škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia lastikleri kaç bar olmalı? Lastik basınç kontrol sistemi

Levcho · 23 · 64428

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok kişi biniyorsa ona göre hava basmakta fayda var. Bu durumda boş sürüşte konfor kaybı olacağını unutmayın.
Ayrıca en son 15 günlük kontrolümde hava bastığım istasyon sanırım eksik gösteriyordu. Boşken araba eski lastik gibi kut kut her engeli hissediyordu. Dün 5 kişi yüklü sürüşte normal konfor durumu sergiledi. İstasyonlardaki hava tertibatlarının basınç hassasiyeti hatalı olabilir. Kaliteli bir basinç ölçer edinmekte fayda var.;)

Çevrimdışı velika

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;615040
Çok kişi biniyorsa ona göre hava basmakta fayda var. Bu durumda boş sürüşte konfor kaybı olacağını unutmayın.
Ayrıca en son 15 günlük kontrolümde hava bastığım istasyon sanırım eksik gösteriyordu. Boşken araba eski lastik gibi kut kut her engeli hissediyordu. Dün 5 kişi yüklü sürüşte normal konfor durumu sergiledi. İstasyonlardaki hava tertibatlarının basınç hassasiyeti hatalı olabilir. Kaliteli bir basinç ölçer edinmekte fayda var.;)

Benzinliklerdeki hava dolum istasyonları kesinlikle dogru gostermiyor. Size tavsiyem hava basinci olcen bir cihaz almanız ve mumkunse kucuk bir kompresor bulundurmanız. Ben surekli onlere 2.1 bar yani 32 arkalara ise 33 basiyorum.

Çevrimdışı salih21

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bizim lastikçi tutturmuş bu arabaya 32 olmaz diye her seferinde 40 basiyor zorla 36 da anlasiyoruz. Diyorki 32 çok az ve lastiklere zarar verirmiş. Ben de anlamadim bu işten. Siz ne dersiniz

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lastikçiyi değil benzin kapağı içinde ya da kapı direklerindeki önerilen tabloyu dikkate alın!

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hava kompresörlerinin, ölçüm aletlerinin kalibrasyonları  yapılmazsa, hepsi alakasız değerler basar. Özellikle benzinliklerde hava  göstergeleri baya saçmalıyor. Yola çıkmadan basınçları  lastikçide kontrol ettirdim. Bana ön arka 28 dedi. Uzun yola gidicem kaç  basılacak dedim 34 uygun dedi. Gittim geldim, başka lastikçi  basınçları kaç ölçtü dersiniz: 36.

Arkadaşın fluence'inde opet  istasyonunda ölçtüğümüzde 26 gösteriyordu. Cihaz 32 basınca, araç  bilgisayarındaki değerleri de bar'dan psi'ye çevirince 44'e denk  geldiğini gördük.

Önleri, arkalardan 2 psi daha düşük basan sürücüler de mevcut. İdeali kullanım şartlarına bağlı olarak 32-34 aralığı gibi gözüküyor.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;650316
Hava kompresörlerinin, ölçüm aletlerinin kalibrasyonları  yapılmazsa, hepsi alakasız değerler basar. Özellikle benzinliklerde hava  göstergeleri baya saçmalıyor. Yola çıkmadan basınçları  lastikçide kontrol ettirdim. Bana ön arka 28 dedi. Uzun yola gidicem kaç  basılacak dedim 34 uygun dedi. Gittim geldim, başka lastikçi  basınçları kaç ölçtü dersiniz: 36.

Arkadaşın fluence'inde opet  istasyonunda ölçtüğümüzde 26 gösteriyordu. Cihaz 32 basınca, araç  bilgisayarındaki değerleri de bar'dan psi'ye çevirince 44'e denk  geldiğini gördük.

Önleri, arkalardan 2 psi daha düşük basan sürücüler de mevcut. İdeali kullanım şartlarına bağlı olarak 32-34 aralığı gibi gözüküyor.

Sıcak-soğuk lastik basınç ölçüm arası degerler oynayabiliyor.
Bu hususu da dikkate almalıyız.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Michelin MC12290 99PSI basınç ölçer aldım. Artık herhangi bir yerde lastiklere hava basarsam, kontrol ediyorum.

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Standart kullanımda 1 kişi ve yolcu ile 32-34 kışın 34 mutlaka ( 1- hem karda tutunmayı arttırır hem de kışın aylık kontrolde soğuktan oluşan standart kayıp daha fazladır.
2-250 kg a kadar ağırlık eklendiğinde 2 3 kişi ve dolu bagaj için 36 basılmalı.
3- 250 kg i aşan durumlarda her 50 kg için 1 psi arttırılır ağırlığa göre tahmini eklenir.46 psi çok aşılmamalıdır.

Aracın max ekleme kapasitesi 650 kg dır.

Her ay ortalama %10 oranında azalma olması muhtemeldir.eskiyen lastikte bu oran artar. Tavsiyem her araç yıkatma sonrası bakılması.

Sabah yapılması daha etkin. Araç sıcaksa da en az bir 5 10 dk düz zeminde tutmak yeterli.

Karlı hava da lastik girintilerin karada daha iyi oturması için 2 psi  yüksek tutmak faydalıdır.

Bu değerler 16 inç lastik değerleridir. Umarım yardımcı olur