum dersiniz.

Passat B8 yerine bmw F30 derim.Tamam öyle fazla oyuncağı yok ama kalite ve huzur var içerisinde.

Tek ve en büyük eksisi bakımları ciddi pahalı. 15 bin bakımı 1500 tl civarında olması lazım :D