škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Haziran Sonu Gelecek Yeni Oktavi 1.2 TSI 110 BG

Lilan · 112 · 37474

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lilan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar Merhaba

2 hafta sonra oktavia 1.2 amb. donanım seviseyinde aracımı tesilm alacağım işallah.

Ancak geçen bayi bana dönüş yaparak bu araçların 110 bg olanının haziran sonu temmuz başı gibi geleceğini söyledi. Beklersem aracı 110 bg olarak alabilirim ancak burada kurdan dolayı aracın fiyatında meydana gelecek fiyat farkları olacak.

5 beygir için 2 ay daha beklemeye gerek varmıdır

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
5 beygir haricinde baska iyilestirmeler de geleceginden ben olsam beklerim. Acaba makyaj mi geliyor?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Makyaj değil ama kayışlı triger sanırım bu 110 bg motorda, zincirliler 105

Çevrimdışı Y.Emre52

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Yeni fabia'da ki 1.2 110 hp lik motoru koyacaklar, kasa da makyaj yok ama sadece 5 hp diyip geçmemek lazım, motorda iyileştirmeler olacaktır, ben olsam beklerdim...

Çevrimdışı aserhat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Malumunuz üzere MQB platformundan önceki 1.2 TSI motorlar 105 Bg olmasına rağmane 8v idi ve yakıt tüketimi konusunda MQB platformuna göre geride kalıyordu(duruma göre 1-2 lt fazla yakıyor 8v olanlar).

Şu anda Octavia larda MQB yeni nesil 1.2 TSI motor var ancak bu yeni çıkan 110 bg olanın 5 bg dışında nasıl bir farkı var tam bulamadım. Torkları aynı yakıt tüketimleri de aynı. Sanırım aynı motor ve platform da sadece yazılımsal 5 bg bir yükleme yapmışlar. Bunu kullanımda hissetmezsiniz bence, çünkü tork aynı. Ama yinede siz bilirsiniz. Arada oluşacak bir fiyat farkı olacaksa beklemeye değmez bence.

Çevrimdışı aserhat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;510762
Makyaj değil ama kayışlı triger sanırım bu 110 bg motorda, zincirliler 105

Merhaba,

16V olan 1.2TSI lar kayışlı zincir değil.

Çevrimdışı alper32

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
VW forumlarında sadece yazılımsal bir iyileştirme olacağı konuşuluyor. Benimde aracım temmuzda geliyor yetişirse 110 hp.

Çevrimdışı Lilan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bayinin söylediği sadece 5 beygir artış olacağı donanım vs hiçbir değişiklik olmacağı yönünde.
Donanım bazında bolero ekran ve max dot ekranın Ambiration geldiğini söyledi.

Çevrimdışı Lilan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Fiyat olarak şuan Nisan başında verdiğim siparişin üzerine 500-TL artış oldu. Dolar ve EUR yukarı yönlü hareket çok fazla üstelik haziran seçim dönemi fiyatların anormal bir artış olması muhtemel. Elbette fazla bg gücü daha iyidir ama zaten fiyat performans ürünü olduğu için oktiva tehcih etmiştim. Buradaki fiyat yükselişleri arabanın cazibesini yitirmesine yol açabilir.

Çevrimdışı aserhat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Şu anda MQB olan araçlara da benzer güncelleme gelerek motor güçleri 110bg a çekilebilir ama emin değilim :)

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bayiilerde yapılan yazılım güncellemesi hiçbir zaman güç artırımına yönelik olmaz.

Sadece 5hp için gelecek zamları göze almayın derim. Zaten 1.2 TSI için ECU remap ile çok daha fazla güçler almanız mümkün.

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Lilan;510756
Arkadaşlar Merhaba

2 hafta sonra oktavia 1.2 amb. donanım seviseyinde aracımı tesilm alacağım işallah.

Ancak geçen bayi bana dönüş yaparak bu araçların 110 bg olanının haziran sonu temmuz başı gibi geleceğini söyledi. Beklersem aracı 110 bg olarak alabilirim ancak burada kurdan dolayı aracın fiyatında meydana gelecek fiyat farkları olacak.

5 beygir için 2 ay daha beklemeye gerek varmıdır

110 luklar EU6 emisyon normuna uygun daha çevreci vs vs emisyon safsatası gibi duruyor.Bende 1.2 dsg elegance vardı 105 lik sattım.Şimdi 110 luk fabia 3 aldım 2 hafta sonra teslim araç kısmetse tabii fabia kasa hafif 110 beygir yemin ediyorum uçuyordu test aracı adam abi aman falan dedi :D

Arada 127 Kg luk fark var tabii fabia ile oda normal.Ben İstanbulda 7.5 - 8 litre arası geziyordum fakat sıkışık trafik veya kısa mesafede affetmiyordu 10-11 geziyor hocam.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Basit bir hesap yapalım.

1.2 TSI 105 hp 1230kg, bu durumda yaklaşık 12kg 1hp ye denk geliyor.

Yeni fabia 1.2TSI ise 1129kg yai arada 101 kg fark var ki bu da yaklaşık 8 hp lik fark demek.

Yani kısaca Fabia ağırlık avantajı yüzünden Octavia ya göre 5 değil 8hp lik bir perf farkı sunuyor ki, küçüklüğüne bağlı daha atik manevra kabiliyeti bu perf farkı hissini daha da artırıyordur.

O yüzden Fabia 110hp ile Octavia 105 arasında hissedilir perf farkı olması doğal. Ancak 105 lik Octi ile 110 luk Octi arasında, ağırlık-aktarma-tork-torkun sunulduğu devir aralığı değişmediği sürece 5hp lik farkı hissetmeniz çok zor. En fazla son hızlarda ufak bir artış gözlemlenecektir.

Bunun yanında ilgili modelin gelmesi süresince size yansıtılacak zamlar 5hp den alacağınız fayda oranını geçecektir diye düşünüyorum. Zaten araçlarda hiçbir fark olmayacaksa hem araç beklemek, hem de zam riskini göze almaktansa yazılım yaptırarak gücü artırmak en mantıklısı olacaktır. Kaldı ki bu şekilde 5hp den kat kat fazla güçler elde edilebilir.

Tabii yine de karar sizin

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Şu da var ki piyasada ayni yilin 110u varken 105lik ikinci elde zor tercih edilir. Satisa cikarsan telefonda ilk soracaklari ruhsatta kac bg yaziyor olur.

Çevrimdışı adnanoznam

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
merhaba bende 1,2 tsı elegance almayı düşünüyorum.ancak istanbul ve civarı iller dahil olmak üzere toplam 17 bayi ile görüştüm.sadece 2 bayide hazır olarak var.oda beyaz ve içi bej.(galiba bunu alacağım)ve genellikle beyaz geliyor.diğer renklerde özel sipariş gibi oluyor.2-3 ay bekleme süresi veriyorlar.bu araç neden bu kadar zor bulunuyor.buna sevinmelimiyiz yoksa üzülmelimiyiz.