škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia lastikleri kaç bar olmalı? Lastik basınç kontrol sistemi

Levcho · 23 · 64427

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Octavia TDİ DSG lastiklerini kaç bar yapmalıyız? Kaç yaparsınız?
Basınç kontrol sistemini ayarlayınca, sistem nasıl çalışıyor, kaç bar eksilmeden sonra uyarı alıyoruz?
« Son Düzenleme: 28 Kasım 2013, 23:00:52 Gönderen: Levcho »

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benzin kapağında mutlaka vardır,kendi aracımda ön arka 32-31 yazıyor ama ben 31 yapıyorum.lbs istediğin seviyeye geldiğinde tuşu basılı tutuyorsunuz dııııt sesi gelir resetlenmiştir devam.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;451162
benzin kapağında mutlaka vardır,kendi aracımda ön arka 32-31 yazıyor ama ben 31 yapıyorum.lbs istediğin seviyeye geldiğinde tuşu basılı tutuyorsunuz dııııt sesi gelir resetlenmiştir devam.
Yanıt için sağ ol.
Resetleyince neler oluyor? Bar düşünce nasıl bir uyarı alıyoruz?

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Walla ben her seferinde set tuşu ile o anki basıncı ayarlıyorum. Ama kontak kapatıp açtığımda değerler sıfırlanmış oluyor. Bir türlüçözemedim

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Başka bir forumdan yanıtlar aldım. Onları paylaşayım.
Lastik basınçlarını kontrol ettikten sonra, set tuşu ile hafızaya alınıyor.
Sürüşü tehlikekeye sokaca durumdaki eksilmelerde, sistem sesli ve görsel uyarı veriyormuş. Bir kullanıcı, 31 bar set ettikten sonra yola çıkmış ve bir süre sonra uyarı almış, kontrol edince basıncın 28 bar olduğunu görmüş. Yani; yaklaşık %10 fark oluştuğunda sistem uyarıyor.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İşte bendeki problem de o, lastik basınç ekranına her girdiğimde basıncı kontrol edip SET e basın gibi bir yazı görüyorum. Her seferinde SET e basmama rağmen aynı şey oluyır

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;451212
İşte bendeki problem de o, lastik basınç ekranına her girdiğimde basıncı kontrol edip SET e basın gibi bir yazı görüyorum. Her seferinde SET e basmama rağmen aynı şey oluyır
Girdiğiniz o ekran, sadece değer sıfırlaması için. Basınç kontrolünü kendimiz yaparak ve doğrulayarak, sonradan cihaza durumun doğruluğunu teyit ediyoruz. Cihaz ölçüm yaptığı değerleri kullanıcıya göstermiyor. Sadece kontrol edip, %10 gibi sapma görünce sesli ve simge ile uyarıyor.

Çevrimdışı ali_firattr

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
İki tip lastik basınç kontrol sistemi var. Jant içerisinde, sibopların arkasında bulunan sensörler ile ölçüm yapılıyor ve kablosuz bir verici ile sensörden bilgisayara aktarılıyor ölçüm değerleri. Bu sistemde bir basınç sensörü kullanılıyor ve dolayısıyla uyarı alıyorsanız kesinlikle bir sıkıntı vardır. Dezavantajı ise jantınızda sensör var ise lastik söküp takmalarda ustaya bilgi vermeniz lazım. Aksi takdirde levyeyi daldırmasıyla sizin sensör morto.
Yukarıdaki sistem maalesef Octavia'da yok.
Bizdeki sistem ABS sensörü vasıtasıyla herbir lastiğin dönüş sayısını sayıp fazla dönen bir lastik olduğunda hava basıncının azaldığına karar veren daha basit bir sistem. Bir uyarı almanız için belli bir mesafe gitmeniz gerekiyor. Bence çok güvenilir değil.
Lastik konusuna çok önem veren bir sürücü olduğum için aracımda her zaman kendime ait kaliteli bir hava basınç saati bulunur ve belli aralıklarla ölçerim. En sağlıklı yöntem bence budur. Benzinliklerdeki hava saatlerinin kalibrasyonu genelde doğru değildir ve sağlıklı sonuç vermez.
Bir diğer tavsiye de uzun yolda her durduğunuzda dört lastiğe de dokunun. Lastik havalarınız yeterli ise lastiklerde ısınma olmaz. Aşırı ısınma demiyorum arkadaşlar ısınma olmaz. Diğerlerinden birazcık bile daha sıcak bir lastik hissederseniz kesinlikle havası düşüktür. 10 saniyelik bir kontrol hayatınızı kurtarabilir.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ilk sistemden bahsetmişsiniz okurken içim cız etti zira kışlık lastikleri taktırdık olan oldu gitti derken bizde yokmuş zaten. kimse de birşey dememişti alırken.
bir kere benim de başıma geldi ankaradakiler bilir istanbul yolunda ilerlerken bir uyarı geldi işaretten anlayamadım. sonra ekrandan kurcalayınca sol ön lastik basıncı az uyarısını gördüm.
ben ayarları lastikleri kontrol ettikten sonra orta konsoldaki ekrandan set ile yapıyorum ve orda kışlık seçeneği de var.
son olarak da ben basıncı 32 yapıyorum. benzin kapağındaki kPA birimindendi yanlış hatırlamıyorsam onu bildiğimiz sisteme çevirince 31-32 gibi birşey yapıyordu.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
32 sedanlar için genel bir basınç zaten. Yalnız karlı zeminlerde hele ki lastikleriniz vakumlu ise 34 e çıkmakta fayda var

Çevrimdışı cunuvar

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
octavia 17 inç lastiklar için lastikçi 3 bar yani 40 hava basılmalı dedi bana pek mantıklı gelmedi??

Çevrimdışı By_Carizma

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cunuvar;613522
octavia 17 inç lastiklar için lastikçi 3 bar yani 40 hava basılmalı dedi bana pek mantıklı gelmedi??

asla yapmayın gerçeği 2.2 bardır oda 32 psi a denk geliyor zaten depo kapağının içindede yazıyor zaten

Çevrimdışı elliyedi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
depo kapağında ekonomi için, konfor için, araç yüklüyken olması gereken basınç miktarları mevcuttur.

Çevrimdışı cagatayozkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
kış lastiği satın alırken michelin bayisinde değiştirdim kış lastiklerini taktılar havayı 34 olarak yarladılar
(17 inc jant )

Çevrimdışı gunes8706

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracı alalı ben 5 ay oldu aldıktan sonra shell de hava bastırdım çalışana o gün hiçbirşey yok diğer gün yola çıktım ekranda; Lastik hava basıncı uyarısı,ilk gördüğüm benzinciye girdim aman Allah'ım basınçlar 68-70 civarlarında.Normal değerlere aldım.Önlere 36 arkalara 40 bastım.Şimdi yine kaç ay sonra lastiklere hava bastım önler yine 36 arkalar 38 e inmis.Ama depo kapağına uydum önleri 2.5 yanı 36,arkaları 3.0 yanı 43 yaptım.Neden dersenız Total de hava vardı orda hem bar'ı hem ıbs yı gösterıyordu.Araca yaklaşık 3-4 kişi biniyor.Lastık hava basıncım normal mı Teşekkürler. :)