škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

100000 km den sonra her 10 binde yağ değişmi yapılmalı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Bundan önceki Dizel aracımı 9 yıl kullanıp 215 bin km de satmıştım,alan kişi 1 ay sonra gelerek tebrik etmişti,sebebi ise kilometrenin yüksek olduğundan motor masrafı çıkacağı endişesi...Oysa satış aşamasında motoru gönül rahatlığı ile hiç çekinmeden kullanmasını çünkü periyodik bakımları her 10 bin km bir komple filtre ve yağ değişimi yaptığımı bu durumu 20 yıldır değiştirmediğim ustama sorabileceğimi söylemiştim.Ustam bana bu motora bu şekilde bakım devam ederse 500 bin km garanti demişti.Alıcı arkadaşımız bu durumun doğruluğunu 1 ay kullanım sonucu gelerek tebrik etmesiyle ortaya çıkmış oldu.Şuanki aracımda da aynısını yapıyorum 10 bin km yağla birlikte yakıt filtresi hariç tüm filtreleri değiştirerek gönül rahatlığı içinde kullanıyorum

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Alıntı yapılan: mşah;657674
Dayatılan düzen maddiyat kaynaklı yoksa araç sahibini veya aracı düşünmek değil.
Renault 1,5 DCİ motoru 20 bin km de bakım yaparken aynı motoru kullanan Nissan 15 bin km de bakım yapıyor, düzen ortada. Benim için 10 bin km veya 2 yıl bakım periyodum.

Ailede 3 araç kullanıyoruz,Nıssan Juke dcı,superb ve peogeot rıfter.Juke 10 bin km diğerleri 15 bin km yazıyor,hepsinide 10 bin de bir değişim yapıyoruz mazot fitresi hariç.Hamdolsun hiç bir aracımızda da en ufak sorunla karşlaşmadık

Çevrimdışı Blue Rapid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Her yıl aynı tarih gelince bakım yaptırırım araca, yıllık 10000~15000 km kullanırım ancak bakım tarihi gelince km ye bakmam bakımı mutlaka yaptırırım, ve şunu net olarak tecrübe ettim yetkisi servis elemanları en basit yağ filtre bakım işini bile hatasız yapacak kadar vasıfları yok, yağ tapasını bile düzgün sıkmayı beceremeyen vasıfsız eleman çalıştırıyorlar.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende şahsi fikirlerimi ve tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.
Öncelikle Türkiye'deki yakıtın yeterince kaliteli olduğunu düşünüyorum. Olmasa bile araç motorları bunu tolere edebiliyor. Çünkü 2 yıl doğuda sınır noktasında çalıştım. İstasyonlardaki pompa mazotu bile kaçaktı ama yılda 120K km yapan ambulansları motor indirmeden 2,5-3 yıl kullanıyorduk. 180bin km deki aracımı sürekli kaçak benzinle kullandım, bakımda benzin filtresinin tortu ile dolu olması dışında sorun olmadı. Çünkü benzini litre ile değil büyük teneke ile alıp huni ile depoya dolduruyprduk :)

Mesela bulunduğum ildeki servis opetten yakıt almayın diyor. Markalar arasındaki en temel farkı Eurodizel diye satılan ürünlere eklenen katkılar oluşturuyor.  Kaç defa ısrar ettim, bilindik istasyonlar Eurodizel olmayan mazotu araca koymak istemiyor. Abi o kırsal motorin araca zarar verir, biz risk almayız diyorlar. Aslında kırsal dedikleri motorin AB standartlarını karşılayan katkısız saf yakıt. Geçen ay denetimin neredeyse hiç olmadığı kaçak mazot satma potansiyeli yüksek olan bir TP istasyonundan mazot aldım, sık sık rejenerasyona giren araç birden normale döndü. Dün ise Shellden depoyu doldurup 120 km ortalama sürat ile 800km yol yaptım. Araç bu hızlarda giderken bile 2 defa rejenerasyona girdi.

Ülkemiz Avrupaya göre daha tozlu bir iklim ve çevreye sahip. Bu durum hava filtresinin tıkanıp aracın çok yakmasına ve özellikle klima açıkken çekiş düşüklüğüne neden oluyor. Fakat bu olayı orjinal fitre kullanımında hiç yaşamadım, sanayide bakım yaptırıp yan sanayi filtre takıldığında eski araçlarımda 8-10bin kmde filtreyi değiştirme gereği duyuyordum.

Garanti ve bakım meselesine gelince bu devletin sermaye ve son tüketici ilişkisini kimin lehine değerlendirdiğine bağlı. Türkiye'de 2006 yılında çıkan yasa ile TSE 12047 belgesine sahip özel bir serviste yaptıracağınız bakım garantinizi bozmaz. Ancak gelin siz bunu servise anlatın veya kabul etmediklerinde ömrünüz yeterse hakkınızı aramaya çalışın.